1. Jeżeli wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania przez
organ podległy odpowiednio ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych,
Ministrowi Obrony Narodowej lub Ministrowi Sprawiedliwości obowiązków
wynikających z ustawy osoba uprawniona do świadczeń poniosła szkodę, organ ten
jest obowiązany do jej naprawienia stosownie do przepisów prawa cywilnego.
2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli emeryt albo rencista udaremnia lub
utrudnia przeprowadzenie postępowania określonego w ustawie.