Art. 11. 1. Wprowadzający sprzęt wykonuje obowiązki określone w ustawie:
1) samodzielnie albo
2) za pośrednictwem organizacji odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego,
z wyłączeniem obowiązków, o których mowa w art. 12–14, art. 17, art. 22 ust. 1
i 3, art. 72 ust. 2 i art. 84.
2. Wykonywanie obowiązków określonych w ustawie za pośrednictwem
organizacji odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego zgodnie z ust. 1 pkt 2 nie
zwalnia wprowadzającego sprzęt z odpowiedzialności za realizację tych obowiązków.
3. Organizacja odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego wykonuje
obowiązki wprowadzającego sprzęt na podstawie zawartej z nim umowy w formie
pisemnej pod rygorem nieważności, w odniesieniu do masy sprzętu należącego do
grupy sprzętu wskazanej w umowie, jaką wprowadzający sprzęt wprowadził do obrotu
w danym roku kalendarzowym.
4. Wprowadzający sprzęt oraz organizacja odzysku sprzętu elektrycznego
i elektronicznego są obowiązani przechowywać umowę, o której mowa w ust. 3, przez
5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym umowa przestała obowiązywać.