Nagrody mogą być przyznawane:
1) na wniosek:
a) rektora-komendanta uczelni służb państwowych, w której nauczyciel akademicki jest zatrudniony,
b) przewodniczącego organu opiniodawczego lub przedstawicielskiego środowiska akademickiego, w szczególno- ści: Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polskiej Komisji Akredytacyjnej, Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Rady Doskonałości Naukowej,
c) przewodniczącego ogólnokrajowej organizacji albo ogólnokrajowego zrzeszenia (federacji) związków zawodo- wych pracowników szkolnictwa wyższego;
2) z inicjatywy własnej ministra.
Treść przepisu