Postanowienie SA we Wrocławiu z 28 marca 2013 r. w sprawie o zapłatę.

Teza W postępowaniu o nadanie klauzuli wykonalności zakres kognicji
Sądu opiera się jedynie do badania, czy dokument, któremu ma nadać klauzulę, odpowiada warunkom formalnym tytuł egzekucyjnego.
Data orzeczenia 28 marca 2013
Data uprawomocnienia 28 marca 2013
Sąd Sąd Apelacyjny we Wrocławiu I Wydział Cywilny
Przewodniczący Adam Jewgraf
Tagi Klauzula wykonalności
Podstawa Prawna 777kpc 781kpc 782kpc 788kpc 794kpc 777kpc 840kpc 385kpc 397kpc

Rozstrzygnięcie
Sąd postanawia oddalić zażalenie.

UZASADNIENIE


Zaskarżonym postanowieniem Sąd Okręgowy we Wrocławiu nadał klauzulę wykonalności co do pkt II ugody zawartej przed tamtejszym Sądem w dniu 18.05.2005 r. w sprawie toczącej się pod sygnaturą I C 993/04 (pkt I postanowienia).


W złożonym zażaleniu od powyższego postanowienia pozwana I. P. wniosła o jego uchylenie i oddalenie wniosku o nadanie klauzuli wykonalności w stosunku do jej osoby gdyż, jak wskazała w dacie zawarcia ugody nie prowadziła działalności gospodarczej co wyklucza prowadzenie egzekucji przeciwko niej.


Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:


Zażalenie jest bezzasadne.


Z treści zarzutu sformułowanego przez pozwaną wynika, iż kwestionuje ona swój obowiązek, jako dłużnika, wynikający z tytułu egzekucyjnego, jakim jest ugoda sądowa zawarta przez powoda i pozwanym w dniu 18.05.2005 r. przed Sądem Okręgowym we Wrocławiu w sprawie o sygnaturze akt I C 993/04. Tymczasem w postępowaniu o nadanie klauzuli wykonalności zakres kognicji Sądu opiera się jedynie do badania, czy dokument, któremu ma nadać klauzulę, odpowiada warunkom formalnym tytuł egzekucyjnego oraz czy zawarta okoliczność faktyczna pozwala na ujawnienie w klauzuli wzmianek przewidzianych w art. 788 -794 kpc. Sąd w postepowaniu tym nie może wnikać w kwestii tytułu egzekucyjnego i kwestionować istnienia uprawnienia wierzyciela lub obowiązku dłużnika.


Tym samym osoba wymieniona jako dłużnik w tytule egzekucyjnym – a takowym jest ugoda zawarta przed sądem, wedle unormowania art. 777 § 7 kpc – w zażaleniu na nadanie klauzuli wykonalności nie może podnosić zarzutów merytorycznych, twierdząc, że nie jest dłużnikiem. Zarzuty tego wstępu mogą być podnoszone jedynie w powództwie z art. 840 kpc.


Na marginesie jedynie przypomnieć skarżącej należy, iż wierzytelność objęta ugodą z dnia 18.05.2005 r. w sprawie o sygn.. akt I C 993/04, która toczyła się z udziałem pozwanej, nie jest wierzytelnością powstałą w tej dacie, lecz wynika z ugodowego zakończenia sporu dotyczącego zapłaty z weksla in blanco wystawionego dnia 19 czerwca 2000 r. do umowy leasingu operacyjnego nr (...), której przedmiotem był samochód dostawczy C. (...). Z tych przyczyn, na podstawie art. 385 kpc w zw. z art. 397 § 2 kpc orzeczono jak na wstępie.


MW

Wyszukiwarka