Postanowienie SA we Wrocławiu z 30 kwietnia 2012 r. w sprawie o zapłatę.

Teza Uprawniony po uzyskaniu nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym jak również posiadając stosowne postanowienie sądu o udzieleniu zabezpieczenia może niezwłocznie złożyć wniosek do komornika o wykonanie zabezpieczenia.
Data orzeczenia 30 kwietnia 2012
Data uprawomocnienia 30 kwietnia 2012
Sąd Sąd Apelacyjny we Wrocławiu I Wydział Cywilny
Przewodniczący Małgorzata Lamparska
Tagi Powództwo
Podstawa Prawna 492kpc 742kpc 492kpc 356kc 385kpc 397kpc

Rozstrzygnięcie
Sąd postanawia oddalić zażalenie.

UZASADNIENIE


Skarżonym postanowieniem Sąd Okręgowy na podstawie art. 492 § 1 kpc uchylił zabezpieczenie udzielone powodowi wydanym w sprawie nakazem zapłaty, wobec złożenia do depozytu sądowego sumy wystarczającej do zabezpieczenia.


W zażaleniu powód zażądał zmiany postanowienia przez oddalenie wniosku pozwanego o ograniczenie zabezpieczenia. Zarzucił naruszenie art. 492 §1 i 2 kpc w związku z art. 742 §1 kpc przez ich zastosowanie w sytuacji, gdy wbrew tym przepisom wpłaty na rachunek depozytowy sądu dokonała inna osoba niż dłużnik.


W odpowiedzi na zażalenie pozwana spółka podniosła, że dokonujący wpłaty jej wspólnik działał w jej interesie i na jej rzecz, toteż wpłata wypełnia cel zabezpieczenia.


Sąd Apelacyjny podziela stanowisko pozwanego.


Choć uzasadnienie postanowienia wskazuje, że Sąd Okręgowy pominął w swojej ocenie osobę wpłacającego, dla Sądu Apelacyjnego jest oczywiste, że dokonana wpłata realizuje cel zabezpieczenia, tj. zapewnia powodowi zaspokojenie w razie uwzględnienia żądania pozwu.


Trafnie zauważyła pozwana spółka, że w świetle normy art. 356 § 2 kc dokonaną wpłatę należy zrównać ze świadczeniem dłużnika, zwłaszcza gdy z obrazującego wpłatę dokumentu jasno wynika jej przeznaczenie, zaś dane z KRS potwierdzają status wpłacającego jako wspólnika pozwanej spółki, co wyklucza pomyłkowe czy przypadkowe księgowanie.


Należy też podnieść, że brak tożsamości osoby wpłacającego z potencjalnym dłużnikiem powoda nie zagraża niekontrolowanym wycofaniem złożonej sumy, zatem interes prawny powoda jest realnie zabezpieczony.


Z tych względów zażalenie oddalono na podstawie art. 385 kpc w związku z art. 397 § 2 kpc.


Koszty postępowania zażaleniowego będą zaliczone do ogółu kosztów w sprawie, podlegających rozliczeniu stosownie do ostatecznego jej wyniku, dlatego na obecnym etapie postępowania nie uwzględniono wniosku pozwanej spółki o przyznanie jej kosztów zastępstwa procesowego.

Wyszukiwarka