Uchwała SN z 26 października 2006, sygn. I KZP 22/06
Data orzeczenia
26 października 2006
Sąd
Sąd Najwyższy
Wydział
Izba Karna, Wydział I
Przewodniczący
Prezes SN Lech Paprzycki
Tagi
Podstawa prawna
art. 11
kpk
art. 94
kpk
art. 116
kpk
art. 143
kpk
art. 174
kpk
art. 177
kpk
art. 182
kpk
art. 186
kpk
Pokaż pozostałe podstawy prawne (7)
I KZP 22/06
Skorzystanie przez świadka z prawa odmowy zeznań (art. 182 § 1
k.p.k.) może nastąpić także przez złożenie oświadczenia (art. 186 § 1
k.p.k.) na piśmie.
Przewodniczący: Prezes SN L. Paprzycki (sprawozdawca).
Sędziowie SN: J. Skwierawski, J. Sobczak.
Prokurator Prokuratury Krajowej: A. Herzog.
Sąd Najwyższy w sprawie Jana S., po rozpoznaniu przedstawionego
na podstawie art. 441 § 1 k.p.k. przez Sąd Okręgowy w T., postanowieniem
z dnia 8 czerwca 2006 r., zagadnienia prawnego wymagającego zasadni-
czej wykładni ustawy:
„Czy prawo świadka do odmowy zeznań (art. 182 § 1 k.p.k.) może być zre-
alizowane w formie jego oświadczenia na piśmie, przesłanego sądowi
przed rozprawą?”
u c h w a l i ł udzielić odpowiedzi jak wyżej.
U Z A S A D N I E N I E
Przekazane Sądowi Najwyższemu do rozstrzygnięcia zagadnienie
prawne wyłoniło się w następującej sytuacji procesowej.
W sprawie rozpoznawanej w postępowaniu odwoławczym przez Sąd
Okręgowy w T., Jan S. został oskarżony o fizyczne i psychiczne znęcanie
2
się nad swoim rodzeństwem (art. 207 § 1 k.k.). Akt oskarżenia zawierał
wniosek o przesłuchanie pokrzywdzonych, a także siostrzeńców i matki
oskarżonego. Matka i jeden z siostrzeńców stawili się na rozprawę, po
czym skorzystali z prawa odmowy złożenia zeznań. Ponieważ pozostali
świadkowie nie stawili się, zostali wezwani ponownie, jednak z poucze-
niem, że mogą skorzystać z prawa odmowy zeznań, przesyłając sądowi
pisemne oświadczenie. Takie oświadczenia nadesłali, a Sąd Rejonowy
wydając wyrok uniewinniający, pominął dowody z ich zeznań. We wniesio-
nej na niekorzyść oskarżonego apelacji prokurator zarzucił obrazę przepi-
sów postępowania – art. 182 § 1 k.p.k., przez błędne pouczenie świadków
o prawie odmowy zeznań, a także art. 143 § 1 pkt 2 i art. 11 k.p.k. oraz art.
174 k.p.k., przez zastąpienie dowodów z zeznań świadków ich pisemnymi
oświadczeniami, w których odmówili złożenia zeznań, pomimo obowiązku
bezpośredniego przeprowadzenia dowodu z ich zeznań także w tym za-
kresie.
Sąd Okręgowy w T., w uzasadnieniu postanowienia przedstawiają-
cego zagadnienie prawne, stwierdził, że co do skorzystania przez świad-
ków z prawa odmowy zeznań „rysują się dwie możliwości procedowania”.
Pierwsza, jak w tej sprawie uczynił to Sąd Rejonowy w T. – przyjęcie pi-
semnego oświadczenia osoby uprawnionej do odmowy złożenia zeznań i
druga – przyjęcie ustnego oświadczenia w toku przesłuchania, odnotowa-
nego w protokole. Wskazał następnie stanowiska prezentowane w orzecz-
nictwie i piśmiennictwie, wyrażając pogląd, że za dopuszczalnością pisem-
nego oświadczenia o skorzystaniu z uprawnienia do odmowy złożenia ze-
znań przemawia nie tylko wzgląd na ekonomię postępowania, ale także to,
że brak jest w ustawie karnej procesowej unormowania określającego
szczególną formę takiego oświadczenia woli. Z kolei, zauważył Sąd Okrę-
gowy, za uznaniem wyłączności formy ustnej takiego oświadczenia w toku
przesłuchania świadka przemawia określony w art. 177 § 1 k.p.k. bez-
3
względny obowiązek stawiennictwa świadka na wezwanie uprawnionego
organu, a więc dotyczy to również świadka, któremu przysługuje prawo
odmowy zeznań; co do rozprawy Kodeks postępowania karnego formułuje
zasadę ustności (art. 365 k.p.k.); możliwość składania oświadczeń na pi-
śmie dotyczy tylko stron (art. 116 k.p.k., art. 453 § 2 k.p.k.). Konkludując,
Sąd Okręgowy stwierdza, że „skoro w orzecznictwie sądowym i w doktrynie
istnieje zasadnicza rozbieżność poglądów w przedstawionej kwestii, a oba
przeciwne stanowiska mają za sobą poważne argumenty, istnieje zagad-
nienie prawne, które domaga się rozstrzygnięcia przez Sąd Najwyższy w
celu jednolitości stosowania prawa”.
Prokurator Prokuratury Krajowej w pisemnym wniosku, uznając, że
spełnione zostały wymogi określone w art. 441 § 1 k.p.k., wniósł o podjęcie
przez Sąd Najwyższy uchwały następującej treści: „W toku postępowania
sądowego skorzystanie przez świadka z przysługującego mu prawa od-
mowy zeznań powinno nastąpić poprzez złożenie stosownego oświadcze-
nia do protokołu rozprawy. Jeżeli natomiast świadek, któremu doręczono
wezwanie na rozprawę nie może stawić się z powodu nie dających się
usunąć przeszkód, może skorzystać z prawa do odmowy zeznań poprzez
nadesłanie pisemnego oświadczenia, o ile był pouczony o takim prawie, a
autentyczność oświadczenia i swoboda wyrażenia woli nie budzą wątpli-
wości”.
W uzasadnieniu swego wniosku, Prokurator zwrócił przede wszyst-
kim uwagę na to, że w sprawie, w której zostało przekazane Sądowi Naj-
wyższemu zagadnienie prawne, zaistniały dwie różne sytuacje procesowe:
pierwsza, regulowana unormowaniami art. 186 k.p.k., dotycząca osoby
uprawnionej do odmowy złożenia zeznań, która w postępowaniu przygoto-
wawczym nie skorzystała z tego prawa, oraz druga, gdy taka osoba już w
toku śledztwa albo dochodzenia z tego uprawnienia (art. 182 § 1 k.p.k.)
skorzystała, jednak w akcie oskarżenia co do niej został sformułowany
4
wniosek o jej wezwanie na rozprawę. Wykładnia językowa przepisu art.
186 § 1 k.p.k. nie wystarcza dla ustalenia formy oświadczenia, o którym w
nim mowa, a wskazana przez Sąd Okręgowy argumentacja dotyczy art.
182 § 1 k.p.k., co do którego Sąd Najwyższy w jednym z orzeczeń opowie-
dział się za możliwością złożenia pisemnego oświadczenia, a w piśmien-
nictwie prezentowane są odmienne stanowiska. Natomiast jeżeli chodzi o
art. 186 § 1 k.p.k., to, chociaż za możliwością złożenia pisemnego oświad-
czenia opowiedział się Sąd Najwyższy już pod rządami Kodeksów postę-
powania karnego z 1928 r. i 1969 r. i pogląd taki wypowiadano niejedno-
krotnie na gruncie obowiązującego kodeksu, to opowiedzieć się należy za
poglądem przeciwnym, także prezentowanym w piśmiennictwie. Za tym
ostatnim stanowiskiem, zdaniem Prokuratora, przemawiają liczne argu-
menty, przekonujące także w realiach rozpoznawanej przez Sąd Okręgowy
sprawy. I tak, reguły składania oświadczeń na piśmie lub ustnie, określone
w art. 116 k.p.k. dotyczą stron a nie świadka, przepis art. 143 § 1 k.p.k.
przewiduje, jako wyłączną, formę spisania protokołu tej czynności albo pro-
tokołu rozprawy, natomiast przepis art. 352 k.p.k., dotyczący dopuszczania
dowodów i sprowadzania ich na rozprawę, wyklucza możliwość pozosta-
wienia świadkowi decyzji co do tego, czy się stawi na rozprawę, czy też
wyśle pisemne oświadczenie o skorzystaniu z uprawnienia do odmowy zło-
żenia zeznań. Także unormowanie art. 333 § 2 zd. 2 k.p.k. świadczy o tym,
że osoba, o której mowa w art. 182 § 1 k.p.k. może ze swego uprawnienia
skorzystać dopiero w postępowaniu jurysdykcyjnym. Za tym poglądem
przemawia również zasada ustności określona w art. 365 k.p.k. oraz zasa-
da bezpośredniości, która jest gwarancją tego, że uprawniona osoba w
sposób swobodny podejmie decyzję o odmowie zeznań, a wzgląd na po-
trzebę ograniczenia kosztów postępowania nie może mieć istotnego zna-
czenia. Tylko w wypadku, gdy świadek nie może stawić się z powodu nie
dających się usunąć przeszkód, możliwe jest zastąpienie oświadczenia
5
złożonego bezpośrednio wobec sądu oświadczeniem nadesłanym na pi-
śmie, o ile nie będzie wątpliwości, że pochodzi ono od uprawnionej osoby i
jest ono wyrazem jej swobodnej decyzji.
W konkluzji pisemnego wniosku, Prokurator stwierdza: „Mając na
uwadze, że instytucja odmowy zeznań ma charakter wyjątkowy, postulat
kontroli sądu nad realizacją uprawnienia świadka jest uzasadniony. Powin-
no to nastąpić w drodze bezpośredniego kontaktu pomiędzy sądem a
świadkiem. Brak natomiast podstaw do żądania od świadka nadsyłania pi-
semnego oświadczenia potwierdzającego skorzystanie z prawa do odmo-
wy zeznań”.
Sąd Najwyższy zważył, co następuje.
Należy zgodzić się z Sądem Okręgowym, że wobec posłużenia się
przez ustawodawcę w art. 186 § 1 k.p.k. niejednoznacznym, w świetle wy-
kładni gramatycznej, określeniem „oświadczyć” odmiennie interpretowanym
w orzecznictwie i piśmiennictwie, przedstawione postanowieniem tego Są-
du pytanie rzeczywiście formułuje zagadnienie prawne wymagające, w ro-
zumieniu art. 441 § 1 k.p.k., zasadniczej wykładni ustawy, rozstrzygnięciem
Sądu Najwyższego, gdy wyłoniło się ono przy rozpoznawaniu w tej sprawie
apelacji.
Pytanie, co oczywiste w realiach procesowych tej sprawy, dotyczy
wykładni przepisu art. 186 § 1 k.p.k., to jednak w istocie, dotyczy także
przepisu art. 182 § 1 k.p.k., gdyż chodzi przecież o to w jakiej formie może
zostać złożone „oświadczenie” o skorzystaniu przez świadka z prawa od-
mowy zeznań, zarówno w postępowaniu przygotowawczym, jak i sądowym
– w tym ostatnim wypadku w dwóch sytuacjach, gdy świadek korzystał albo
nie korzystał w toku śledztwa albo dochodzenia z takiego uprawnienia. Za-
tem, chodzi o formę oświadczenia o skorzystaniu z prawa odmowy zeznań,
składanego wobec organu prowadzącego postępowanie przygotowawcze i
wobec sądu.
6
Rozważając tę problematykę, nie sposób nie podzielić poglądu, że in-
teres wymiaru sprawiedliwości wymaga, by oświadczenie tego rodzaju po-
chodziło od osoby uprawnionej i by to oświadczenie było swobodne –
zgodne z interesem takiego świadka. Złożenie więc takiego oświadczenia
osobiście i ustnie wobec organów procesowych (sądu, prokuratora, funk-
cjonariusza Policji, itd.) poprawnie przeprowadzających czynność przesłu-
chania, daje tego gwarancje. Nie znaczy to jednak, że warunki swobody
wypowiedzi, co do zasady, są wyłączone, gdy świadek sformułuje takie
oświadczenie na piśmie i przekaże je organowi procesowemu. Wszelkie
wątpliwości w tym zakresie mogą być, ewentualnie, wyjaśnione, także w
drodze wezwania świadka do osobistego stawiennictwa (art. 177 § 1 k.p.k.)
oraz złożenia oświadczenia osobiście i ustnie wobec organu procesowego,
ze stosownym zaprotokołowaniem wypowiedzi świadka. Nie może z kolei
ulegać wątpliwości, że to przyczynia się nie tylko do zmniejszenia kosztów
postępowania, ale także do jego większej sprawności, umożliwiając wcze-
śniejsze jego zakończenie w każdym stadium, a w wypadku zwłaszcza
świadka – pokrzywdzonego oszczędza mu możliwych przykrości związa-
nych z tą czynnością. W pełni też uzasadniony jest pogląd, i chyba nie bu-
dzący wątpliwości, że instytucja odmowy zeznań ustanowiona została jeżeli
nie wyłącznie, to na pewno przede wszystkim w interesie świadka, który
może, choć oczywiście nie musi z niej skorzystać. Jeżeli chce z tego prawa
korzystać, to swoje oświadczenie woli musi przekazać organowi uprawnio-
nemu do uzyskania od niego zeznań i powinno to nastąpić w sposób jak
najmniej uciążliwy dla świadka. Organ procesowy, informując w wezwaniu
do stawienia się i złożenia zeznań o prawie świadka do odmowy zeznań,
nie zmusza go do złożenia oświadczenia, jedynie powiadamia go o obo-
wiązku stawienia się i złożenia zeznań, którego alternatywą jest skorzysta-
nie z prawa odmowy zeznań, przez przekazanie stosownego oświadczenia
woli. Jeżeli świadek takiego oświadczenia pisemnego nie złoży to, co
7
oczywiste, ma obowiązek stawić się i złożyć zeznania albo oświadczenie,
tym razem ustne, że odmawia składania zeznań – ewentualnie ze skutkami
określonymi w art. 186 § 2 k.p.k. Nie ulega wątpliwości, że tego rodzaju
czynności nie pozostają w sprzeczności z unormowaniami rozdziału 21
Kodeksu postępowania karnego na pewno są zgodne z najszerzej rozu-
mianym interesem świadka. Pamiętać przy tym należy, że chociaż art. 6
Konwencji Europejskiej z 1950 r. nie wymaga wyraźnie uwzględnienia inte-
resu świadków w postępowaniu karnym, to jednak powinność taką można i
należy wyprowadzić z zasady rzetelnego procesu (P.K. Sowiński: Gwaran-
cje ochrony praw świadka w polskim procesie karnym w: E. Dynia, C.P.
Kłak red.: Europejskie standardy ochrony praw człowieka a ustawodaw-
stwo polskie, Rzeszów 2005, s. 342 i nast.).
Wykładnia gramatyczna przepisu art. 186 § 1 k.p.k. nie pozwala na
jednoznaczne ustalenie formy (osobistej wypowiedzi wobec organu proce-
sowego lub pisemnej) w jakiej świadek może „oświadczyć” wolę skorzysta-
nia z prawa odmowy złożenia zeznań, ale jednocześnie unormowanie to
nie stanowi, że określona forma np. pisemna jest wykluczona.
Na gruncie tego przepisu, jak i jego odpowiedników o identycznej w
tej kwestii treści w Kodeksach postępowania karnego z 1928 r. i z 1969 r.,
zarówno w orzecznictwie Sądu Najwyższego, jak i w piśmiennictwie, domi-
nował pogląd, że oświadczenie pisemne przekazane organowi proceso-
wemu jest dopuszczalne (wyroki Sądu Najwyższego: z dnia 14 grudnia
1934 r., 2 K 1497/34, Zb.OIKSN 1935, z. VII, poz. 282; z dnia 24 marca
1974 r., II KR 355/74 niepublikowany; wyrok z dnia 17 listopada 1993 r., III
KRN 242/93, OSNKW 1994, z. 1-2, poz. 13; z dnia 27 maja 2002 r., V KK
51/02 niepublikowany; postanowienia Sądu Najwyższego: z dnia 8 maja
2001 r., V KKN 470/99, LEX Nr 51660; z dnia 21 stycznia 2003 r., II KKN
314/01, OSNKW 2003, z. 5-6, poz. 45, a także: A. Laniewski, K. Sobolew-
ski: Kodeks postępowania karnego. Komentarz. Lwów 1939, s. 150; S. Śli-
8
wiński: Polski proces karny przed sądem powszechnym. Zasady ogólne,
Warszawa 1948, s. 652, 653; S. Kalinowski, M. Siewierski: Kodeks postę-
powania karnego. Komentarz, Warszawa 1960, s. 146; J. Dankowski: Kilka
uwag na temat wykładni art. 94 i 95 k.p.k., PiP 1964, z. 2, s. 271; S. Kali-
nowski w: M. Mazur red.: Kodeks postępowania karnego – Komentarz,
Warszawa 1976, s. 240,241; J. Stańda: Stanowisko świadka w polskim
procesie karnym, Warszawa 1976, s. 110,111; R. Górecki: Świadek w po-
stępowaniu przygotowawczym, Warszawa – Poznań 1987, s. 47, 48; J.
Satko: Glosa do wyroku Sądu Najwyższego z dnia 17 listopada 1993 r., III
KRN 242/93, Pal. 1994, z. 7-8, s. 227, 228; M. Błoński: Odczytywanie ze-
znań świadka, Studia Prawno – Ekonomiczne 2001, tom 63, s. 91; Z.
Kwiatkowski: Glosa do postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 21 stycz-
nia 2003 r., II KKN 314/01, WPP 2004, Nr 2, s. 157; T. Grzegorczyk: Ko-
deks postępowania karnego. Komentarz, wraz z komentarzem do ustawy o
świadku koronnym, Warszawa 2005, s. 460). Przy czym, w późniejszych
orzeczeniach powoływano się na stanowisko Sądu Najwyższego wyrażone
w wyroku z 1934 r., a w piśmiennictwie wskazywano przede wszystkim na
zgodność takiego procedowania z interesem świadka i z możliwością ogra-
niczenia w ten sposób kosztów postępowania karnego. Co więcej, zwraca-
no uwagę na to, że wymóg złożenia takiego oświadczenia na rozprawie to
wynik nie służącego niczemu formalizmu, a ponieważ skorzystanie z prawa
odmowy zeznań nie jest dowodem, to przyjęcie pozasądowego oświad-
czenia nie stanowi naruszenia zasady bezpośredniości (M. Błoński, op.
cit.).
Broniąc odmiennego poglądu, w orzecznictwie albo ograniczano się
do stwierdzenia, że skoro regułą jest obowiązek złożenia zeznań, to zwol-
nienie z tego obowiązku odstępstwem, wymagającym oświadczenia woli
uchylenia się od zeznań i to złożonego osobiście (wyrok Sądu Apelacyjne-
go w Krakowie z dnia 17 października 1996 r., II AKa 209/96, KZS 1996, z.
9
11-12, poz. 33), albo stwierdzano, że umożliwia to ostateczne zdeklarowa-
nie się świadka w kwestii skorzystania albo nieskorzystania z prawa od-
mowy zeznań (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 20 czerwca 1968 r., V KRN
294/67, PiP 1970, z. 1, s. 188). Ten ostatni argument podnoszono także w
piśmiennictwie (R.A. Stefański w: Z. Gostyński red.: Kodeks postępowania
karnego. Komentarz. Tom I, Warszawa 2003, s. 825). Przede wszystkim
jednak wskazywano, że ustawa zwalnia od obowiązku złożenia zeznań o
faktach stanowiących przedmiot sprawy, ale nie od obowiązku stawiennic-
twa i złożenia zeznań co do okoliczności umożliwiających organowi proce-
sowemu ustalenie czy przysługuje świadkowi prawo odmowy zeznań co do
okoliczności istotnych w sprawie, a także kontrolę swobody takiego
oświadczenia woli (K. Łojewski: Instytucja odmowy zeznań w polskim pro-
cesie karnym, Warszawa 1970, s. 36-43; P.K. Sowiński: Prawo świadka do
odmowy zeznań w procesie karnym, Warszawa 2004, s. 15-24; P.
Hofmański red.: Kodeks postępowania karnego. T. I. Komentarz do artyku-
łów 1-296, Warszawa 2004, s. 766 i 767).
Ta ostatnia argumentacja nie przekonuje, tym bardziej, gdy uwzględ-
ni się istotę i cel instytucji „prawa odmowy zeznań” (art. 182 k.p.k.), niewąt-
pliwie pomyślanej w interesie świadka, który może z niej skorzystać zarów-
no w postępowaniu przygotowawczym, jak i w toku rozprawy, podejmując
swobodną decyzję, z motywacji nie podlegającej ocenie organu uprawnio-
nego do uzyskania zeznań. Jedyny interes wymiaru sprawiedliwości to
pewność, że swobodną decyzję podjęła uprawniona do tego osoba. Forma
tej decyzji nie ma żadnego znaczenia zarówno z punktu widzenia upraw-
nionego świadka, jak i organu państwa prowadzącego postępowanie kar-
ne. Z tego powodu, nie było żadnego uzasadnienia dla ustawowego okre-
ślenia szczególnej formy tej czynności, tak jak to uczyniono w art. 116
k.p.k. co do formy „wniosków i innych oświadczeń” stron.
10
Co prawda, przesłuchanie świadka wymaga spisania protokołu – jako
odrębnego dokumentu w toku postępowania przygotowawczego albo
utrwalenia w protokole rozprawy (art. 143 § 1 pkt 2 k.p.k.), który zawiera w
takiej sytuacji oświadczenie o skorzystaniu z prawa odmowy zeznań, ale to
nie może przesądzać o tym, że złożenie pisemnego oświadczenia jeszcze
przed pierwszym przesłuchaniem w toku postępowania przygotowawczego
czy też kolejnego przesłuchania na rozprawie, jest prawnie nieskuteczne.
Trafnie zwraca się uwagę na to, że szczególną część zeznań świadka sta-
nowią podawane przezeń dane personalne i właśnie oświadczenie o sko-
rzystaniu z prawa odmowy zeznań. Tym bardziej, gdy zeznania ograniczą
się tylko do tego, gdyż wówczas brak jest w nich okoliczności istotnych dla
rozstrzygnięcia w zasadniczym przedmiocie postępowania karnego. Zau-
ważyć jednak należy, że taka sama będzie, w tej ostatniej sytuacji, treść
oświadczenia pisemnego, które organ procesowy poddaje weryfikacji w ta-
kim samym zakresie – poza tym, że nie ma ze świadkiem bezpośredniego
kontaktu – jak czyni to w czasie przesłuchania. Nie można jednocześnie
zapominać i o tym, że uprawnienie oraz możliwość oceny swobody podję-
cia decyzji o odmowie złożenia zeznań jest bardzo ograniczona. Nawet na-
kłanianie do złożenia takiego oświadczenia przez zainteresowane osoby,
niekoniecznie podejrzanego (oskarżonego), nie stanowiące jednak zacho-
wania naruszającego prawo, nie może mieć tu żadnego znaczenia – decy-
duje bowiem wola uprawnionego świadka i jego interes, tak jak on go ro-
zumie.
Nie przekonuje także powoływanie się na przepis art. 352 k.p.k., jako
ten, który nie pozwala ograniczyć się do uzyskania pisemnego oświadcze-
nia świadka o skorzystaniu z prawa odmowy złożenia zeznań, gdyż z prze-
pisu tego na pewno zakaz taki nie wynika, a prezes sądu, informując
uprawnionego świadka o możliwości złożenia takiego oświadczenia z całą
pewnością nie przekracza uprawnień przyznanych mu tym unormowaniem.
11
Następuje bowiem dopuszczenie dowodu, zgodnie z wnioskiem zawartym
m. in. w akcie oskarżenia, a złożenie pełnowartościowego procesowo pi-
semnego oświadczenia uniemożliwia przeprowadzenie dowodu z zeznań
świadka, bez szkody dla prawidłowego toku postępowania, z oszczędze-
niem kosztów, także społecznych, a przede wszystkim w zgodzie z gwa-
rantowanym ustawą karną procesową najszerzej rozumianym interesem
świadka. Tak samo jest jeżeli chodzi o przepis art. 333 § 2 k.p.k., gdyż do-
tyczy on zupełnie innej problematyki i unormowanie w nim zawarte w żad-
nym wypadku nie może być odnoszone do możliwości złożenia pisemnego
oświadczenia o skorzystaniu z prawa odmowy zeznań. Tu mowa jest bo-
wiem o zeznaniach świadka, które są, w istocie, zbędne dla dalszego toku
postępowania karnego, natomiast zdanie drugie wynika oczywiście z tego,
że zeznań osób wymienionych w art. 182 k.p.k. nie można w takiej sytuacji
procesowej odczytać. Jednakże z art. 333 § 2 k.p.k. nie można wniosko-
wać o niedopuszczalności pisemnego oświadczenia o skorzystaniu z pra-
wa odmowy zeznań. Unormowanie tego przepisu, również jego zdania
drugiego, kwestii tej w ogóle nie dotyczy. Nie przekonuje także odwołanie
do przepisu art. 365 k.p.k., gdyż przyjęcie pisemnego oświadczenia, o któ-
rym tu mowa, w żadnym razie nie narusza zasady ustności rozprawy, a je-
go ścisła wykładnia nie stoi na przeszkodzie dopuszczalności pisemnej
formy oświadczenia, o którym mowa w art. 186 § 1 k.p.k., gdyż treść
oświadczenia, o czym była już mowa, nie dotyczy okoliczności dowodowo
istotnych, a jedynie danych osobowych i skorzystania przez świadka z
uprawnienia przyznanego przez ustawę procesową.
Także w realiach sprawy rozpoznawanej przez Sąd Rejonowy i Sąd
Okręgowy w T. kwestia ta rysuje się jednoznacznie, tym bardziej przekonu-
jąc, że skorzystanie z możliwości złożenia pisemnego oświadczenia jest
zgodne zarówno z interesem świadków, jak i interesem wymiaru sprawie-
dliwości – pewności, że z uprawnienia tego korzysta właściwa osoba i w
12
sposób swobodny. Jak się wydaje, w świetle akt sprawy, nadesłane do są-
du dokumenty zostały podpisane przez świadków uprawnionych w tej
sprawie do skorzystania z prawa odmowy zeznań. Natomiast, wobec iden-
tyczności, także technicznej, treści oświadczeń, można było mieć wątpli-
wości, czy osoby podpisujące miały świadomość ich treści. Jeżeli taka jest
ocena organu procesowego, to nic nie stoi na przeszkodzie, by, w tych
szczególnych okolicznościach braku pewności co do wartości procesowej
oświadczenia pisemnego, wezwać tych świadków do osobistego stawien-
nictwa, wobec treści art. 177 § 1 k.p.k., i odebrać od nich oświadczenia,
upewniając się w ten sposób o ich prawdziwości i, ewentualnie, o swobod-
nym podjęciu decyzji.
Rozważając kwestię pisemnego oświadczenia w tym zakresie, warto
zwrócić uwagę na formę i treść informacji kierowanej do świadków będą-
cych osobami, o których mowa w art. 182 k.p.k., w zależności, co oczywi-
ste, od sytuacji procesowej – w postępowaniu przygotowawczym i w
związku z rozprawą. Informacja taka musi, przede wszystkim, zawierać
treść sformułowaną neutralnie, bez najmniejszej nawet sugestii co do tego
jak powinien świadek postąpić, jednak z zaznaczeniem, w wypadku gdy
świadek na wcześniejszym etapie postępowania skorzystał z tego upraw-
nienia, że może zmienić swoje stanowisko i złożyć zeznania. Taka forma i
treść informacji skierowanej do uprawnionego świadka wraz z wezwaniem
do osobistego stawiennictwa celem złożenia zeznań nie stanowi narusze-
nia, ani nawet zagrożenia, dla żadnej zasady czy przepisu ustawy karnej
procesowej.
Zwrócić też należy uwagę na pewną jednak niekonsekwencję w sta-
nowisku Prokuratora Prokuratury Krajowej, utwierdzającą w przekonaniu o
trafności stanowiska Sądu Najwyższego przyjętego w tej uchwale. Do-
strzega się bowiem możliwość odstąpienia od ustności oświadczenia wo-
bec organu procesowego, w wypadku gdy świadek nie może się stawić z
13
przyczyn od siebie niezależnych, co jednak stanowi przecież odstąpienie
od zasad, mających wynikać z obficie powołanych przepisów Kodeksu po-
stępowania karnego, które powinny być ściśle przestrzegane, gdy za od-
stąpieniem od nich nie wskazuje się konkretnego unormowania. Co więcej,
wskazanie takiej sytuacji, jako jedynego wyjątku, absolutnie nie przekonu-
je, gdy z przepisów tego samego kodeksu wynika, że w takiej sytuacji
można skorzystać z instytucji sądu wezwanego albo sędziego wyznaczo-
nego ze składu orzekającego (art. 396 § 2 k.p.k.), a w postępowaniu przy-
gotowawczym prowadzący postępowanie może po prostu udać się do
miejsca przebywania świadka i przesłuchać go. Okazuje się więc możliwe,
w świetle stanowiska Prokuratora, odebranie pełnowartościowego proce-
sowo oświadczenia o skorzystaniu z prawa odmowy złożenia zeznań w
formie pisemnej bez naruszenia przepisów Kodeksu postępowania karne-
go, interesu świadka i wymiaru sprawiedliwości. Oczywiście jest to stano-
wisko trafne, tyle tylko, że należy je odnieść do wszystkich świadków, o
których mowa w art. 182 k.p.k., mających składać zeznania w toku całego
postępowania i we wszystkich sytuacjach procesowych.
Mając te rozważania na względzie, Sąd Najwyższy podjął powyższą
uchwałę dotyczącą wykładni art. 186 § 1 k.p.k.