Data orzeczenia | 12 lutego 2015 |
---|---|
Data uprawomocnienia | 12 lutego 2015 |
Sąd | Sąd Apelacyjny we Wrocławiu III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych |
Przewodniczący | Jarosław Błaszczak |
Tagi | Emerytura wcześniejsza |
Podstawa Prawna | 184emerytury-renty 32emerytury-renty 184emerytury-renty 233kpc 33emerytury-renty 39emerytury-renty 40emerytury-renty 27emerytury-renty 385kpc |
I. oddala apelację,
II. zasądza od strony pozwanej na rzecz wnioskodawcy kwotę 120,- zł tytułem kosztów procesu w postępowaniu apelacyjnym.
Wyrokiem z dnia 3 lipca 2014 r. Sąd Okręgowy we Wrocławiu zmienił decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału we W. z dnia 14 sierpnia 2013 r. w ten sposób, że przyznał wnioskodawcy I. W. prawo do emerytury od dnia 20 czerwca 2013 r.
Rozstrzygnięcie Sąd oparł na następujących ustaleniach:
I. W., ur. (...), na dzień 1.01.1999 r. posiada 28 lat 3 miesiące 5 dni okresów składkowych i nieskładkowych. W okresie od dnia 5.01.1973 r. do 31.12.1974 r. oraz od dnia 23.07.1980 r. do dnia 4.03.2004 r. był zatrudniony we (...) Przedsiębiorstwie Budownictwa (...) na stanowisku betoniarza. W okresie od 16.01.1975 r. do 30.06.1980 r. był zatrudniony w Zakładzie (...) w O. na stanowisku betoniarza. Powyższe okoliczności potwierdzili świadkowie zatrudnieni w w/w okresach z wnioskodawcą. Pracownicy otrzymywali dodatki za pracę w warunkach szczególnych i posiłki regeneracyjne.
Biorąc powyższe pod uwagę Sąd uznał, że odwołanie zasługiwało na uwzględnienie wskazując, że kwestią sporną pozostawało ustalenie wymiaru pracy wnioskodawcy w warunkach szczególnych w okresie zatrudnienia w Przedsiębiorstwie Budownictwa (...) oraz w Zakładzie (...) w O. na stanowisku betoniarza. Z zebranego w sprawie materiału dowodowego wynika, że wnioskodawca świadczył pracę w warunkach szczególnych stale i w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku betoniarza. Stanowisko to zostało wymienione w wykazie A Dziale V, poz. 4 – prace zbrojarskie i betoniarskie. Zakłady, w których wnioskodawca świadczył pracę nie istnieją , a w oparciu o zachowaną dokumentację archiwum nie było w stanie wystawić świadectwa pracy w warunkach szczególnych. W związku z powyższym Sąd oparł się na zeznaniach świadków, które były spójne i zgodne ze sobą. W ocenie Sądu wnioskodawca udowodnił w procesie, że stale i w pełnym wymiarze czasu pracy był zatrudniony w szkodliwych warunkach pracy w rozumieniu
Apelację od powyższego wyroku wniósł organ rentowy zaskarżając wyrok w całości i zarzucając :
1) sprzeczność istotnych ustaleń Sądu z treścią zebranego w sprawie materiału dowodowego przez pominięcie dowodu z akt osobowych z (...) Przedsiębiorstwa Budownictwa (...) z okresu od 23.07.1980 r. do 4.03.2004 r. i z treści „zwykłego” świadectwa pracy wydanego w dniu 9.09.2004 r. i przyjęcie, że wnioskodawca w okresie od 23.07.1980 r. do 31.12.1998 r. wykonywał stale i w pełnym wymiarze czasu pracy pracę w warunkach szczególnych na stanowisku betoniarza,
2) naruszenie prawa materialnego
3) przekroczenie granic swobodnej oceny dowodów –
Wskazując na powyższe podstawy apelacji strona pozwana wniosła o zmianę zaskarżonego wyroku i oddalenie odwołania w całości ewentualnie uchylenie wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi I instancji.
W odpowiedzi na apelację wnioskodawca wniósł o jej oddalenie w całości i zasądzenie od organu rentowego kosztów zastępstwa procesowego za postępowanie wywołane wniesioną apelacją według norm przepisanych.
Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:
Apelacja nie zasługiwała na uwzględnienie.
Sąd Okręgowy przeprowadził stosowne postępowanie dowodowe, a w swych ustaleniach i wnioskach nie wykroczył poza ramy swobodnej oceny wiarygodności i mocy dowodów wynikające z przepisu
Sąd I instancji ustalił, w oparciu o zeznania świadków, iż w spornym okresie wnioskodawca, zatrudniony na stanowisku posadzkarza w Przedsiębiorstwie Budownictwa (...) wykonywał w istocie prace betoniarskie i zakwalifikował je pod poz. 4 , działu V, wykazu A- załącznika do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7.02.1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Organ rentowy formułując zarzuty apelacji w istocie ograniczył się do stwierdzenia, iż biorąc pod uwagę zapisy w dokumentach znajdujących się w aktach osobowych wnioskodawcy z tego okresu zatrudnienia, należy przyjąć, że ubezpieczony zatrudniony był na stanowisku posadzkarza , posadzkarza- lastrykarza, murarza i nie wykonywał prac betoniarskich.
Jak wynika z
Kwestią wymagającą rozstrzygnięcia w tej sprawie było ustalenie czy ubezpieczony wykazał staż 15 lat pracy w szczególnych warunkach dla potrzeb nabycia prawa do wcześniejszej emerytury. Zdaniem Sądu Apelacyjnego, Sąd pierwszej instancji doszedł do prawidłowego wniosku, że zgromadzony w sprawie materiał dowodowy pozwala na dokonanie ustalenia, iż I. W. w spornych okresach zatrudnienia wykonywał pracę w warunkach szczególnych w wymiarze niezbędnym do przyznania prawa do emerytury, tj. w wymiarze 15 lat.
Odnosząc się w pierwszej kolejności do podniesionego w apelacji zarzutu naruszenia
Sąd w pełni podziela pogląd, że dla oceny, czy pracownik pracował w szczególnych warunkach, nie ma istotnego znaczenia nazwa zajmowanego przez niego stanowiska, tylko rodzaj powierzonej mu pracy - rzeczywiście wykonywanych zadań pracowniczych (tak wyrok Sądu Najwyższego Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 24 marca 2009 r., I PK 194/2008, Lex Polonica nr 2339881, OSNP 2010/23-24 poz. 281).Takie dowody przedstawił wnioskodawca i te właśnie dowody pozwoliły na ustalenie okresu zatrudnienia w warunkach szczególnych .
Nie zasługiwał na uwzględnienie zarzut naruszenia
Ustalenia Sądu nie zawierają również sprzeczności, gdyż zebrany materiał dowodowy pozwolił na jednoznaczną ocenę, iż wnioskodawca był zatrudniony stale i w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku wymienionym w wykazie A, dział V, poz. 4, a Sąd I instancji brał pod uwagę również zapisy znajdujące się w aktach osobowych wskazując, że nie pozwoliły one na jednoznaczną ocenę charakteru zajmowanego stanowiska i wystawienie świadectwa pracy w warunkach szczególnych przez archiwum, bowiem zakład pracy już nie istnieje.
Należy również wziąć pod uwagę, iż stanowisko określone w wykazie A, dziale V, poz. 4 jako prace zbrojarskie i betoniarskie wskazuje na ujęcie w znaczeniu szerokim, nie wyszczególniając prac związanych jedynie z produkcją betonu. Na taki szeroki zakres prac wykonywanych przez wnioskodawcę, ujmowanych jako prace betoniarskie wskazują również zeznania świadków, z których wynika, że prace posadzkarskie były nierozerwalnie związane z pracami betoniarskimi. Dlatego nie można podzielić zarzutu apelacji – naruszenia przez Sąd I instancji prawa materialnego
W tym stanie rzeczy, uznając apelację za bezzasadną, Sąd Apelacyjny na podstawie
O kosztach zastępstwa procesowego za drugą instancję należało orzec na podstawie § 12 ust. 2 w zw. z § 13 ust. 3 i w zw. z § 2 ust. 3 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu (Dz. U. z 2013 r. Nr 461 j.t.).
Wyszukiwarka
- Kodeks Karny dostęp do ustawy
- 22 Kodeks Karny konkretny artykuł ustawy
- Sąd Okręgowy w Ełku informacje o sądzie
- Pełnomocnictwo ogólne dostęp do wzorców