Data orzeczenia | 7 listopada 2017 |
---|---|
Data uprawomocnienia | 7 listopada 2017 |
Sąd | Sąd Apelacyjny we Wrocławiu III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych |
Przewodniczący | Maria Pietkun |
Tagi | Wysokość emerytury |
Podstawa Prawna | 51emerytury-renty 184emerytury-renty 21emerytury-pomostowe 23emerytury-pomostowe 173emerytury-renty 2emerytury-pomostowe 51emerytury-renty 32emerytury-renty 385kpc |
oddala apelację.
Wyrokiem z 19 stycznia 2017 r. Sąd Okręgowy we Wrocławiu oddalił odwołanie W. K. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych we W. z 12 sierpnia 2016 r., odmawiającej wnioskodawcy prawa do ponownego przeliczenia emerytury. Organ rentowy w uzasadnieniu wskazał, że w związku z tym, że ubezpieczony posiada prawo do emerytury w warunkach szczególnych nie ma podstaw do przyznania mu prawa do rekompensaty w oparciu o przepisy ustawy o emeryturach pomostowych oraz do przeliczenia kapitału początkowego.
Sąd Okręgowy ustalił, że wnioskodawca, urodzony (...), nabył prawo do emerytury w obniżonym wieku emerytalnym na podstawie
W dniu 25 lipca 2016 r. W. K. złożył do organu rentowego wniosek o przeliczenie emerytury za pracę w szczególnych warunkach ze wskaźnikiem 1,5 za 1 rok pracy.
Przy tak ustalonym stanie faktycznym Sąd Okręgowy uznał, że odwołanie wnioskodawcy było w całości bezzasadne. Sąd ten wskazał, że przedmiotem sporu było przyznanie wnioskodawcy rekompensaty za pracę w warunkach szczególnych, na podstawie § 20 rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. Sąd zważył, że według tego przepisu osoba, która nabyła uprawnienia do zwiększenia emerytury na podstawie przepisów dotychczasowych, zachowuje to uprawnienie, z tym że zamiast dotychczasowego zwiększenia przyznaje się jej wzrost emerytury. Sąd zaznaczył jednocześnie, że powyższy przepis dotyczy osób, które na dzień wejścia w życie rozporządzenia tj. 1 stycznia 1983 r. nabyły uprawnienie emerytalne na podstawie przepisów dotychczasowych. Dlatego też, z uwagi na to, że wnioskodawca nabył prawo do emerytury na podstawie decyzji z 28 kwietnia 2014 r., przepis ten nie ma wobec niego zastosowania.
Ponadto Sąd zauważył, że w sprawie należało ustalić czy wnioskodawcy przysługuje prawo do rekompensaty na podstawie
Sąd wskazał też, że celem rekompensaty, podobnie jak i emerytury pomostowej, jest łagodzenie skutków utraty możliwości przejścia na emeryturę przed osiągnięciem wieku emerytalnego przez pracowników zatrudnionych przy pracach w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. W przypadku rekompensaty realizacja tego celu polega jednak nie na stworzeniu możliwości wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej, lecz na odpowiednim zwiększeniu podstawy wymiaru emerytury z FUS, do której osoba uprawniona nabyła prawo po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Sąd zaznaczył, że w taki sposób istotę rekompensaty określa sam ustawodawca, definiując ją w art. 2 pkt 5
Na marginesie Sąd pierwszej instancji stwierdził, że brak jest podstaw do przeliczenia wnioskodawcy zatrudnienia na podstawie przelicznika 1,5 za każdy rok pracy, gdyż taki przelicznik, zgodnie z
Z powyższym wyrokiem nie zgodził się wnioskodawca wywodząc apelację, w której wniósł o uchylenie orzeczenia w całości. Skarżący domagał się przeliczenia emerytury za okres pracy w warunkach szczególnych wskaźnikiem 1,5 za każdy rok pracy.
W uzasadnieniu wskazał, że w okresie od 13 maja 1976 r. do 30 września 1991 r. zatrudniony był w Przedsiębiorstwie (...) we W. jako kierowca samochodu ciężarowego powyżej 3,5 tony. W ocenie wnioskodawcy ma on prawo do wzrostu emerytury na podstawie § 20 rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego oraz wzrostu emerytur i rent inwalidzkich dla pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, ponieważ miał prawo do wzrostu na podstawie § 7 rozporządzenia Rady Ministrów z 4 maja 1979 r. w sprawie pierwszej kategorii zatrudnienia.
Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:
Apelacja wnioskodawcy jako bezzasadna nie zasługiwała na uwzględnienie.
Sąd Okręgowy dokonał prawidłowych ustaleń w zakresie stanu faktycznego sprawy, jak też zastosował właściwe przepisy prawne, które przytoczył i szczegółowo przeanalizował w pisemnym uzasadnieniu wyroku. Sąd Apelacyjny w pełni przychyla się do powyższych ustaleń oraz dokonanej przez Sąd pierwszej instancji wykładni przepisów.
W. K., który od 23 marca 2014 r. ma przyznane prawo do emerytury w obniżonym wieku z tytułu pracy w warunkach szczególnych, domagał się przeliczenia tego świadczenia wskaźnikiem 1,5 za każdy rok zatrudnienia w Przedsiębiorstwie (...) we W. wykonywanego w okresie od 13 maja 1976 r. do 30 września 1991 r. Swoje roszczenie wnioskodawca wywodził z treści § 20 rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze (Dz.U.1983.8.43).
W odniesieniu do tej kwestii, poza tym, co prawidłowo stwierdził Sąd pierwszej instancji w pisemnym uzasadnieniu zaskarżonego orzeczenia, trzeba wskazać, że powyższy akt ma obecnie zastosowanie w ograniczonym zakresie. Wynika to z treści
Słusznie również ocenił Sąd Okręgowy, że wnioskodawcy nie przysługuje prawo do rekompensaty określonej w
Apelacja wnioskodawczy nie odnosi się w ogóle do aktualnego stanu prawnego, co czyni podniesione w niej zarzuty bezzasadnymi.
Mając powyższe na uwadze Sąd Apelacyjny oddalił apelację wnioskodawcy jako bezzasadną na podstawie
SSA Monika Kiwiorska-Pająk SSA Maria Pietkun SSA Irena Różańska-Dorosz
R.S.
Wyszukiwarka
- Kodeks Karny dostęp do ustawy
- 22 Kodeks Karny konkretny artykuł ustawy
- Sąd Okręgowy w Ełku informacje o sądzie
- Pełnomocnictwo ogólne dostęp do wzorców