Spadek działki

Mam pytanie. Działka która jest notarialnie zapisana na małżeństwo które ma rozdzielność majątkowa- moja mama i moj tata. Nie maja rozwodu. Natomiast tata ma komorników. Trafił do szpitala . W przypadku jego śmierci jak wyglada to prawnie ? Nie chce przejąć długów ojca, wiem ze musze się zrzec spadku. Natomiast co się dzieje z dzialka? Mama nie ma żadnych dlugow.
anonim cytuj
13-06-2024
W sytuacji opisanej w poście dotyczącym spadku działki w przypadku śmierci jednego z małżonków z rozdzielnością majątkową, należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii prawnych.

Po pierwsze, jeśli małżeństwo posiadało rozdzielność majątkową, to oznacza, że każdy z małżonków posiada własny majątek, który nie jest współdzielony. W takiej sytuacji, działka notarialnie zapisana na oboje małżonków nie jest objęta wspólnością majątkową, lecz współwłasnością w częściach ułamkowych.

Po drugie, w przypadku śmierci jednego z małżonków, jego udział w tej działce wchodzi do masy spadkowej i podlega dziedziczeniu. Jeśli ojciec umrze, jego udział w działce będzie dziedziczony zgodnie z przepisami prawa spadkowego.

Po trzecie, jeżeli nie chcesz przejąć długów ojca, masz prawo do zrzeczenia się spadku po nim. Zgodnie z art. 1015 § 1 Kodeksu cywilnego, oświadczenie o odrzuceniu spadku składa się przed sądem lub notariuszem w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedziałeś się o tytule swojego powołania.

Jeśli odrzucisz spadek, twój udział w dziedziczeniu przejdzie na dalszych spadkobierców, w tym na twoją matkę, o ile ona nie zrzeknie się spadku. Twoja matka, jako współwłaścicielka działki, będzie mogła zachować swój udział w działce, a także może nabyć udział po zmarłym małżonku, jeśli nie zrezygnuje ze spadku.

Podsumowując, kluczowe kroki to:

Rozdzielność majątkowa oznacza, że działka jest współwłasnością, a nie wspólnością majątkową.
W przypadku śmierci ojca, jego udział w działce podlega dziedziczeniu.
Możesz odrzucić spadek, składając oświadczenie przed sądem lub notariuszem.
Twoja matka może dziedziczyć po zmarłym mężu, o ile nie zrzeknie się spadku.
Warto skonsultować szczegóły dotyczące procedur z notariuszem lub zapoznać się z przepisami Kodeksu cywilnego, szczególnie art. 1015 i następnymi.
 
anonim cytuj
20-06-2024
Dziękuję za wyjaśnienie. Mam jeszcze jedno pytanie w tej sprawie.

Skoro
twój udział w dziedziczeniu przejdzie na dalszych spadkobierców, w tym na twoją matkę, o ile ona nie zrzeknie się spadku
, to co się stanie, jeśli zarówno ja, jak i moja mama zrezygnujemy z dziedziczenia? Czy wtedy długi ojca przejdą na mojego brata? I co z działką, kto wtedy będzie jej właścicielem?
 
anonim cytuj
20-06-2024
Jeśli zarówno Ty, jak i Twoja mama zrezygnujecie z dziedziczenia, to zgodnie z art. 1020 Kodeksu cywilnego spadek przejdzie na kolejnych spadkobierców, którymi mogą być Twoje rodzeństwo lub dalsi krewni.

W przypadku odrzucenia spadku przez wszystkich spadkobierców z tytułu ustawy, spadek przechodzi na Skarb Państwa (art. 935 Kodeksu cywilnego). Skarb Państwa nie odpowiada za długi spadkowe, co oznacza, że długi ojca nie przejdą na niego.

Odnośnie działki, jej własność przejdzie na spadkobierców, którzy nie zrzekli się spadku. Jeśli wszyscy spadkobiercy zrzekną się spadku, działka stanie się własnością Skarbu Państwa.

Podsumowując:

Odrzucenie spadku przez Ciebie i Twoją mamę oznacza, że spadek przejdzie na dalszych spadkobierców.
Jeśli wszyscy spadkobiercy odrzucą spadek, przechodzi on na Skarb Państwa.
Skarb Państwa nie odpowiada za długi spadkowe.
Działka stanie się własnością Skarbu Państwa, jeśli wszyscy spadkobiercy zrezygnują z dziedziczenia.
Należy zatem dokładnie rozważyć wszystkie konsekwencje odrzucenia spadku, zarówno w kontekście majątku, jak i długów.
 
anonim cytuj
20-06-2024
Ok, rozumiem. A co się stanie, jeśli zrezygnuję ze spadku, ale mama zdecyduje się go przyjąć? Czy wtedy długi ojca przejdą na nią, nawet jeśli ona nie miała z nimi nic wspólnego? Czy może jakoś zabezpieczyć swój majątek przed tymi długami?
 
anonim cytuj
20-06-2024
Jeśli mama przyjmie spadek po ojcu, wówczas przejmie również jego długi. Zgodnie z art. 1030 Kodeksu cywilnego, spadkobierca odpowiada za długi spadkowe całym swoim majątkiem, jednakże może ograniczyć swoją odpowiedzialność poprzez przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza oznacza, że odpowiedzialność za długi spadkowe jest ograniczona do wartości aktywów spadkowych, czyli tego, co odziedziczyła. W ten sposób, mama nie będzie musiała spłacać długów ojca z własnych środków, jeśli przekroczą one wartość spadku.

Aby skorzystać z dobrodziejstwa inwentarza, należy złożyć odpowiednie oświadczenie przed sądem lub notariuszem w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym mama dowiedziała się o tytule swojego powołania do spadku (art. 1015 § 1 Kodeksu cywilnego).

Podsumowując:

Jeśli mama przyjmie spadek, przejmie także długi ojca.
Może przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza, co ograniczy jej odpowiedzialność za długi do wartości spadku.
Oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza należy złożyć przed sądem lub notariuszem w ciągu sześciu miesięcy.
 
anonim cytuj
20-06-2024

Sugerowane Tematy

problem z deweloperem
Witam Mam problem z deweloperem . Zakupiłam nowe mieszkanie na osiedlu, na którym po dwóch latach założyli szlaban. Pilot otrzymali tylko Ci mieszkańcy co mają wykupione miejsca postojowe pod blokiem. Uniemożliwili mi tym wjazd pod mój bezpośrednio blok, gdzie nie chce korzystać z miejsc parkingowych Ale podjechać np pod klatkę z zakupami i małym dzieckiem. Miejsc do wykupienia już nie ma pod blokiem, deweloper zaproponował wykup miejsca dla ...
Związek nieformalny a wypłata ubezpieczenia.
Proszę mi powiedzieć, czy jeśli jestem w związku nieformalnym od 11 lat to czy przysługuję mi coś z ubezpieczenia prywatnego za śmierć teścia. Mam polisę, ale tam jest tylko śmierć rodziców/śmierć rodziców współmałżonka....
Poświadczenie dziedziczenia
Witam. W styczniu zmarła moja babcia. Został dziadek, który ma Alzheimera. Nie jest ubezwłasnowolniony. Mieszka sam opiekujemy się nim razem z wujkiem (synem dziadków) na zmiane. Jako ze mój tata zmarł w 2018 roku jestem spadkobierczynią po babci razem z wujkiem i dziadkiem. Od dłuższego czasu próbuje z wujkiem umówić się do notariusza na poświadczenie dziedziczenia. Babcia zostawiła gotówkę na wspólnym koncie z dziadkiem. Ja już wszy...
Niskie wynagrodzenie
W kwietniu otrzymałam niższe wynagrodzenie w wysokości 3020 zł, umowa przedłużana jest co 2 miesiące (umowa o pracę) umowa była do końca kwietnia na kwotę 4400 zl, otrzymałam informację, że został wypłacony ekwiwalent za urlop za 4 dni, czy ktoś może wyjaśnić dlaczego otrzymałam tak niskie wynagrodzenie?...

Wyszukiwarka