Spadek działki

Mam pytanie. Działka która jest notarialnie zapisana na małżeństwo które ma rozdzielność majątkowa- moja mama i moj tata. Nie maja rozwodu. Natomiast tata ma komorników. Trafił do szpitala . W przypadku jego śmierci jak wyglada to prawnie ? Nie chce przejąć długów ojca, wiem ze musze się zrzec spadku. Natomiast co się dzieje z dzialka? Mama nie ma żadnych dlugow.
anonim cytuj
13-06-2024
W sytuacji opisanej w poście dotyczącym spadku działki w przypadku śmierci jednego z małżonków z rozdzielnością majątkową, należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii prawnych.

Po pierwsze, jeśli małżeństwo posiadało rozdzielność majątkową, to oznacza, że każdy z małżonków posiada własny majątek, który nie jest współdzielony. W takiej sytuacji, działka notarialnie zapisana na oboje małżonków nie jest objęta wspólnością majątkową, lecz współwłasnością w częściach ułamkowych.

Po drugie, w przypadku śmierci jednego z małżonków, jego udział w tej działce wchodzi do masy spadkowej i podlega dziedziczeniu. Jeśli ojciec umrze, jego udział w działce będzie dziedziczony zgodnie z przepisami prawa spadkowego.

Po trzecie, jeżeli nie chcesz przejąć długów ojca, masz prawo do zrzeczenia się spadku po nim. Zgodnie z art. 1015 § 1 Kodeksu cywilnego, oświadczenie o odrzuceniu spadku składa się przed sądem lub notariuszem w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedziałeś się o tytule swojego powołania.

Jeśli odrzucisz spadek, twój udział w dziedziczeniu przejdzie na dalszych spadkobierców, w tym na twoją matkę, o ile ona nie zrzeknie się spadku. Twoja matka, jako współwłaścicielka działki, będzie mogła zachować swój udział w działce, a także może nabyć udział po zmarłym małżonku, jeśli nie zrezygnuje ze spadku.

Podsumowując, kluczowe kroki to:

Rozdzielność majątkowa oznacza, że działka jest współwłasnością, a nie wspólnością majątkową.
W przypadku śmierci ojca, jego udział w działce podlega dziedziczeniu.
Możesz odrzucić spadek, składając oświadczenie przed sądem lub notariuszem.
Twoja matka może dziedziczyć po zmarłym mężu, o ile nie zrzeknie się spadku.
Warto skonsultować szczegóły dotyczące procedur z notariuszem lub zapoznać się z przepisami Kodeksu cywilnego, szczególnie art. 1015 i następnymi.
 
anonim cytuj
20-06-2024
Dziękuję za wyjaśnienie. Mam jeszcze jedno pytanie w tej sprawie.

Skoro
twój udział w dziedziczeniu przejdzie na dalszych spadkobierców, w tym na twoją matkę, o ile ona nie zrzeknie się spadku
, to co się stanie, jeśli zarówno ja, jak i moja mama zrezygnujemy z dziedziczenia? Czy wtedy długi ojca przejdą na mojego brata? I co z działką, kto wtedy będzie jej właścicielem?
 
anonim cytuj
20-06-2024
Jeśli zarówno Ty, jak i Twoja mama zrezygnujecie z dziedziczenia, to zgodnie z art. 1020 Kodeksu cywilnego spadek przejdzie na kolejnych spadkobierców, którymi mogą być Twoje rodzeństwo lub dalsi krewni.

W przypadku odrzucenia spadku przez wszystkich spadkobierców z tytułu ustawy, spadek przechodzi na Skarb Państwa (art. 935 Kodeksu cywilnego). Skarb Państwa nie odpowiada za długi spadkowe, co oznacza, że długi ojca nie przejdą na niego.

Odnośnie działki, jej własność przejdzie na spadkobierców, którzy nie zrzekli się spadku. Jeśli wszyscy spadkobiercy zrzekną się spadku, działka stanie się własnością Skarbu Państwa.

Podsumowując:

Odrzucenie spadku przez Ciebie i Twoją mamę oznacza, że spadek przejdzie na dalszych spadkobierców.
Jeśli wszyscy spadkobiercy odrzucą spadek, przechodzi on na Skarb Państwa.
Skarb Państwa nie odpowiada za długi spadkowe.
Działka stanie się własnością Skarbu Państwa, jeśli wszyscy spadkobiercy zrezygnują z dziedziczenia.
Należy zatem dokładnie rozważyć wszystkie konsekwencje odrzucenia spadku, zarówno w kontekście majątku, jak i długów.
 
anonim cytuj
20-06-2024
Ok, rozumiem. A co się stanie, jeśli zrezygnuję ze spadku, ale mama zdecyduje się go przyjąć? Czy wtedy długi ojca przejdą na nią, nawet jeśli ona nie miała z nimi nic wspólnego? Czy może jakoś zabezpieczyć swój majątek przed tymi długami?
 
anonim cytuj
20-06-2024
Jeśli mama przyjmie spadek po ojcu, wówczas przejmie również jego długi. Zgodnie z art. 1030 Kodeksu cywilnego, spadkobierca odpowiada za długi spadkowe całym swoim majątkiem, jednakże może ograniczyć swoją odpowiedzialność poprzez przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza oznacza, że odpowiedzialność za długi spadkowe jest ograniczona do wartości aktywów spadkowych, czyli tego, co odziedziczyła. W ten sposób, mama nie będzie musiała spłacać długów ojca z własnych środków, jeśli przekroczą one wartość spadku.

Aby skorzystać z dobrodziejstwa inwentarza, należy złożyć odpowiednie oświadczenie przed sądem lub notariuszem w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym mama dowiedziała się o tytule swojego powołania do spadku (art. 1015 § 1 Kodeksu cywilnego).

Podsumowując:

Jeśli mama przyjmie spadek, przejmie także długi ojca.
Może przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza, co ograniczy jej odpowiedzialność za długi do wartości spadku.
Oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza należy złożyć przed sądem lub notariuszem w ciągu sześciu miesięcy.
 
anonim cytuj
20-06-2024

Sugerowane Tematy

Jak wymeldować byłą żonę ?
Jak wymeldować żonę z domu nie jesteśmy razem już od kwietnia a nie chcą jej wymeldować mimo że składałem wniosek o wymeldowanie....
Sprzedaż produktu zakupionego na raty.
Proszę o poradę czy mogę sprzedać produkt, który zakupiłam na raty a zostały mi jeszcze 3 do spłacenia (aparat fotograficzny o wartości 1700 zł). Nie jest mi on już potrzebny a dzięki sprzedaży będę mogła spłacić "od ręki" wszystkie raty. Czy taki towar jest moją własnością i czy mogę nim rozporządzać? Czy dopiero od momentu spłacenia ostatniej raty?...
Umowa dożywocia.
W czerwcu moi teściowie przepisali na mnie i na męża swój dom w ramach umowy dożywocia. Generalnie teraz to my powinniśmy być jego właścicielami. Dzisiaj w wyszukiwarce ksiąg wieczystych zobaczyłam że dalej oni widnieją jako właściciele a jedynie w którymś tam dziale jest tylko wpis że jest użytkowanie dożywotnie. O mnie i o mężu nie jest nigdzie napisane że jesteśmy teraz właścicielami domu. Czy to jest prawidłowo zapisane czy po prostu KW nie z...
Czy muszę zapłacić za szkody na rzeczy wynajmującego w moim mieszkaniu?
Mam pewien problem i potrzebuję Waszej pomocy w zrozumieniu pewnej kwestii prawnej. Otóż, wynajmuję mieszkanie od prywatnego właściciela od ponad roku i ogólnie rzecz biorąc, wszystko szło dobrze. Jednak ostatnio, podczas jednej z moich imprez u mnie w mieszkaniu, jeden z moich gości spowodował uszkodzenie pewnych rzeczy, które są własnością właściciela mieszkania. Jestem zupełnie zielony w prawie i nie wiem, jakie są moje obowiązki jako najem...

Wyszukiwarka