Wyrok prawomocny a upadłość dłużnika.

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą zatrudniając kilka osób.
Byłem podwykonawcą spółki z o.o. która to nie zapłaciła mi ok. 100 tys. zł.
Doszły koszty prawnika i opłata sądowa, ale sprawę wygrałem.
Wyrok jest prawomocny z klauzulą wykonalności, ale dłużnik nie płaci.
Dłużnik zgłosił upadłość zmienił KRS i ma się świetnie wygrywając kolejne przetargi.
Wierzycieli jest długa u syndyka kolejka: ZUSy, leasingi, i oszukane firmy.
Mój prawnik zgłosił mnie w kolejkę do syndyka i wybiera się do komornika na rozmowę, bo jak twierdzi szanse na odzyskanie są prawie zerowe (na początku mówił inaczej).
Ponieważ Pan X działa jako 100% udziałowiec w obydwu spółkach z o.o. moje pytanie brzmi:
1. Czy jeśli Pan X zmienił minimalnie nazwę spółki i KRS a wyrok dotyczy poprzedniego KRS-a to czy taką sprawę nie należy zgłosić do sądu, który wydał wyrok na korzyść wierzyciela, tak aby wszelkie pisma czy egzekucja były kierowane na nowe aktualne dane spółki, czyli na nowy KRS.
To pytanie również zadałem pisemnie mojemu prawnikowi i czekam na odpowiedź.
2. Czy zamiast X mogę edytować post i użyć nazwiska lub nazw firm Pana G ?
anonim cytuj
23-02-2024
1. Nie. To są dwie odrębne spółki z o.o.
Spółka z o.o jest odrębnym podmiotem (ma osobowość prawną) od osób będących jej udziałowcami.
Twoim dłużnikiem jest konkretna spółka, wyrok nie dotyczy Pana X ani żadnego poprzedniego KRS-a Pana X tylko konkretnie tej spółki. Inne spółki, których udziałowcem jest Pan X nie są Twoim dłużnikiem.
Natomiast jeśli nie będziesz w stanie wyegzekwować długu od spółki masz prawo dochodzić go od członków zarządu spółki, w tym z ich majątku osobistego (art. 299 par. 1 ksh).
2. Danych Pana X bez jego zgody podać nie możesz. Nie jestem pewien co do danych spółki zoo (RODO nie chroni danych osób prawnych, ale ochrona może wynikać z innych przepisów których nie znam).
 
anonim cytuj
23-02-2024
Dziękują za szybką odpowiedź.
 
anonim cytuj
23-02-2024

Sugerowane Tematy

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza
Szwagier zmarł nagle. W bankach kredytów ok. 150 tys. (Nie wiem na co, gdzie te pieniądze) bracia i matka się zrzekł majątku. Sam zmarły nie miał rodziny (ani żony, ani dzieci) sprawa teraz poszerza się o wujków, ciotki i kuzynów. Jednej z ciotek adwokat powiedział że jeżeli zmarły miał majątek, na 5000 tys. to bank nie może ściągnąć więcej niż te 5 tys. A nie ze cały kredyt te 150 tys. od osoby objętej spadkiem. Wydaje mi się, że to chodzi o...
Nabycia praw do spadku
Witam. Matka zmarla 5 lat temu ma 4 dzieci. Nie bylo sprawy o nabycia praw do spadku. Jedno dziecko zmarlo w tym roku -syn . Czy zmarly syn ma prawo do nabycia praw do spadku po matce (kawaler bezdzietny)...
Wykorzystanie zdjęcia bez zgody autora.
Witajcie, proszę o poradę w sprawie wykorzystania mojego zdjęcia, bez mojej zgody przez firmę w celach reklamowych. Jakie podjąć kroki ?...
Właściciel domu - nie mogę przepisać umowy na gaz po zgonie.
Jestem właścicielem mieszkania, a umowa na gaz była na osobę zamieszkałą, która umarła. Po śmierci tej osoby chciałem przepisać na siebie tę umowę, ale gazownia twierdzi, że nie ma takiej możliwości. Wg nich może to zrobić tylko spadkobierca. Nie interesuje ich, że to ja jestem właścicielem mieszkania, a osoba z umowy gazowej nie żyje. (mam akt zgonu tej osoby i prawo własności). Co mogę zrobić? Spadkobierca nie jest zainteresowany ani zostan...

Wyszukiwarka