Czy w tej sytuacji należy mi się zachowek?

W styczniu tego roku zmarła moja mama. Spadek został podzielony między mnie i siostrę (jedyne dzieci a mąż babci zmarł już wcześniej). Wiem że mama miała 100 tyś zł (sama mnie o tym informowała w 2019 roku po śmierci ojca). Siostra poinformowała mnie żebym tych pieniędzy nie szukał bo mama przekazała te pieniądze jej córce na święta w 2020 roku (nie było żadnego przelewu itp. po prostu rzekomo spakowała gotówkę do torby i wręczyła jej w podarku). Nie do końca chcę mi się w to wierzyć bo wersja jest za każdym razem trochę inna ale ten temat już możemy pominąć (pominę również kwestie braku odprowadzenia podatku od tego podarku). Moje pytanie jest takie, czy w związku z tą okolicznością należy mi się prawo do zachowku? Czy mogę wystąpić do sądu w tej sprawie?
anonim cytuj
19-02-2024
Jeśli potrafisz udowodnić ten fakt przed sądem to masz takie prawo.Jestes pewny ,że twoja siostra i jej córka potwierdza te darowiznę w sądzie.Nie masz żadnych dowodów z dokumentów ,ża taka kwota istniała ,nie masz dowodów przelewu na konto córki twojej siostry.Przed sądem musisz mieć dowód lub przyznanie tego faktu przez pozwaną. Może lepiej sprawdzić konta zmarłej mamy i historie przelewów w banku.
 
anonim cytuj
19-02-2024
Obecnie jestem w trakcie weryfikacji kont i historii przelewów. Podejrzewam że nie będą chcieli potwierdzić tego faktu w sądzie. W zasadzie jedynym moim dowodem jaki na chwilę obecną mogę przedstawić jest "wyciągnięcie" rozmowy telefonicznej, w której siostra informuję mnie o tym, że mama przekazała wnuczce te pieniądze. Czy to w razie czego będzie wystarczającym dowodem?
 
anonim cytuj
19-02-2024
Słaby dowód , siostra może się wycofać z tego oświadczenia. Wyciągi z kont bankowych mogą być przydatne .
 
anonim cytuj
19-02-2024
Poprzez "wyciągnięcie" miałem na myśli uzyskanie zapisu rozmowy od operatora sieci telefonicznej na potrzeby sprawy. W takim przypadku nie będzie mogła się wycofać i będzie potwierdzenie że coś takiego powiedziała. Wyciągi z konta z pewnością również będę posiadał.
 
anonim cytuj
19-02-2024

Sugerowane Tematy

Podpisanie umowy najmu u notariusza.
Koleżanka chce wynająć mieszkanie. Właściciel chce, aby umowę podpisać u notariusza. Czy to jest normalne postępowanie, Znajoma pierwszy raz będzie podpisywać taką umowę? Jak to się odbywa czy u notariusza stawiają się wynajmujący i najemca. Na co zwrócić uwagę zarówno z punktu widzenia najmującego jak i wynajmującego?...
Związek nieformalny.
Witam, sytuacja prezentuje się następująco: 1. Będąc w nieformalnym związku jakiś czas temu zakupiłem sobie i ówczesnej partnerce bilety na koncert, który miał się odbyć w 2020 roku. 2. Koncert został przeniesiony na rok 2022 ze względu na pandemię. 3. Na początku tego roku rozstaliśmy się, ustaliliśmy kwestię podziału pieniędzy, ruchomości itd., dodatkowym ustaleniem było to, iż miałem przekazać, teraz już ex-partnerce bilet na koncert najpó...
Zaległe alimenty.
Mój obecny partner ma syna w akcie urodzenia wpisane jest tylko jego imię. Dziecko ma nazwisko matki. Partner od dwóch miesięcy płaci dobrowolnie 500zł plus robi zakupy dla małego jak go zabiera kupuje ubranka itp. sprawa w sądzie w toku. Matka dziecka robi problemy żąda od ojca dziecka zaległych alimentów których nie ma zasądzonych. Co w takiej sytuacji robić?...
Umowa dożywocia
Proszę o poradę gdyż sprawa jest skomplikowana. Moja żona wpadła na pomysł żeby mój wujek przepisał na nią pół jego domu w którym mieszkaliśmy w formie dożywocia. On nie chciał tego zrobić. Żona wkręcała mi żebym go przekonał bo to dla dzieci i że będziemy mieć dużo kasy jak sprzedamy to później. Wujek był nie ugięty przez dwa lata. Dopiero gdy zmarła jego siostra i poczuł że został sam zgodził się przepisać w formie dożywocia na moją żonę. Powie...

Wyszukiwarka