Czy służebność osobista jest dziedziczona?

Moja mama ma siostrę, ta siostra przepisała jej mieszkanie. Jest zapis że ta siostra może mieszkać tam dożywotnio. Sprawa wygląda tak że mama zmarła i ja jestem jedyną osobą jako spadkobiercą. Rodzina naciska że teraz to mieszkanie przejdzie na mnie I że mam się ciotką opiekować, w zamian za to że mieszkanie będzie moje a ja nie chce tego mieszkania i całego spadku. Gdzie to formalnie mogę załatwić aby odrzucić spadek ?
anonim cytuj
11-02-2024
Dodam że mama zmarła rok temu.
 
anonim cytuj
11-02-2024
Za późno na odrzucenie spadku. Miałaś na to 6 miesięcy od momentu gdy dowiedziałaś się o powołaniu do spadku (czyli o śmierci mamy).
Obecnie od roku jesteś już właścicielką tego mieszkania wraz ze wszystkimi prawami i zobowiązaniami jakie się z tym wiążą.
Nie ma przy tym znaczenia, czy zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe, tudzież wydany notarialny akt poświadczenia dziedziczenia. Odziedziczyłaś z mocy ustawy - sąd/notariusz jedynie potwierdzają ten fakt.
 
anonim cytuj
11-02-2024
A może mi ktoś wyjaśnić co to znaczy służebność osobista bo taki jest zapis w akcie notarialnym? Służebność osobista mieszkania? Czy to znaczy, że mam się opiekować ciotką?
 
anonim cytuj
11-02-2024
Bo tak mi powiedziała rodzina , że jak mam odziedziczyć to mieszkanie to mam się nią opiekować bo jak nie to zadzwonią do dzielnicowego że się nią nie opiekuje. Dodam że lekarz wystawił zaświadczenie że nie może ona mieszkać sama że wymaga opieki , I zasugerował ubezwłasnowolnienie , wystawił dokumenty do sądu ale ja tego nie mogę zrobić tylko jej siostry bo są najbliższą rodziną a one powiedziały że je to nie obchodzi . I że mam się nią zajmować. Tak to by mogła iść do dps ale bez tego ona ubezwłasnowolnienia ona się nie zgadza i już.
 
anonim cytuj
11-02-2024
Wszystko zależy od tego, co konkretnie zawarte zostało w umowie ustanawiającej służebność. Sam termin "służebność osobista" oznacza po prostu, ze służebnik ma prawo do korzystania z przedmiotu objętego służebnością. Szczegóły reguluje umowa. Z Twoich postów wnioskuję, że dysponujesz tekstem tego aktu notarialnego zatem sprawdź jak zostały w nim określone warunki służebności.
 
anonim cytuj
11-02-2024
Piszę w akcie notarialnym tak : ustanawia nieodpłatną dożywotnią służebność osobistą polegającą na prawie zamieszkiwania w całym lokalu mieszkalnym. Strony podają zgodnie z przepisami wartość służebności osobistej na kwotę 148 tys. Tak to wygląda.
 
anonim cytuj
11-02-2024
Tak po ludzku służebność w tym przypadku sprowadza się do tego, że ciotka ma do śmierci prawo mieszkać w przedmiotowym mieszkaniu.
Nic ponadto. Skoro w akcie nie zawarto takiego zapisu to nie masz żadnego obowiązku opiekowania się ciotką.
 
anonim cytuj
11-02-2024
Dziękuję.
 
anonim cytuj
11-02-2024

Sugerowane Tematy

Brak wypłaty za niewykorzystany urlop.
Absolutnie przypadkowo zostałam uświadomiona, że prawdopodobnie była pracodawczyni nie wypłaciła mi wynagrodzenia za niewykorzystany urlop. Pracowałam na stacji paliw od grudnia 2021 do kwietnia 2022. W tym czasie z urlopu nie korzystałam. Czy jestem jeszcze w stanie te pieniądze wyegzekwować? Dodatkowo chciałabym zapytać o pracę w dni świąteczne. Jeżeli pracowałam w pierwsze święto Bożego Narodzenia czy pomimo, iż pracowałam na stacji czynne...
Urlop wychowawczy.
Dzień dobry. Jestem teraz na urlopie macierzyńskim, syn będzie miał rok pod koniec maja. Jestem zatrudniona w przedszkolu. Nie planuje wychodzić do pracy, ponieważ nie mogę oddać syna tak wcześnie do żłobka, za mały jest. Jak muszę postąpić dalej? Mogę na spokojnie przyjść i zwolnić się z pracy? Czy muszę coś odpracować za to, co teraz dostaje wypłatę? I kiedy muszę zrezygnować z pracy, czyli na przykład na następny dzień po roku syna? Dziękuję....
Czy komornik może zająć pieniądze z PITU na wspólnym koncie?
Czy komornik może zająć pieniądze z PITU na wspólnym koncie, które mam raz mężem (ja jestem dłużnikiem nie mąż ale wspólne konto)....
O jaką podwyżkę alimentów mogę się starać?
Córka ma 9 lat . Dostaje na nią 400 zł alimentów. Na jaką podwyżkę mogę się starać ? I jak się do niej przygotować ? Bo sądzę że tatuś będzie udawał że ma małe dochody bo większość nie dokumentuje ....

Wyszukiwarka