Podział majątku.

Kiedy można zrobić podział majątku, tylko od razu po rozwodzie.
Czy potem tez.
kto kogo spłaca po rozwodzie, jest na to jakieś prawo.
Czy trzeba miedzy sobą się dogadać.
anonim cytuj
26-01-2024
Nie ma terminu na dokonanie podziału. Kto kogo spłaca, to ustala sąd. Co do zasady każde z byłych małżonków ma prawo do połowy majątku wspólnego.
 
anonim cytuj
26-01-2024
Wypada się wcześniej porozumieć w kwestii podziału majątku po rozwodzie. Zgodnie z art. 187 § 1 pkt 3 Kodeksu postępowania cywilnego (t.j. Dz.U.2023.1550) wnoszony pozew sądowy pozew powinien zawierać "3) informację, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu, a w przypadku gdy takich prób nie podjęto, wyjaśnienie przyczyn ich niepodjęcia".
W sprawie o podział majątku wspólnego po rozwodzie pomocna jest mediacja umowna. Strony mogą same wybrać mediatora np. z listy organizacji pozarządowych lub spośród osób wpisanych na listę stałych mediatorów, którą prowadzą sądy okręgowe.
Mediacja trwa zazwyczaj krócej niż sprawa sądowa i jej koszty są tańsze od ponoszonych kosztów sądowych. Zawarta ugoda mediacyjna po zatwierdzeniu jej przez sąd ma moc prawną ugody zawartej przed sądem (art. 183[15] § 1 k.p.c.).
 
anonim cytuj
26-01-2024
Z treści art. 43 § 1 - 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (t.j. Dz.U.2023.2809) wynika, że oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Jednakże z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, ażeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku.
Zatem nie zawsze tak będzie, ponieważ w drodze wyjątku może mieć miejsce ustalenie nierównych udziałów małżonków w majątku wspólnym. Tak będzie w przypadku, gdy jedno z małżonków poniosło nakłady z majątku osobistego do majątku wspólnego.
 
anonim cytuj
26-01-2024

Sugerowane Tematy

Stawkę niższa niż najniższa krajowa.
Witam. Chciałbym się zapytać, czy można coś zrobić w sytuacji, gdy na umowie mam stawkę niższą niż najniższa krajowa. W tej sytuacji jest większość pracowników. Związki próbują się się umówić na rozmowy z prezesem, ale on to normalnie olewa. Nie odpisuje na pisma. Każdy gra głupiego, że nie wie o co chodzi jak pytamy o aneksy do umowy. Dodam, że to firma państwowa. Co możemy zrobić w takiej sytuacji?...
dom zakupiony na kredyt hipoteczny na jedna osobe
witam, dom zakupiony na kredyt hipoteczny na jedna osobe (posiadajaca dzieci), ale jest on splacany przez 2 osoby nie zwiazane ze soba w sposob prawny, obie mieszkaja w tym domu. w momencie kiedy wlasciciel kredytu umiera lub zwiazek sie rozpada, caly dom zostaje przepisany dzieciom? czy ta druga osoba moze sie jakos zabezpieczyc? czy pozostaje tylko testament lub malzenstwo?...
Jak uchylić sądowy zakaz zbliżania? A najlepiej jak go uniknąć?
Szanowni Państwo, jestem osobą pokrzywdzoną przestępstwem stalkingu zagrożonym obecnie karą pozbawienia wolności do lat ośmiu. W trakcie postępowania bliska mi osoba przyznała się do winy. Byłem wściekły więc nie cofnąłem wniosku o ściganie i ukaranie sprawcy. Minęło jednak trochę czasu, szczerze porozmawialiśmy, wyjaśniliśmy sobie wszystko, ta osoba wyraziła skruchę, więc jej wybaczyłem i staramy się odbudować nasze relacje. Z racji iż nękan...
Jak zakończyć obowiązek alimentacyjny?
Witam. Rzuciłam studia, pracuję na pełen etat, mieszkam na swoim. Chciałabym zdjąć obowiązek alimentacyjny z taty, ponieważ nie kontynuuję już nauki. Wystarczy jakaś ugoda między nami czy potrzebny będzie sąd?...

Wyszukiwarka