Jak najlepiej przepisać dom osobie obcej?

Dzień dobry, mój starszy znajomy nie ma najbliższej rodziny (żona, dzieci) i chce przepisać na mnie swój dom z działką.
Mam w związku z tym dwa pytania.
1.Czy lepiej zrobić to w formie darowizny za życia, czy aby spisał testament? (Jest to osoba po 60tce, schorowana). Oczywiście w tym pierwszym przypadku, by zachował prawo dożywotniego mieszkania w domu. Może jest jakaś inna forma?
2.W domu obecnie poza znajomym mieszka jego siostrzeniec z żoną i dwójką niepełnoletnich dzieci. Są zameldowani. Zakładając śmierć mojego znajomego, jakie mam możliwości do wyegzekwowania od nich
a) wynajmu,
b) opuszczenia nieruchomości?
Czy łatwiej jest wyegzekwować któryś z tych punktów, gdy dzieci będą już pełnoletnie?
anonim cytuj
18-01-2024
Najlepiej iść do notariusza I spisać za dożywocie wtedy ten człowiek mieszka tam do końca swoich dni a wy już nigdzie nie musicie chodzić bo po śmierci jest wasze notariusz też załatwia wpis do ksiąg.
 
anonim cytuj
18-01-2024
Rozumiem, też o tym myślałem. Czytałem jednak że umowa dożywocia nakazuje mi utrzymanie tej osoby. I żeby mnie nikt źle nie zrozumiał, ja oczywiście będę ją wspierał, zrobię pogrzeb itd. ale nie jestem w stanie finansowo całkiem tej osoby utrzymywać. Ona z resztą sama się dziś utrzymuje ponieważ ma emeryturę, a nawet dokłada patologii z która mieszka do życia. Czy w związku z tym, nie będę zmuszony do ponoszenia jakichś wysokich kosztów?
 
anonim cytuj
18-01-2024
Czyli jest możliwe podpisanie umowy dożywocia skonstruowanej w taki sposób, by nie obligowała mnie ona wprost do utrzymania takiej osoby?
 
anonim cytuj
18-01-2024
Tak.
 
anonim cytuj
18-01-2024
Wystarczy jakiś zapis w umowie, czy jak to skonstruować? Notariusz może to zrobić?
 
anonim cytuj
18-01-2024
Notariusz może wszystko zrobić jak chcecie.
 
anonim cytuj
18-01-2024

Sugerowane Tematy

Czy pełnomocnik może być drugą stroną czynności prawnej?
Witam, druga strona ma pełnomocnika. Czy w tym przypadku tylko pełnomocnik może być na rozprawie czy druga strona też ?...
Współwłasność nieruchomości z mamą.
Dzień dobry. Szukam porady co zrobić w takiej sytuacji. Moja mama bierze ślub z partnerem, który ma już pełnoletnią córkę. Mieszkanie, w którym mieszka moja mama z partnerem jest zapisane na mnie i mamę. Jak się zabezpieczyć przed przypadkiem, kiedy za jakiś czas jego córka będzie domagała się (po śmierci ojca) jakieś spłaty lub części mieszkania z racji, że jej ojciec tam mieszkał i miał jakiś wkład w to mieszkanie po ślubie. Jakaś intercyza c...
Jak sprawdzić czy babcia podpisała umowę dożywocia?
Babcia mojej narzeczonej kilkanaście lat temu przepisała mieszkanie swojej synowej, niestety nie mam dokładniejszych informacji czy było to w formie darowizny, sprzedaży czy umowy o dożywocie. Tydzień temu babcia złamała biodro, jest już po operacji i wymaga opieki w domu. Synowa oczywiście natychmiast się odcięła i usilnie próbuje babcie umieścić w dps. Babcia nie jest w stanie znaleźć aktu notarialnego, ja podejrzewam ze synowa go po prostu zab...
Zasiedzenie nieruchomości.
Witam, może ktoś wie jak wygląda sprawa z zasiedzeniem. Jest nieruchomość, która ma 9 właścicieli (nie ma podziału zrobionego). W budynku mieszka jeden z właścicieli, ale nie zajmuje całego budynku, do niektórych pomieszczeń mają klucze tylko pozostali właściciele (ewentualnie udostępniają klucze osobie, która zamieszkuje, kiedy np. leje się z dachu). Podatek od tej nieruchomości płaci tylko osoba która mieszka, jakiejkolwiek nakłady na tą nieruc...

Wyszukiwarka