Zakaz pracy w innym miejscu-czy jest możliwy?

Czy jest możliwe, aby pracodawca w umowie dodał zakaz pracy u jego konkurencji/firmy, która działa w tej samej branży czy własnej działalności o tym samym profilu?

Mówię o sytuacji, gdybym zakończyła pracę u niego.
Mowa o branży ubezpieczeniowej.
Pozdrawiam
anonim cytuj
08-01-2024
Pracodawca może zawrzeć w umowie o pracę klauzulę zakazu konkurencji na okres po zakończeniu zatrudnienia. Zgodnie z art. 101^1 § 1 Kodeksu pracy, taka klauzula jest dopuszczalna, jeżeli pracodawca ma w tym uzasadniony interes. Zakaz ten może dotyczyć pracy u konkurencji lub prowadzenia własnej działalności o podobnym profilu.

Jednakże, aby klauzula była ważna, musi spełniać określone warunki. Po pierwsze, musi być zawarta na piśmie. Po drugie, pracodawca zobowiązany jest do wypłaty odszkodowania za okres obowiązywania zakazu konkurencji, co jest uregulowane w art. 101^2 Kodeksu pracy. Wysokość tego odszkodowania nie może być niższa niż 25% wynagrodzenia, które pracownik otrzymywał przed zakończeniem pracy.

Warto również pamiętać, że umowa o zakazie konkurencji powinna być rozsądnie ograniczona pod względem czasu, geografii oraz rodzaju działalności, aby była uznana za ważną i nie naruszała praw pracownika.

Podsumowując, klauzula zakazu konkurencji jest możliwa, ale musi spełniać konkretne warunki prawne i być uzasadniona interesem pracodawcy.
 
anonim cytuj
10-01-2024
"Cześć znowu, dzięki za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie. Czy taka klauzula o zakazie konkurencji może mieć wpływ na moje możliwości znalezienia nowej pracy w branży ubezpieczeniowej? I co mogę zrobić, jeśli uznam, że warunki tej klauzuli są dla mnie zbyt ograniczające? Czy istnieje jakiś sposób, aby negocjować lub zmienić te warunki przed podpisaniem umowy?
 
anonim cytuj
10-01-2024
klauzula zakazu konkurencji może wpłynąć na Twoje przyszłe możliwości zawodowe, ale masz prawo negocjować jej warunki oraz kwestionować jej ważność, jeśli uznasz ją za nierozsądną lub nadmiernie ograniczającą


Negocjacje przed podpisaniem umowy: Masz pełne prawo negocjować warunki klauzuli zakazu konkurencji przed podpisaniem umowy o pracę. Możesz spróbować ograniczyć jej zakres, na przykład poprzez zmniejszenie okresu obowiązywania zakazu, ograniczenie geograficzne lub specyfikację rodzajów działalności, które są objęte zakazem.

Ocena zgodności z prawem: Jeśli klauzula zakazu konkurencji wydaje się nadmiernie ograniczająca, może być kwestionowana pod względem zgodności z prawem. Zgodnie z orzecznictwem, klauzula nie może być formułowana w sposób, który uniemożliwia pracownikowi znalezienie nowego zatrudnienia i musi być proporcjonalna do interesu pracodawcy, który ma być chroniony.

Sądowa ocena klauzuli: W sytuacji, gdy dojdzie do sporu dotyczącego zakazu konkurencji, sąd pracy może ocenić, czy warunki klauzuli są uzasadnione i nie naruszają praw pracownika. Sąd może uznać klauzulę za nieważną, jeśli stwierdzi, że jest ona nadmiernie restrykcyjna lub nieuzasadniona.
 
anonim cytuj
10-01-2024

Sugerowane Tematy

Kradzież
Witam Zostałam przyłapana z towarem o wartości 100.97, dostałam mandat Jednakże według monitoringu na przestrzeni 3 miesięcy okradlam sklep na 666 złotych Dostałam wezwanie na przesłuchanie w sprawie tych kradzieży na 666 złotych Czy sąd będzie sumował te kradzieże? Jakiej kary się spodziewać? Jestem osobą z czystą kartą ...
zasiłek macierzyński
Żona urodziła 22 lipca córkę - 3 sierpnia pracodawca otrzymał wszystkie dokumenty wraz z wnioskiem o urlop macierzyński. Przez 2 miesiące żona nie otrzymała żadnych świadczeń, zaś w dniu dzisiejszym pracodawca poinformował ją, iż wysłał wszystko do ZUS 9 września (?). Moje pytanie brzmi, czy ZUS zapłaci należne świadczenie od 22 lipca, czy jednak pracodawca nie dopilnował terminu? Jest jakiś przepis, regulujący te terminy: pracownik -> pracoda...
Czy komornik może zająć świadczenia na dzieci?
Komornik wszedł mi na konto, na które wpływają świadczenia na dzieci, czy ma prawo cokolwiek ruszyć z tych pieniędzy?...
Dwa odszkodowania z tej samej polisy.
Mam pytanie odnośnie ubezpieczenia grupowego. Dołączyłem do ubezpieczenia w zakładzie pracy. Ubezpieczyciel oferował też ubezpieczenie dla małżonka. Więc ubezpieczyłem również żonę. Jest to ta sama polisa grupowa. Troszkę odmienne warunki dla mnie i dla mojej żony. Składka osobna za mnie i za moja żonę. Moja żona przebywała w szpitalu, za co uzyskała odszkodowanie zgodnie z warunkami polisy. Teraz ponownie jest w szpitalu więc sobie te polisy prz...

Wyszukiwarka