Zakaz pracy w innym miejscu-czy jest możliwy?

Czy jest możliwe, aby pracodawca w umowie dodał zakaz pracy u jego konkurencji/firmy, która działa w tej samej branży czy własnej działalności o tym samym profilu?

Mówię o sytuacji, gdybym zakończyła pracę u niego.
Mowa o branży ubezpieczeniowej.
Pozdrawiam
anonim cytuj
08-01-2024
Pracodawca może zawrzeć w umowie o pracę klauzulę zakazu konkurencji na okres po zakończeniu zatrudnienia. Zgodnie z art. 101^1 § 1 Kodeksu pracy, taka klauzula jest dopuszczalna, jeżeli pracodawca ma w tym uzasadniony interes. Zakaz ten może dotyczyć pracy u konkurencji lub prowadzenia własnej działalności o podobnym profilu.

Jednakże, aby klauzula była ważna, musi spełniać określone warunki. Po pierwsze, musi być zawarta na piśmie. Po drugie, pracodawca zobowiązany jest do wypłaty odszkodowania za okres obowiązywania zakazu konkurencji, co jest uregulowane w art. 101^2 Kodeksu pracy. Wysokość tego odszkodowania nie może być niższa niż 25% wynagrodzenia, które pracownik otrzymywał przed zakończeniem pracy.

Warto również pamiętać, że umowa o zakazie konkurencji powinna być rozsądnie ograniczona pod względem czasu, geografii oraz rodzaju działalności, aby była uznana za ważną i nie naruszała praw pracownika.

Podsumowując, klauzula zakazu konkurencji jest możliwa, ale musi spełniać konkretne warunki prawne i być uzasadniona interesem pracodawcy.
 
anonim cytuj
10-01-2024
"Cześć znowu, dzięki za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie. Czy taka klauzula o zakazie konkurencji może mieć wpływ na moje możliwości znalezienia nowej pracy w branży ubezpieczeniowej? I co mogę zrobić, jeśli uznam, że warunki tej klauzuli są dla mnie zbyt ograniczające? Czy istnieje jakiś sposób, aby negocjować lub zmienić te warunki przed podpisaniem umowy?
 
anonim cytuj
10-01-2024
klauzula zakazu konkurencji może wpłynąć na Twoje przyszłe możliwości zawodowe, ale masz prawo negocjować jej warunki oraz kwestionować jej ważność, jeśli uznasz ją za nierozsądną lub nadmiernie ograniczającą


Negocjacje przed podpisaniem umowy: Masz pełne prawo negocjować warunki klauzuli zakazu konkurencji przed podpisaniem umowy o pracę. Możesz spróbować ograniczyć jej zakres, na przykład poprzez zmniejszenie okresu obowiązywania zakazu, ograniczenie geograficzne lub specyfikację rodzajów działalności, które są objęte zakazem.

Ocena zgodności z prawem: Jeśli klauzula zakazu konkurencji wydaje się nadmiernie ograniczająca, może być kwestionowana pod względem zgodności z prawem. Zgodnie z orzecznictwem, klauzula nie może być formułowana w sposób, który uniemożliwia pracownikowi znalezienie nowego zatrudnienia i musi być proporcjonalna do interesu pracodawcy, który ma być chroniony.

Sądowa ocena klauzuli: W sytuacji, gdy dojdzie do sporu dotyczącego zakazu konkurencji, sąd pracy może ocenić, czy warunki klauzuli są uzasadnione i nie naruszają praw pracownika. Sąd może uznać klauzulę za nieważną, jeśli stwierdzi, że jest ona nadmiernie restrykcyjna lub nieuzasadniona.
 
anonim cytuj
10-01-2024

Sugerowane Tematy

Czy można zgłosić kolizję po upływie kilku dni?
Czy mogę po 4 dniach zgłosić na Policję kolizję podczas parkowania, gdzie mam oświadczenie tej osoby, iż przyznaje się do spowodowania kolizji? Pan 76lat, próbował zaparkować pomiędzy dwoma autami, gdzie kompletnie nie było miejsca na trzecie. Wjeżdżał tyłem i zawadził nim o moje auto, powodując szkody. Wezwałem policję na miejsce, od razu po kolizji. Ale odwołałem, bo starszy pan zaczął mnie prosić, że biedny, że chory itd... Teraz ten człowi...
Wspólny kredyt
Witam mogłabym prosić o anonimowego posta na grupie? Sprawa wygląda tak. Matka prosiła mnie żebym wzięła pożyczki, wzięłyśmy je na pół czyli teraz z odsetkami wyszło 16 tysięcy. Teraz powiedziała że nie zamierza mi złotówki za to oddać, bo one są na mnie nie na nią i że ja mam to wszystko spłacić. Przelewy po pożyczkach szły na jej konto. Nie wiem jak mogę to udowodnić? Że ona brała ze mną na wspolkke to wszystko? Jest mi mega przykro. Obiecała m...
wielokrotna kradzież w sklepie
Wielokrotnie ukradłem rzeczy w sklepie (art. spożywcze, chemia, kosmetyki) i w końcu zostałem złapany. Mają nagrania z monitoringu i pewnie będzie to łączna kwota 2000-3000zł. Co mi grozi, jeśli nie myłem wcześniej karany? Mam ponad 40 lat, trójkę dzieci a żona nie pracuje....
Nieruchomość (brak testamentu, postępowania spadkowego)
Witam potrzebuje porady sprawa wygląda tak mamy dom który stoi pusty nikt z nas nie mieszka tam tata zmarł 9 lat temu. Mama po śmierci taty nie zrobiła rozpisu ani nic bo po tacie każdemu z nas się jakaś tam część należy. Teraz chcemy to sprzedać i pytanie teraz takie czy jeśli dom stoi na mamę (po śmierci taty) byli małżeństwem nie mieli rozdzielności, czy możemy u notariusza spisać się nowemu właścicielowi czy sądownie to trzeba? Szczerze nie...

Wyszukiwarka