Brak księgi przychodów.

W ubiegłym roku prowadziłem niezarejestrowaną działalność gospodarczą. Nie zapisałem dokładnie wszystkich płatności. Teraz muszę odprowadzić podatek i chciałem zapytać, czy brak księgi przychodów jest jakoś karany? I czy jeśli złożona przeze mnie kwota podatku nie będzie dokładna mogę być za to ukarany przy działalności o tak małym zakresie? A jeśli, to jakie jest tego prawdopodobieństwo? Mogę zliczyć wszystkie transakcje, ale było ich bardzo dużo, bo sprzedaję drobne rzeczy.
Poza tym chciałbym w przyszłym roku odbierać płatności w jednym miejscu. Chce skorzystać z portalu ***. Jest on dedykowany do darowizn dla youtuberów. Czy mogę korzystać z niego do odbierania płatności, a nie darowizn?
anonim cytuj
14-11-2023
Pierwsza sprawa czy płatności przyjmowałeś przelewem, kartą czy gotówką, w każdym miesiącu suma wpływów nie mogła przekroczyć połowy minimalnego wynagrodzenia. W przypadku działalności nierejestrowanej nie masz obowiązku prowadzenia ewidencji przychodów i kosztów, ale bardzo się to przydaje przy obliczaniu podatku, tak że za brak takiej ewidencji nie możesz zostać ukarany. Inaczej wygląda jeśli w którymś z miesięcy przekroczyłeś próg "Połowy kwoty minimalnej" to miałeś 7 dni na zarejestrowanie działalności i do tego mogą się doczepić. Jeśli płatności przyjmowałeś kartą lub przelewem to jest to łatwe do sprawdzenia dla US czy przekroczyłeś przychód. A jeśli gotówką to nie mają jak tego sprawdzić. Do wyliczenia podatku musisz zliczyć wszystkie przychody i jeśli miałeś jakieś koszty udokumentowane to dobrze bo zmniejszysz kwotę do opodatkowania.
 
anonim cytuj
14-11-2023
Płatności przyjmowałem przelewem, ale nie przekroczyło to połowy płacy minimalnej. Było tego sporo na niewielkie kwoty, więc trochę się mogło zmieszać z jakimiś innym rzeczami. I ciężko mi może być odróżnić który przelew to z tej działalności, a który to coś innego. Jak to wygląda, jeżeli złożona przeze mnie kwota nie będzie dokładna, tylko podana tak mniej więcej?
 
anonim cytuj
14-11-2023
Postaraj zliczyć otrzymane kwoty w miarę jak najdokładniej i od tego odprowadź podatek.
Będziesz musiał prześledzić historie transakcji i dopasować które przelewy były do wykonanej usługi.
A od tego roku prowadź sobie jakąś dokumentacje czy to jakiś darmowy program do faktur czy nawet w Excelu (nie jest potrzebna dla US ale dla ciebie będzie duża pomoc). Jak w poprzednim roku stałeś z kosztami (w ten sposób możesz zmniejszyć podatek).
 
anonim cytuj
14-11-2023
Kosztów raczej nie mam jak odliczyć, bo to co mam to jest faktura nie na mnie, tylko na członka rodziny. Ale nie było dużo kosztów, więc to pare złoty tylko. Jeszcze ciekawi mnie, jak z tym portalem, bo to jest niby do darowizn, ale wydaje mi się, że nie powinno przeszkadzać, jak będę korzystał do płatności.
 
anonim cytuj
14-11-2023

Sugerowane Tematy

sprzedałam samochód, kupujący chce zwrotu kosztów.
Dzień dobry, Przedwczoraj sprzedałam samochód. Auto zostało sprawdzone przez kupującego. Dziś osoba, która kupiła auto informuje mnie, że PRAWIE nie działa katalizator. Co potwierdził jej znojmy mechanik. Nie widziałam o jakichkolwiek usterkach . Żąda zwrotu kosztów, grozi policją i sądem. Co zrobić w tej sytuacji, przecież nie wiem co ten mechanik robił z moim autem, czy czegoś nie wymienił skoro to znajomy. Osobiście jestem przekonana, ż...
Ważność podpisu na testamencie.
Mam do was takie nietypowe pytanie o ważność testamentu. Wiadomo, że najlepiej sporządzić go u notariusza, ale ze względu na stan zdrowia osoby której sprawa dotyczy jest to mocno problematyczne, w dodatku testament wg. tego co mi staruszka mówiła będzie dość obszerny, minimum kilkanaście jak nie kilkadziesiąt stron – tak szacuję, co powoduje, że napisanie jego odręczne także będzie problematyczne. Oczywiście można go sporządzić komputerowo i pot...
Wyłudzanie pieniędzy od pracowników przez kierowników?
Witam. Pracuję obecnie w jednej z popularnych sieci supermarketów jako pracownik najniższego szczebla. Ostatnio mieliśmy niespodziewaną wizytę Sanepidu. Wypadła bardzo źle i sklep otrzymał karę, którą zapłaciło dwóch z-ców kierownika, którzy byli na tamtej zmianie. Dowiedziałem się jednak od jednego z nich, że karę mają również zapłacić pracownicy, ponieważ "utrzymanie czystości sklepu to ich zbiorowa odpowiedzialność". Suma została r...
Jak złożyć wniosek o rozłożenie nakazu zapłaty na raty?
Jak złożyć wniosek o rozłożenie nakazu zapłaty upominawczego na raty? Dostałem około 4500 zł i dwa tygodnie na spłatę, a nie uzbieram w tym czasie takiej kwoty, i wygodniej było by spłacić to ratalnie....

Wyszukiwarka