Darowizna za życia a zachowek.

Mam pytanie odnośnie zachowku.
Sytuacja przedstawia się następująco, pewna osoba dostała darowiznę (dom z działką )od ojca jak jeszcze żył, na mocy aktu notarialnego. Teraz dwa lata po jego śmierci, czy rodzeństwo obdarowanej może się ubiegać o zwrot należności na mocy dochowku za ojca. Ojciec nie zostawił testamentu po sobie ani nic więcej z rzeczy które można dziedziczyć. Dom był ojca rodzinnym domem który był wyłącznym właścicielem z pominięciem żony. Żona czyli matka obdarowanej oczywiście zrzeka się z wszystkiego na jej korzyść.
anonim cytuj
18-10-2023
To była po prostu darowizna czy umowa dożywocia? Kim jest ta "pewna osoba"?
Tak to była darowizna. Pewna osoba to moja sąsiadka która ma właśnie na głowie tą sprawę, jest samotna matką 2 dzieci i mieszka w tym domu który został na nią przepisany z siostrą którą się tam po prostu wprowadziła po śmierci ojca żeby nie wynajmować dalej mieszkania. Nie dość że ona chce zachowku to jeszcze inna siostra.

Jaka byłą data darowizny i jaka data śmierci?
Data darowizny 03.2021
Data śmierci 06.2021

Trzeba będzie zachowek zapłacić.
 
anonim cytuj
18-10-2023
Dziękuję za odpowiedź. Kwota zachowku jest liczona na dzień śmierci czy na chwilę wystąpienia na drogę sądową przez rodzeństwo ?
wg stanu z chwili jego obliczania.
 
anonim cytuj
18-10-2023
Bjkooojvvcccccccccghjkbdduj
 
anonim cytuj
27-11-2023
Witam ,moi rodzice zapisali bratu w formie darowizny gospodarstwo rolne wraz z ziemią .. Ojciec nie żyje już 3 lata . Gospodarstwo przekazali w darowiźnie w 2010 roku.Chcę wystąpić do brata o zapłatę zachowku po tacie czy mam do niego prawo ?
 
anonim cytuj
27-11-2023

Sugerowane Tematy

Czy w trakcie trwania umowy na czas określony można podpisać umowę na czas nieokreślony?
Dzień dobry, czy w trakcie trwania umowy na czas określony można podpisać umowę na czas nieokreślony?...
Czy sprzedający może odmówić przyjęcia reklamacji z uwagi na brak załączonych zdjęć?
Sprzedający odmawia przyjęcia reklamacji z uwagi na brak załączonych zdjęć dokumentujących problem. Wgrywanie przez system na www nie jest możliwe (wyskakuje komunikat z błędami). Zgłoszono ten problem manualno/techniczny sprzedającemu przez telefon. Ten poprosił o wysłanie zdjęć na maila. Tak też się stało. Jednak o dziwo sprzedawca zwrotnie poprosił o ponowne przesłanie zdjęć przez stronę www. Poirytowała mnie sytuacja bo problem nie jest rozwi...
Pracodawca wypisał urolp bez zgody pracownika
Dzień dobry proszę o poradę. Firma zakończyła z mężem współpracę. W okresie od 01.09.2021 do 31.09.2021 został zwolniony z obowiązku pracy, natomiast do końca września jeszcze pracownikiem był. Dzisiaj okazało się, że nie otrzyma ekwiwalentu urlopowego ponieważ dział kadr wpisał w systemie mężowi urlop zaległy, bez jego zgody. Czy jest to zgodne z prawem pracy?...
Czy to jest zgodne z prawem, aby pobierać składkę zdrowotną podwójnie z emerytury?
Rodzice pracowali w Holandii przez 15 lat i nabyli prawo do emerytury holenderskiej. W Polsce również ją pobierają, mama z KRUS i ZUS(pełna emerytura), tato tylko z ZUSu. Obecnie mieszkają tylko w Polsce, nie mają holenderskiego adresu. Emerytura holenderska wpływa im na polskie konto w banku PKO. Dzisiaj otrzymali pismo, że z wpływów z emerytury holenderskiej oprócz podatku dodatkowo będzie pobierana składka zdrowotna. Czy to jest zgodne z prawe...

Wyszukiwarka