Jak liczone są nadgodziny?

Witajcie,
Mam proste pytanie, ale najpierw słowem wstępu; od 2 tygodni pracuję na umowie o prace na czas określony. W umowie zawarto zapis, że pracuje za 3600zł brutto (podano tam też wartość netto). Zostaję po pracy na 2h, przychodzę też w soboty na 6h. W jaki sposób obliczane jest wynagrodzenie za nadgodziny? Mam sobie kwotę netto podzielić przez 168h i doliczyć 50%, a potem pomnożyć przez liczbę nadgodzin? Czy jak to działa?
anonim cytuj
16-09-2023
A co jest zapisane w umowie? Masz podany wymiar system czasu pracy?
Pracodawca musi Cię poinformować na piśmie o Twojej normie pracy.
Zgodnie z KP nie może ona przekraczać 40 godzin tygodniowo i 8 godzin dziennie.
Do sedna - jeśli pracujesz 8 godzin dziennie i zostajesz na 2 godziny później, oraz 6 godzin w soboty, liczysz to po prostu dzieląc wynagrodzenie zasadnicze przez wymiar czasu pracy i mnożysz razy 1,5 i wychodzi Ci stawka za godzinę nadliczbową.
Masz 3600 brutto, we wrześniu wymiar czasu pracy to 168 godzin.
3600:168*1,5 = 32 PLN za godzinę. W dni powszednie (za dnia) i w soboty.
 
anonim cytuj
16-09-2023
Wynagrodzenie za nadgodziny jest obliczane w oparciu o art. 151 Kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem za każdą godzinę pracy ponadwymiarowej przysługuje wynagrodzenie zasadnicze powiększone o 50% wartości wynagrodzenia za godzinę pracy.

W Twoim przypadku, obliczenie zostało przedstawione prawidłowo w Post 2. Dzielisz Twoje wynagrodzenie zasadnicze przez wymiar czasu pracy (w danym miesiącu), a następnie mnożysz przez 1,5. W przypadku września i wynagrodzenia 3600 zł brutto oraz wymiaru czasu pracy 168 godzin, otrzymujesz kwotę 32 PLN za godzinę pracy ponadwymiarowej.

Warto podkreślić, że art. 129 § 1 Kodeksu pracy stanowi, że normalny czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i średnio 40 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym (na ogół w skali tygodnia) w przypadku pięciodniowego tygodnia pracy. Jeśli przekraczasz te limity, pracujesz nadgodziny.

Ponadto, warto zwrócić uwagę na zapisy w Twojej umowie o pracę oraz regulaminie wynagradzania (jeśli taki obowiązuje w Twoim miejscu pracy). Mogą one zawierać dodatkowe postanowienia dotyczące wynagradzania nadgodzin.

Podsumowując, jeśli pracujesz więcej niż wynika to z Twojego standardowego wymiaru czasu pracy, przysługują Ci godziny nadliczbowe, za które otrzymujesz wynagrodzenie zasadnicze powiększone o 50%.
 
anonim cytuj
17-09-2023

Sugerowane Tematy

Odroczenie-
Czy okres ten zostanie uwzględniony nie e mogę wysłać poczty że na stan zagrożenia ...
Wyłudzanie pieniędzy od pracowników przez kierowników?
Witam. Pracuję obecnie w jednej z popularnych sieci supermarketów jako pracownik najniższego szczebla. Ostatnio mieliśmy niespodziewaną wizytę Sanepidu. Wypadła bardzo źle i sklep otrzymał karę, którą zapłaciło dwóch z-ców kierownika, którzy byli na tamtej zmianie. Dowiedziałem się jednak od jednego z nich, że karę mają również zapłacić pracownicy, ponieważ "utrzymanie czystości sklepu to ich zbiorowa odpowiedzialność". Suma została r...
Dwie darowizny w jednym akcie notarialnym.
Witam, teściowe chcą darować swojemu synowi, a mojemu mężowi jedną działką, drugą natomiast swojej córce. Czy mogą to zrobić w jednym akcie notarialnym? Czy również w tym samym akcie mąż może mi darować połowę swojego udziału w działce i tym samym rozszerzyć współwłasność? Dzięki temu nie trzeba by później robić tego rozszerzenia, które jest dodatkowo płatne. Za wszelkie informację dziękuję, bardzo zależy mi na nich, ponieważ notariusze, nie zaw...
praca w swieta w niemczech
Pracuje w Niemczech Jak to wygląda z pracą w niedzielę i święta?? Normalnie pracujesz bo musisz ?Czy należy się za to jakiś dodatek? I czy mozna zwolnić pracownika ma zwolnieniu lekarskim??? W razie czego proszę pytać jak coś nie jasne zaraz odpowiem...

Wyszukiwarka