Jak liczone są nadgodziny?

Witajcie,
Mam proste pytanie, ale najpierw słowem wstępu; od 2 tygodni pracuję na umowie o prace na czas określony. W umowie zawarto zapis, że pracuje za 3600zł brutto (podano tam też wartość netto). Zostaję po pracy na 2h, przychodzę też w soboty na 6h. W jaki sposób obliczane jest wynagrodzenie za nadgodziny? Mam sobie kwotę netto podzielić przez 168h i doliczyć 50%, a potem pomnożyć przez liczbę nadgodzin? Czy jak to działa?
anonim cytuj
16-09-2023
A co jest zapisane w umowie? Masz podany wymiar system czasu pracy?
Pracodawca musi Cię poinformować na piśmie o Twojej normie pracy.
Zgodnie z KP nie może ona przekraczać 40 godzin tygodniowo i 8 godzin dziennie.
Do sedna - jeśli pracujesz 8 godzin dziennie i zostajesz na 2 godziny później, oraz 6 godzin w soboty, liczysz to po prostu dzieląc wynagrodzenie zasadnicze przez wymiar czasu pracy i mnożysz razy 1,5 i wychodzi Ci stawka za godzinę nadliczbową.
Masz 3600 brutto, we wrześniu wymiar czasu pracy to 168 godzin.
3600:168*1,5 = 32 PLN za godzinę. W dni powszednie (za dnia) i w soboty.
 
anonim cytuj
16-09-2023
Wynagrodzenie za nadgodziny jest obliczane w oparciu o art. 151 Kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem za każdą godzinę pracy ponadwymiarowej przysługuje wynagrodzenie zasadnicze powiększone o 50% wartości wynagrodzenia za godzinę pracy.

W Twoim przypadku, obliczenie zostało przedstawione prawidłowo w Post 2. Dzielisz Twoje wynagrodzenie zasadnicze przez wymiar czasu pracy (w danym miesiącu), a następnie mnożysz przez 1,5. W przypadku września i wynagrodzenia 3600 zł brutto oraz wymiaru czasu pracy 168 godzin, otrzymujesz kwotę 32 PLN za godzinę pracy ponadwymiarowej.

Warto podkreślić, że art. 129 § 1 Kodeksu pracy stanowi, że normalny czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i średnio 40 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym (na ogół w skali tygodnia) w przypadku pięciodniowego tygodnia pracy. Jeśli przekraczasz te limity, pracujesz nadgodziny.

Ponadto, warto zwrócić uwagę na zapisy w Twojej umowie o pracę oraz regulaminie wynagradzania (jeśli taki obowiązuje w Twoim miejscu pracy). Mogą one zawierać dodatkowe postanowienia dotyczące wynagradzania nadgodzin.

Podsumowując, jeśli pracujesz więcej niż wynika to z Twojego standardowego wymiaru czasu pracy, przysługują Ci godziny nadliczbowe, za które otrzymujesz wynagrodzenie zasadnicze powiększone o 50%.
 
anonim cytuj
17-09-2023

Sugerowane Tematy

Darowizna za życia a zachowek.
Mam pytanie odnośnie zachowku. Sytuacja przedstawia się następująco, pewna osoba dostała darowiznę (dom z działką )od ojca jak jeszcze żył, na mocy aktu notarialnego. Teraz dwa lata po jego śmierci, czy rodzeństwo obdarowanej może się ubiegać o zwrot należności na mocy dochowku za ojca. Ojciec nie zostawił testamentu po sobie ani nic więcej z rzeczy które można dziedziczyć. Dom był ojca rodzinnym domem który był wyłącznym właścicielem z pominięc...
W jaki sposób można odebrać zgromadzone środki z PPK?
Deklaracja o rezygnacji z ppk złożona do pracodawcy w terminie. Pracodawca zapomniał dopełnić formalności i poszła ona dalej. Pobierane były składki. W tym momencie osoba której to dotyczy chce odejść z pracy. W jaki sposób można odebrać zgromadzone środki?...
Zwolnienie lekarskie.
Witam, jeżeli mam zwolnienie lekarskie wypadkowe od dnia 11.08 do 30.09, i mam umówioną wizytę dopiero na 11.09, a lekarz chirurg może wystawić takie zwolnienie tylko 3 dni wstecz, to czy zwolnienie wypadkowe jest traktowane tak jak przepracowane 33 czy tam 30 dni w pracy i mogę np. wziąć zwykłe zwolnienie od jakiegoś lekarza na okres do 11.09?...
Zniesienie współwłasności.
Witam w 2012 roku miało miejsce w sądzie zniesienie współwłasności po spadku po moim ojcu podpisali się wszyscy z rodzeństwa razem z mamą wszystko bezspornie, obecnie na działce jest wybudowany dom w którym mieszkamy. Czy mój brat może żądać ode mnie w jakikolwiek sposób spłaty tej działki której się zrzekł? Dodam że ja również wtedy zrzekłem się na jego korzyść....

Wyszukiwarka