Rozwód i majątek.

Witam ja z pytaniem czy dom nabyty jako darowizna podlega podziałowi majątku jeżeli tylko żona jest prawnym właścicielem i nabywcą darowizny. I czy po sprawie rozwodowej z alkoholikiem sąd może nakazać mężowi natychmiastowe opuszczenie domu czy trzeba złożyć osobny pozew o eksmisję.
anonim cytuj
08-09-2023
Dom otrzymany w darowiźnie wyłącznie dla żony, nie podlega podziałowi.
po sprawie rozwodowej z alkoholikiem sąd może nakazać mężowi natychmiastowe opuszczenie domu czy trzeba złożyć osobny pozew o eksmisję.

Przy rozwodzie sąd nie nakaże opuszczenia nieruchomości. Kto mieszka w nieruchomości decyduje właściciel. Ty po prawomocnym orzeczeniu rozwodu wzywasz byłego do opuszczenia Twojej nieruchomości (utracił tytuł prawny do zamieszkania) i wyznaczasz termin. Jednocześnie informujesz, iż po tym terminie zaczynasz naliczać opłaty z tytułu bezumownego zajmowania mieszkania w maksymalnych stawkach rynkowych i wnosisz pozew o eksmisję. Wszystko pisemnie za potwierdzeniem odbioru lub listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. To ewentualny dowód w sprawie o eksmisję. Termin na opuszczenie nieruchomości nie powinien być krótki.
 
anonim cytuj
08-09-2023
czy dom nabyty jako darowizna podlega podziałowi majątku jeżeli tylko żona jest prawnym właścicielem i nabywcą darowizny.

Na podstawie Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, darowizna otrzymana przez jedno z małżonków podczas trwania małżeństwa i nie będąca wspólnym kosztem małżeńskim, nie podlega podziałowi w przypadku rozwodu. Skoro więc dom został nabyty jako darowizna tylko na rzecz żony i tylko ona jest jego prawnym właścicielem, nie wchodzi on w skład majątku wspólnego i nie podlega podziałowi przy rozwodzie.

po sprawie rozwodowej z alkoholikiem sąd może nakazać mężowi natychmiastowe opuszczenie domu czy trzeba złożyć osobny pozew o eksmisję.

Jeżeli chodzi o opuszczenie domu po rozwodzie, to po prawomocnym orzeczeniu rozwodu osoba, która nie jest właścicielem nieruchomości, traci tytuł prawny do jej zamieszkiwania. Jak już zostało wskazane, możesz wzywać byłego męża do opuszczenia nieruchomości, wyznaczyć termin na opuszczenie i w razie nieopuszczenia przez niego nieruchomości w wyznaczonym terminie, wnosić pozew o eksmisję. Wszystkie czynności warto dokonywać w formie pisemnej, aby posiadać dowody w sprawie.

Podkreślenie: Procedura eksmisyjna jest oddzielnym postępowaniem sądowym i wymaga składania osobnego pozwu.

Mam nadzieję, że to wyjaśnienie pomoże w zrozumieniu obecnej sytuacji prawnej.
 
anonim cytuj
08-09-2023
Jakie konkretnie kroki muszę podjąć po prawomocnym orzeczeniu rozwodu, aby przeprowadzić procedurę eksmisyjną? Jakie dokumenty są potrzebne do wniesienia pozwu o eksmisję i czy muszę też dostarczyć jakieś potwierdzenie, że dom faktycznie został mi przekazany jako darowizna?
 
anonim cytuj
08-09-2023
Oto kroki, jakie należy podjąć oraz wymagane dokumenty:

a) Po prawomocnym orzeczeniu rozwodu, jeżeli druga strona nie opuści nieruchomości, należy w pierwszej kolejności wezwać ją do jej opuszczenia, wyznaczając odpowiedni termin. Wezwanie to powinno być wysłane pisemnie za potwierdzeniem odbioru lub listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

b) W przypadku, gdy wezwanie nie przyniesie oczekiwanego skutku, należy złożyć pozew o eksmisję do sądu rejonowego właściwego dla miejsca położenia nieruchomości.

c) W skład pozwu o eksmisję powinny wchodzić:

Oryginał lub uwierzytelniony odpis aktu własności nieruchomości, potwierdzający Twoje prawo własności.
Jeżeli chodzi o nieruchomość nabytą w drodze darowizny - oryginał lub uwierzytelniony odpis aktu notarialnego potwierdzającego darowiznę.
Potwierdzenie dostarczenia wezwania do opuszczenia nieruchomości.
W przypadku nieruchomości, która była przedmiotem darowizny - dowód na to, że darowizna nie była wspólnym kosztem małżeńskim (na przykład umowa darowizny).
Odpis prawomocnego wyroku rozwodowego.
d) Po wniesieniu pozwu o eksmisję, sąd rozpozna sprawę i wyda odpowiednie postanowienie. Eksmisja będzie możliwa po uprawomocnieniu się tego postanowienia.
 
anonim cytuj
08-09-2023

Sugerowane Tematy

Zwolnienie dyscyplinarne.
Wpadłem w ciąg alkoholowy, po którym przyszedłem do pracy pod wpływem alkoholu. Pracodawca odesłał mnie do domu. Ja poinformowałem go że udaje się na leczenie odwykowe gdzie przebywam do dziś. Jednak w międzyczasie dostałem zwolnienie dyscyplinarne. Zdiagnozowano unie chorobę alkoholowa czy mogę odwołać się od decyzji pracodawcy? Zwłaszcza że go informowałem o fakcie tego że udaje się na leczenie....
Czy kierownik zakładu może udostępnić nagranie z kamery księgowej?
Witam, czy kierownik zakładu może udostępnić nagranie z kamery księgowej? Nagranie dotyczące mnie...
Podrobiony testament.
Sprawa spadkowa. Otworzony testament, który w 100% nie jest napisany i podpisany przez daną osobę. Napisany na kawałku kartki. Znam pismo i wiem że jest to podrobione. Jak to udowodnić? Sprawa jest odroczona, testament zakwestionowany. Co dalej? Wszystko według testamentu przepisane na siostrę....
Jak uniknąć płacenia alimentów na nie swoje dziecko?
Czy mam obowiązek łożenia alimentów na syna mojej żony z poprzedniego związku, po tym jak porzuciła mnie dla innego faceta? Nie adoptowałem tego dziecka, nie przysposobiłem, nie ma mojego nazwiska....

Wyszukiwarka