Rozwód i majątek.

Witam ja z pytaniem czy dom nabyty jako darowizna podlega podziałowi majątku jeżeli tylko żona jest prawnym właścicielem i nabywcą darowizny. I czy po sprawie rozwodowej z alkoholikiem sąd może nakazać mężowi natychmiastowe opuszczenie domu czy trzeba złożyć osobny pozew o eksmisję.
anonim cytuj
08-09-2023
Dom otrzymany w darowiźnie wyłącznie dla żony, nie podlega podziałowi.
po sprawie rozwodowej z alkoholikiem sąd może nakazać mężowi natychmiastowe opuszczenie domu czy trzeba złożyć osobny pozew o eksmisję.

Przy rozwodzie sąd nie nakaże opuszczenia nieruchomości. Kto mieszka w nieruchomości decyduje właściciel. Ty po prawomocnym orzeczeniu rozwodu wzywasz byłego do opuszczenia Twojej nieruchomości (utracił tytuł prawny do zamieszkania) i wyznaczasz termin. Jednocześnie informujesz, iż po tym terminie zaczynasz naliczać opłaty z tytułu bezumownego zajmowania mieszkania w maksymalnych stawkach rynkowych i wnosisz pozew o eksmisję. Wszystko pisemnie za potwierdzeniem odbioru lub listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. To ewentualny dowód w sprawie o eksmisję. Termin na opuszczenie nieruchomości nie powinien być krótki.
 
anonim cytuj
08-09-2023
czy dom nabyty jako darowizna podlega podziałowi majątku jeżeli tylko żona jest prawnym właścicielem i nabywcą darowizny.

Na podstawie Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, darowizna otrzymana przez jedno z małżonków podczas trwania małżeństwa i nie będąca wspólnym kosztem małżeńskim, nie podlega podziałowi w przypadku rozwodu. Skoro więc dom został nabyty jako darowizna tylko na rzecz żony i tylko ona jest jego prawnym właścicielem, nie wchodzi on w skład majątku wspólnego i nie podlega podziałowi przy rozwodzie.

po sprawie rozwodowej z alkoholikiem sąd może nakazać mężowi natychmiastowe opuszczenie domu czy trzeba złożyć osobny pozew o eksmisję.

Jeżeli chodzi o opuszczenie domu po rozwodzie, to po prawomocnym orzeczeniu rozwodu osoba, która nie jest właścicielem nieruchomości, traci tytuł prawny do jej zamieszkiwania. Jak już zostało wskazane, możesz wzywać byłego męża do opuszczenia nieruchomości, wyznaczyć termin na opuszczenie i w razie nieopuszczenia przez niego nieruchomości w wyznaczonym terminie, wnosić pozew o eksmisję. Wszystkie czynności warto dokonywać w formie pisemnej, aby posiadać dowody w sprawie.

Podkreślenie: Procedura eksmisyjna jest oddzielnym postępowaniem sądowym i wymaga składania osobnego pozwu.

Mam nadzieję, że to wyjaśnienie pomoże w zrozumieniu obecnej sytuacji prawnej.
 
anonim cytuj
08-09-2023
Jakie konkretnie kroki muszę podjąć po prawomocnym orzeczeniu rozwodu, aby przeprowadzić procedurę eksmisyjną? Jakie dokumenty są potrzebne do wniesienia pozwu o eksmisję i czy muszę też dostarczyć jakieś potwierdzenie, że dom faktycznie został mi przekazany jako darowizna?
 
anonim cytuj
08-09-2023
Oto kroki, jakie należy podjąć oraz wymagane dokumenty:

a) Po prawomocnym orzeczeniu rozwodu, jeżeli druga strona nie opuści nieruchomości, należy w pierwszej kolejności wezwać ją do jej opuszczenia, wyznaczając odpowiedni termin. Wezwanie to powinno być wysłane pisemnie za potwierdzeniem odbioru lub listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

b) W przypadku, gdy wezwanie nie przyniesie oczekiwanego skutku, należy złożyć pozew o eksmisję do sądu rejonowego właściwego dla miejsca położenia nieruchomości.

c) W skład pozwu o eksmisję powinny wchodzić:

Oryginał lub uwierzytelniony odpis aktu własności nieruchomości, potwierdzający Twoje prawo własności.
Jeżeli chodzi o nieruchomość nabytą w drodze darowizny - oryginał lub uwierzytelniony odpis aktu notarialnego potwierdzającego darowiznę.
Potwierdzenie dostarczenia wezwania do opuszczenia nieruchomości.
W przypadku nieruchomości, która była przedmiotem darowizny - dowód na to, że darowizna nie była wspólnym kosztem małżeńskim (na przykład umowa darowizny).
Odpis prawomocnego wyroku rozwodowego.
d) Po wniesieniu pozwu o eksmisję, sąd rozpozna sprawę i wyda odpowiednie postanowienie. Eksmisja będzie możliwa po uprawomocnieniu się tego postanowienia.
 
anonim cytuj
08-09-2023

Sugerowane Tematy

Zwrot długu.
Pożyczyłam znajomemu pieniądze, nie mam pisemnej umowy, była to kwota 1000 zł, zwrócił mi 400 zł i reszty nie chce oddać. Jako dowód mam tylko SMS do niego, gdzie potwierdza że jest mi winny te pieniądze. Co mogę teraz zrobić, czy mam szanse w sądzie, czy sama mogę napisać pozew. Mogę prosić o jakieś wskazówki....
Jak rozwiązać umowę o pracę?
Jestem kierowcą, umowa o pracę. Jak zwolnić się z dnia na dzień? Jak rozwiązać to prawnie? Jak odebrać niewykorzystany urlop?...
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
Nadszedł taki etap w życiu, że człowiek zaczął się rozglądać za własnym kątem, którego zakup będzie musiał wspomóc kredytem hipotecznym. W ogłoszeniach często można spotkać stwierdzenie 'spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu z założoną KW'. Czytając kilka artykułów, chciałbym się upewnić w następujących kwestiach: Docelowo chciałbym to zmienić w prawo własności. Zgodnie z prawem trzeba spełnić następujące kwestie: "Działka pod budynk...
Małoletnia córka nie chce utrzymywać kontaktu z ojcem
Dzień dobry. Nie wiem czy pod dobrym Adresem piszę. Mam córkę 15 letnią która nie chce utrzymywać kontaktu z ojcem który wyszedł zakładu karnego po 6 latach. Córka ma z nim problemy które odbijają się na jej psychice. Nachodzi ją w szkole zmusza do robienia zdjęcie i przytulania.Ojciec córki ma sądownie wyznaczone dni w których może spotkać się z córką lecz córka odmawia widzeń. Proszę mi pomóc gdzie ja mogę z tym problemem iść żeby pomóc córce g...

Wyszukiwarka