Osoba z postępowania posiada inne nazwisko niż wskazane w testamencie.

Proszę o poradę, sprawa spadkowa po ojcu, zostawił testament holograficzny wskazał spadkobierców, drugą żonę ich wspólnego syna i jej córkę z pierwszego małżeństwa, mnie jako córkę pominął, ale do rzeczy ,sąd wskazuje ze osoba z postępowania posiada inne nazwisko niż wskazane w testamencie i była kuzynką spadkodawcy (de facto nie jest bo to córka żony z innego małżeństwa więc żadna rodzina) dalej sąd wskazuje na mnie jako spadkobiorcę ustawowego gdyż jestem córką. Nie znam treści testamentu nawet nie wiedziałam że powstał. Mam duże wątpliwości co do okoliczności jego powstania.
Moje pytanie co sąd może zrobić w takiej sytuacji ?Odrzucić testament ze względu na błąd? Czy nie uznać jej córki jako spadkobiercy ze względu na to, że są spadkobiercy ustawowi ?na adwokata już za późno, sprawa w najbliższą środę.
O co pytać sąd o co wnioskować? na pewno o wgląd w testament
anonim cytuj
27-08-2023
Czy testament jest potwierdzony przez notariusza ?
Nie ,nie jest potwierdzony, jest to testament holograficzny sąd wskazuje że jest napisany własnoręcznie, podpisany i z datą.
 
anonim cytuj
27-08-2023
Jaki błąd ma Pani na myśli?
Inne nazwisko w testamencie a inne w doręczonych dokumentach i nie ma to związku z zamążpójściem bo ta osoba już dawno ma zmienione nazwisko.

Zatem wykaże zmianę nazwiska i tyle. Zmiana nazwiska nie wyklucza z dziedziczenia.
Jeśli ma Pani wątpliwości co do autentyczności testamentu może Pani wnioskować o np. badanie grafologiczne.

Mam wątpliwości co do okoliczności i czasu powstania testamentu.
Zatem może Pani przedstawić je sądowi i złożyć odpowiednie w tym zakresie wnioski.

Czy mogę sąd prosić o odroczenie sprawy ze względu na to że nie miałam wiedzy o testamencie i możliwości zapoznania się z dokumentem i brak czasu na kontakt z adwokatem.
Prosić zawsze może Pani, ale nikt nie przewidzi decyzji sądu. Nie musiała mieć Pani wiedzy o testamencie.
 
anonim cytuj
27-08-2023
Proszę o poradę, sprawa spadkowa po ojcu, zostawił testament holograficzny...


Przedstawiam następujące rozwiązania prawne:

Co do różnicy w nazwiskach: Zgodnie z art. 951 § 1 Kodeksu cywilnego, testament jest nieważny, jeżeli ma wady formy. Jednakże błąd w nazwisku niekoniecznie będzie świadczyć o wadzie formy testamentu, chyba że jest to błąd powodujący wątpliwości co do tożsamości spadkobiercy. Istotne będzie, czy można jednoznacznie zidentyfikować osobę wskazaną w testamencie mimo błędu w nazwisku.

Co do statusu córki żony z innego małżeństwa: Fakt, że jest ona określana w sądzie jako kuzynka spadkodawcy, nie ma bezpośredniego wpływu na jej prawo do dziedziczenia, o ile jest wyraźnie wskazana w testamencie. Nie jest jednak krewną w linii prostej ani bocznej spadkodawcy, więc nie przysługuje jej dziedziczenie ustawowe.

W kwestii wnioskowania o badanie grafologiczne: Jeśli ma Pani wątpliwości co do autentyczności testamentu, ma Pani prawo złożyć odpowiedni wniosek o badanie grafologiczne celem potwierdzenia lub obalenia autentyczności testamentu.

Co do odroczenia sprawy: Ma Pani prawo wnioskować o odroczenie sprawy zgodnie z art. 213 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, jeżeli są ku temu ważne przyczyny. Jednym z argumentów może być brak dostatecznego czasu na zapoznanie się z treścią testamentu oraz brak reprezentacji prawnej. Jednakże decyzja w tej sprawie leży w gestii sądu.

Ostateczne wnioski i działania będą zależeć od dokładnej treści testamentu oraz dowodów przedstawionych w sądzie. Warto wziąć pod uwagę wyżej wymienione aspekty prawne podczas postępowania sądowego.
 
anonim cytuj
27-08-2023

Sugerowane Tematy

Złożenie pozwu o eksmisję.
Wprowadziłem się do lokalu, którego jestem właścicielem, a w którym również zamieszkuje dwójka najemców (za sprawą pełnomocnika; umowa ustna). Dwa miesiące przed przeprowadzką nakazałem im opróżnić lokal. Niestety nie wyrobili się. Pierwszego miesiąca zawarliśmy umowę pisemną. Po jej zakończeniu na następny miesiąc była de facto umowa ustna (opłaty co 2 tygodnie). Oboje lokatorów to emeryci i pomimo werbalnych deklaracji z ich strony nie przekład...
Wynajem mieszkania od mamy.
Wynajmuję od 2 lat mieszkanie, które należy do mojej matki. Nie ma żadnej umowy najmu, nie mogę się jej doprosić. Miała początkowo być, ale matka ciągle zwlekała, ponieważ nie chce odprowadzać podatku do skarbówki. Tak na prawdę nie mam pojęcia ile czasu w tym mieszkaniu mogę mieszkać, czy muszę ponosić wszystkie koszty bierzących napraw itp. Oczywiście co miesiąc kasuje ode mnie czynsz + media. Oczywiście gotówką bo przecież „skarbówka się dowie...
Mobbing
Witam jestem mobingowana w pracy i dyskryminowana jak sobie z tym poradzić???...
Odrzucenie spadku przez dzieci
Witam. Odrzuciłam spadek po zmarłej cioci teraz kolej na moje dzieci które są małoletnie. Czy okres oczekiwania na wydanie zgody przez sąd abym mogła odrzucić spadek w imieniu małoletnich dzieci wlicza się to tych 6 miesięcy...

Wyszukiwarka