Komornik za alimenty.

Witam mam takie pytanie. Mam około 100 tyś. Zaległego długu za alimenty, a moje dzieci mają już po 30 lat. Więc jak pójdę do pracy na umowę o prace to komornik będzie mi zajmował 60% wypłaty za zaległe alimenty, czy tylko do najniższej krajowej, a tamten dług będzie rósł? I czy sam wtedy mógłbym z najniższej krajowej wpłacać?
anonim cytuj
14-08-2023
Więc jak pójdę do pracy na umowę o prace to komornik będzie mi zajmował 60% wypłaty za zaległe alimenty, czy tylko do najniższej krajowej?

Rozumiem, że są to zaległe alimenty z FA. Potrącenie komornicze z umowy o pracę wyniesie do 60% wynagrodzenia za pracę. Nie występuje w tym przypadku kwota wolna od potrąceń.

Podstawa prawna:
1. Art. 87 § 3 pkt . 1 Kodeksu pracy ( t.j. Dz.U.2023.1465):
Potrącenia mogą być dokonywane w następujących granicach:
1) w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych - do wysokości trzech piątych wynagrodzenia
2. Art. 87(1) § 1 pkt 1 K.p.:
Wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:
1) minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wpłat dokonywanych do pracowniczego planu kapitałowego, jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania - przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne.
A jak jest ze stażem z urzędu pracy bądź opieki społecznej? Też potrąca czy zostawia, bo nie ma najniższej krajowej?

W przypadku dłużników alimentacyjnych komornik może zająć do 3/5 otrzymywanego wynagrodzenia stażowego.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Jeśli chodzi o zaległe alimenty z tytułu egzekucji, faktycznie potrącenie komornicze z wynagrodzenia w przypadku umowy o pracę może wynieść do 60% wynagrodzenia. Podstawą prawną tego jest Art. 87 § 3 pkt. 1 Kodeksu pracy, który mówi, że w przypadku egzekucji świadczeń alimentacyjnych potrącenia mogą wynosić do wysokości trzech piątych wynagrodzenia.

Jeśli chodzi o kwotę wolną od potrąceń, to w przypadku egzekucji świadczeń alimentacyjnych nie ma kwoty wolnej od potrąceń. Jednakże w innych przypadkach, np. przy egzekucji należności innych niż świadczenia alimentacyjne, wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (z wyjątkami określonymi w przepisie). Tę kwestię reguluje Art. 87(1) § 1 pkt 1 K.p.

Jeżeli zaś chodzi o staż z urzędu pracy lub opieki społecznej:

Dla dłużników alimentacyjnych możliwe jest potrącenie do 3/5 otrzymywanego wynagrodzenia stażowego. Oznacza to, że w przypadku długów alimentacyjnych komornik może zająć 60% wynagrodzenia stażowego, pozostawiając dłużnikowi do dyspozycji 40% tej kwoty.
 
anonim cytuj
14-08-2023
A co jeśli zdecydowałbym się na pracę za granicą? Czy komornik w Polsce ma możliwość zająć moje wynagrodzenie z pracy za granicą? I jak wtedy liczone byłyby te potrącenia? Wiem, że to trochę inna sytuacja, ale zastanawiam się nad tym, czy takie rozwiązanie by mi pomogło.
 
anonim cytuj
14-08-2023
A co jeśli zdecydowałbym się na pracę za granicą? Czy komornik w Polsce ma możliwość zająć moje wynagrodzenie z pracy za granicą?


W przypadku podjęcia pracy za granicą sytuacja staje się bardziej skomplikowana. Komornik w Polsce nie ma bezpośredniej możliwości zajęcia wynagrodzenia zarabianego poza granicami kraju. Jednakże istnieją pewne mechanizmy, które umożliwiają egzekucję długów w innym kraju:

Porozumienia międzynarodowe: Polska jest stroną wielu porozumień międzynarodowych dotyczących współpracy w zakresie egzekucji długów. W zależności od kraju, w którym zdecydujesz się podjąć pracę, Polska może mieć porozumienie, które pozwoli na prowadzenie egzekucji za granicą.

W przypadku krajów Unii Europejskiej, istnieje możliwość uznawania i wykonywania orzeczeń sądowych, co oznacza, że polski tytuł wykonawczy może być podstawą do wszczęcia egzekucji w innym kraju członkowskim UE.

Jeśli chodzi o liczenie potrąceń w takiej sytuacji, to zależy to od przepisów kraju, w którym pracujesz. Każdy kraj ma swoje regulacje dotyczące maksymalnej wysokości potrąceń z wynagrodzenia.

Reasumując, podjęcie pracy za granicą może utrudnić proces egzekucji długów alimentacyjnych w Polsce, ale nie gwarantuje całkowitej ochrony przed potrąceniami.
 
anonim cytuj
14-08-2023

Sugerowane Tematy

Wypowiedzenie pełnomocnictwa.
Dzień dobry, proszę o paradę. Jak mogę odzyskać z powrotem pieniądze od adwokata jeżeli sprawa jeszcze nie trafiła do sądu, i nic jeszcze nie zrobił w mojej sprawie....
Co to jest i jak działa zawieszenie wykonania kary?
Cześć wszystkim, Mój brat został skazany za drobne przestępstwo i sąd orzekł "zawieszenie wykonania kary". Jestem trochę zdezorientowany i nie do końca rozumiem, co to oznacza. Czy to znaczy, że nie musi odsiadywać wyznaczonego czasu w więzieniu? Dodatkowo, czy ktoś może mi wyjaśnić, jakie są zasady zawieszenia wykonania kary? Czy są jakiekolwiek warunki, które musi spełniać podczas okresu zawieszenia? I co się stanie, jeżeli złam...
W jaki sposób wydziedziczyć dziecko?
W jaki sposób mogę wydziedziczyć moich dwóch synów, a ustanowić spadkobierczynią moją małoletnią wnuczkę....
Rozwiązanie umowy o pracę.
Witam. Mam zamiar zrezygnować z pracy tylko jest mały problem. Z końcem 23r skończyła mi się umowa zlecenie która podpisałam. Od stycznia 24r jestem na umowie o pracę na pół etatu. Do fizycznego podpisania umowy nie doszło do dnia dzisiejszego, umowa jest tzw. Słowna. Zgłoszona do ZUS-u jestem. Czy w momencie gdy będę chciała odejść z pracy obowiązuje mnie jakiś okres wypowiedzenia? Czy mogę z dnia na dzień odejść? Za porozumieniem stron wątpię ż...

Wyszukiwarka