Komornik za alimenty.

Witam mam takie pytanie. Mam około 100 tyś. Zaległego długu za alimenty, a moje dzieci mają już po 30 lat. Więc jak pójdę do pracy na umowę o prace to komornik będzie mi zajmował 60% wypłaty za zaległe alimenty, czy tylko do najniższej krajowej, a tamten dług będzie rósł? I czy sam wtedy mógłbym z najniższej krajowej wpłacać?
anonim cytuj
14-08-2023
Więc jak pójdę do pracy na umowę o prace to komornik będzie mi zajmował 60% wypłaty za zaległe alimenty, czy tylko do najniższej krajowej?

Rozumiem, że są to zaległe alimenty z FA. Potrącenie komornicze z umowy o pracę wyniesie do 60% wynagrodzenia za pracę. Nie występuje w tym przypadku kwota wolna od potrąceń.

Podstawa prawna:
1. Art. 87 § 3 pkt . 1 Kodeksu pracy ( t.j. Dz.U.2023.1465):
Potrącenia mogą być dokonywane w następujących granicach:
1) w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych - do wysokości trzech piątych wynagrodzenia
2. Art. 87(1) § 1 pkt 1 K.p.:
Wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:
1) minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wpłat dokonywanych do pracowniczego planu kapitałowego, jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania - przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne.
A jak jest ze stażem z urzędu pracy bądź opieki społecznej? Też potrąca czy zostawia, bo nie ma najniższej krajowej?

W przypadku dłużników alimentacyjnych komornik może zająć do 3/5 otrzymywanego wynagrodzenia stażowego.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Jeśli chodzi o zaległe alimenty z tytułu egzekucji, faktycznie potrącenie komornicze z wynagrodzenia w przypadku umowy o pracę może wynieść do 60% wynagrodzenia. Podstawą prawną tego jest Art. 87 § 3 pkt. 1 Kodeksu pracy, który mówi, że w przypadku egzekucji świadczeń alimentacyjnych potrącenia mogą wynosić do wysokości trzech piątych wynagrodzenia.

Jeśli chodzi o kwotę wolną od potrąceń, to w przypadku egzekucji świadczeń alimentacyjnych nie ma kwoty wolnej od potrąceń. Jednakże w innych przypadkach, np. przy egzekucji należności innych niż świadczenia alimentacyjne, wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (z wyjątkami określonymi w przepisie). Tę kwestię reguluje Art. 87(1) § 1 pkt 1 K.p.

Jeżeli zaś chodzi o staż z urzędu pracy lub opieki społecznej:

Dla dłużników alimentacyjnych możliwe jest potrącenie do 3/5 otrzymywanego wynagrodzenia stażowego. Oznacza to, że w przypadku długów alimentacyjnych komornik może zająć 60% wynagrodzenia stażowego, pozostawiając dłużnikowi do dyspozycji 40% tej kwoty.
 
anonim cytuj
14-08-2023
A co jeśli zdecydowałbym się na pracę za granicą? Czy komornik w Polsce ma możliwość zająć moje wynagrodzenie z pracy za granicą? I jak wtedy liczone byłyby te potrącenia? Wiem, że to trochę inna sytuacja, ale zastanawiam się nad tym, czy takie rozwiązanie by mi pomogło.
 
anonim cytuj
14-08-2023
A co jeśli zdecydowałbym się na pracę za granicą? Czy komornik w Polsce ma możliwość zająć moje wynagrodzenie z pracy za granicą?


W przypadku podjęcia pracy za granicą sytuacja staje się bardziej skomplikowana. Komornik w Polsce nie ma bezpośredniej możliwości zajęcia wynagrodzenia zarabianego poza granicami kraju. Jednakże istnieją pewne mechanizmy, które umożliwiają egzekucję długów w innym kraju:

Porozumienia międzynarodowe: Polska jest stroną wielu porozumień międzynarodowych dotyczących współpracy w zakresie egzekucji długów. W zależności od kraju, w którym zdecydujesz się podjąć pracę, Polska może mieć porozumienie, które pozwoli na prowadzenie egzekucji za granicą.

W przypadku krajów Unii Europejskiej, istnieje możliwość uznawania i wykonywania orzeczeń sądowych, co oznacza, że polski tytuł wykonawczy może być podstawą do wszczęcia egzekucji w innym kraju członkowskim UE.

Jeśli chodzi o liczenie potrąceń w takiej sytuacji, to zależy to od przepisów kraju, w którym pracujesz. Każdy kraj ma swoje regulacje dotyczące maksymalnej wysokości potrąceń z wynagrodzenia.

Reasumując, podjęcie pracy za granicą może utrudnić proces egzekucji długów alimentacyjnych w Polsce, ale nie gwarantuje całkowitej ochrony przed potrąceniami.
 
anonim cytuj
14-08-2023

Sugerowane Tematy

Wypadek z rowerzystą.
Rowerzysta wtargnął na jezdnie i doszło do wypadku. Policja stwierdziła winę rowerzysty niestety okazuje się, że syn tego pana jest prokuratorem i oczywiście złożył zażalenie i był powołany biegły, który oczywiście również stwierdził że nie było mojej winy. Po czym ten Pan złożył kolejne zażalenie na biegłego i inny biegły stwierdził że to Moja Wina... Co w takiej sytuacji mogę zrobić???...
Po jakim czasie uprawomocni się nakaz zapłaty?
Złożyłem pozew o nakaz zapłaty do e-sądu. Nakaz został wydany i wysłany do powoda ale powód nie odebrał po 2 krotnym awizo, co jest już w aktach sprawy. W aktach widnieje: Tradycyjne Doręczenie zastępcze XXXXXX w dniu 2024-03-12. Minęło już więc 14 dni i powinno się uprawomocnić, jednak nie mam takiego statusu w e-sądzie. Czy coś muszę teraz zrobić? wystąpić z jakimś pismem albo wnioskiem? Jak to teraz wygląda i dlaczego nie ma statusu uprawomocn...
Problem z sąsiedztwem.
Emerytka mieszka sama w swoim mieszkaniu 30 lat. Niedawno piętro niżej wprowadziła się starsza kobieta, która co jakiś czas zgłasza na policję, że emerytka hałasuje, zakłóca jej spokój, a teraz że emerytka jej grozi. Pod adresem emerytki nigdy nie było interwencji policji. Starsza kobieta jest bez rodziny i ma przydzieloną opiekunkę, jest osobą niedosłyszącą i prawdopodobnie ma zaburzenia psychicznie - wszyscy sąsiedzi o tym wiedzą. Pytanie co ...
Czy mogę wycofać się ze sprzedaży produktu?
Witam. Proszę o informację czy sprzedając przez internet jako osoba fizyczna mam prawo wycofać się ze sprzedaży i nie wysłać towaru gdy kupujący oświadczył, że zrobił przelew. Na grupie sprzedażowej wystawiłam przedmiot jak się okazało w rażąco niskiej cenie. Kilku grupowiczów po fakcie poinformowało mnie o realnej cenie. Towar wystawiłam za 5 % jego wartości. Proszę o informację i podstawę prawną czy muszę wysłać towar....

Wyszukiwarka