Sprzedaż domu po rozwodzie.

Dzień dobry.
Po rozwodzie mamy z byłą żoną dom do sprzedania - podział majątku.
Sąd wysłał rzeczoznawcę sądowego który wycenił naszą nieruchomość na 575tyś złotych . Przez biuro nieruchomości chcieliśmy sprzedać dom za 590tyś zł.
Umowę z biurem nieruchomości podpisaliśmy z byłą żoną na sprzedaż domu za w/w kwotę .
Problem się zaczął jak przez biuro nieruchomości znależliśmy klientkę na zakup domu .
Kiedy żona ( która obecnie mieszka w tym domu ) dowiedziała się że jest kupiec poszła do biura nieruchomości i powiedziała że chce teraz za dom 650tys.zł bo ceny mieszkań poszły w górę i ona chciała by dla siebie kupić mieszkanie 3 pokojowe i za połowę wartości ona nie będzie mogła kupić .
Teraz mam pytanie :
Czy ona może tak sobie podnieść cenę domu bez mojej zgody?
Czy obowiązuje nas cena nieruchomości wyznaczona przez sąd i podpisana na umowie z biurem nieruchomości ?
Pozdrawiam i czekam na pomoc .
anonim cytuj
14-08-2023
Czy obowiązuje nas cena nieruchomości wyznaczona przez sąd?

Ta wycena może mieć jedynie znaczenie przy sądowej sprzedaży. Ale też podlega zmianie i aktualizacji w toku sprawy (np. po roku) a nawet w toku już postępowania egzekucyjnego. Wycena ta nie ma jednak znaczenia przy sprzedaży poza postępowaniem cywilnym (rozpoznawczym lub egzekucyjnym) np. z pomocą biura nieruchomości.
Czy obowiązuje nas cena (...) podpisana na umowie z biurem nieruchomości ?

Kwestię zmiany ceny oferowanej nieruchomości jaką wskazuje biuro nieruchomości reguluje umowa z tym przedsiębiorcą (umowa pośrednictwa). Z jej zapisów będzie wynikało, kto może takie polecenie zmiany ceny złożyć.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Mam jeszcze jedno pytanie.
Czy moja była żona może sama określić cenę domu bez rzeczoznawcy i mojej zgody ?
Mogłaby np. powiedzieć że chce 800tys. lub także inną cenę wg jej uznania .
 
anonim cytuj
14-08-2023
Mam jeszcze jedno pytanie.
Czy moja była żona może sama określić cenę domu bez rzeczoznawcy i mojej zgody ?
Mogłaby np. powiedzieć że chce 800tys. lub także inną cenę wg jej uznania .

Tak, mogłaby. Dopiero gdyby następował podział cywilny (czyli sprzedaż poprzez sąd i komornika w ramach sprawy o podział majątku wspólnego) to cena sprzedaży będzie wynikać nie z jej woli a z wyceny wykonanej przez biegłego.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Czy ona może tak sobie podnieść cenę domu bez mojej zgody?


Nie, w sytuacji, gdy majątek stanowi wspólną własność obojga małżonków po rozwodzie, żaden z byłych małżonków nie może jednostronnie podjąć decyzji o zmianie ceny nieruchomości bez zgody drugiej strony. Oznacza to, że jednostronna zmiana ceny przez byłą żonę nie jest prawnie ważna.

Czy obowiązuje nas cena nieruchomości wyznaczona przez sąd i podpisana na umowie z biurem nieruchomości ?


Umowa z biurem nieruchomości zobowiązuje obie strony do respektowania określonej w niej ceny. Jeśli umowa zawiera konkretne zapisy dotyczące ceny sprzedaży, żadna ze stron nie może jednostronnie jej zmienić bez uzgodnienia tego z drugą stroną oraz z biurem nieruchomości.

W odniesieniu do wyceny sądowej, ma ona znaczenie w procedurach sądowych. Jednak w przypadku sprzedaży nieruchomości na rynku, za pośrednictwem biura nieruchomości, kluczowa jest umowa pośrednictwa zawarta z tym biurem.

Czy moja była żona może sama określić cenę domu bez rzeczoznawcy i mojej zgody ?


Jeśli chodzi o określenie ceny nieruchomości na potrzeby sprzedaży na rynku, to tak, każdy z właścicieli może proponować dowolną cenę. Jednakże, aby ta cena była wiążąca w kontekście umowy z biurem nieruchomości, obie strony muszą się z nią zgodzić. W przypadku sprzedaży sądowej, cena jest określona przez rzeczoznawcę wyznaczonego przez sąd.

Podsumowując, w przypadku wspólnej własności po rozwodzie, jednostronne działania jednego z byłych małżonków nie są prawnie ważne. Ważne jest, aby obie strony miały świadomość swoich praw i obowiązków oraz postępowały zgodnie z umowami i przepisami prawa.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Rozumiem, że umowa z biurem nieruchomości jest kluczowa w tej sytuacji. Skoro obie strony (ja i moja była żona) podpisaliśmy tę umowę, to czy biuro nieruchomości ma prawo wycofać ofertę z rynku lub wprowadzić zmiany bez naszej obu zgody? Bo obawiam się, że moja była żona może naciskać na biuro, aby podniosło cenę, mimo że ja się nie zgadzam. Jakie mam prawa w tej sytuacji wobec biura nieruchomości?

Pozdrawiam.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Rozumiem, że umowa z biurem nieruchomości jest kluczowa w tej sytuacji. Skoro obie strony (ja i moja była żona) podpisaliśmy tę umowę, to czy biuro nieruchomości ma prawo wycofać ofertę z rynku lub wprowadzić zmiany bez naszej obu zgody? Bo obawiam się, że moja była żona może naciskać na biuro, aby podniosło cenę, mimo że ja się nie zgadzam. Jakie mam prawa w tej sytuacji wobec biura nieruchomości?


Działanie biura nieruchomości w zakresie oferowanej nieruchomości będzie uzależnione od treści zawartej między Wami a biurem umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Kluczowe postanowienia dotyczące zmiany ceny oraz warunków oferty powinny być w niej precyzyjnie określone.

Jeśli umowa z biurem nieruchomości stanowi, że wszelkie zmiany w ofercie, w tym zmiana ceny, wymagają zgody obu stron (Ciebie i Twojej byłej żony), biuro nieruchomości nie może jednostronnie podjąć takiej decyzji na podstawie nacisków jednej ze stron.

W przypadku, gdy biuro nieruchomości działałoby niezgodnie z umową, możesz domagać się od niego wywiązania się z obowiązków wynikających z umowy. Jeżeli biuro działałoby wbrew ustaleniom umowy, może to stanowić podstawę do jej rozwiązania.

W przypadku konfliktu co do ceny oferowanej nieruchomości, ważne jest, aby skonsultować się z treścią zawartej umowy, a w przypadku niezgodności działań biura z postanowieniami umowy, podjąć odpowiednie kroki prawne.

Ważne jest, abyś miał dostęp do kopii umowy z biurem nieruchomości i dokładnie ją przeanalizował. Jeżeli jakiekolwiek postanowienia umowy wydają się niejasne lub budzą wątpliwości, warto skonsultować się z innym specjalistą w zakresie prawa nieruchomości.
 
anonim cytuj
14-08-2023

Sugerowane Tematy

Podatek od sprzedanej nieruchomości.
Sprzedałem działki budowlane. Wiadomo, że trzeba zapłacić podatek, ale chciałbym zainwestować w moje obecne mieszkanie. Gdybym wziął wszystko na fakturę to byłbym zwolniony z podatku, czy to tylko działa jak bym kupił nowe mieszkanie wtedy byłbym zwolniony z podatku? Ktoś wytłumaczy, co zrobić by podatku nie płacić?...
List polecony z sądu
Mam taki problem. Osoba w wieku 93 lat i mająca problemy z poruszaniem czekała na list z Sądu. Pech chciał, że listonosz przyszedł, gdy byla przez krótka chwilę sama i kiedy udało jej się dojść do drzwi domofon przestał dzwonić. Na poczcie usłyszeliśmy, ze opcja dostarczenie powtórne na życzenie za opłatą działa tylko w przypadku zwykłych poleconych. Czy można cos zrobić, żeby pismo z sadu po powrocie do niego nie błąkało się gdzieś w nieskonczon...
Partner na dziecko z innego związku. Po małżeństwie jakie będę miała zobowiązania do tego nieletniego dziecka?
Witam Chciałabym zasięgnąć porady od ludzi lepiej znających się na prawie ode mnie, bo meczy mnie cała ta sprawa przez moje niewiedzę. Jestem młoda kobieta, która związała się z mężczyzna z dzieckiem z poprzedniego związku. Nasz związek nie jest formalny (tj. konkubinat). Zastanawiam się jak fakt, że mój partner posiada dziecko wpłynie na naszą przyszłość. W pełni rozumiem obowiązek alimentacyjny oraz spotkań z nieletnim. Co mnie męczy to kwest...
Umowa zlecenie.
Czy na umowie zlecenie jest okres wypowiedzenia? Bo ostatnio coś się zmieniło. ...

Wyszukiwarka