Czy były partner ma prawo wycofać swoją pisemną zgodę dotyczącą dobra dziecka bez istotnego powodu?

Jestem po rozwodzie. Podjęliśmy razem z ex decyzję dot. prywatnej szkoły dla córki, podpisaliśmy umowę.
Ex straszy mnie, że w każdej chwili może wycofać zgodę na szkołę (mamy wspólnie podejmować decyzję odnośnie szkoły córki, tak mamy w wyroku).
Czy on ma prawo wycofać swoją zgodę bez istotnego powodu?
Umowa podpisana na rok, czy w takim razie mogę się obawiać, że w ciągu roku zostanę bez szkoły dla córki bo ex się wycofa?
anonim cytuj
11-08-2023
Sąd na pewno się mocno zainteresuje tym, że ex próbuje ograniczyć dziecku naukę poprzez szantaż na Pani. Jeżeli rozmowy z ex są w farmie sms lub email bądź innej pisanej to proszę je zachować na dowód w sprawie. I iść do sądu.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Sąd na pewno się mocno zainteresuje tym, że ex próbuje ograniczyć dziecku naukę poprzez szantaż na Pani. Jeżeli rozmowy z ex są w farmie sms lub email bądź innej pisanej to proszę je zachować na dowód w sprawie. I iść do sądu.

Niestety o tym mówi, nie pisze, ale postaram się zdobyć dowód. Do sądu już i tak idę z nastawianiem dziecka przeciwko mnie.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Czy w ogóle umowa ze szkołą przewiduje wypowiedzenie umowy przed czasem? Skoro to ex bedzie chciał zmienić szkole a Pani nie, to ex będzie musiał uzyskać zgodę sądu.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Czy w ogóle umowa ze szkołą przewiduje wypowiedzenie umowy przed czasem? Skoro to ex bedzie chciał zmienić szkole a Pani nie, to ex będzie musiał uzyskać zgodę sądu.



Nie widziałam tam takiej możliwości. Umowa jest podpisywana na rok. Szantażuje mnie też, że jeśli nie wyrażę zgody na ewentualny wyjazd wakacyjny za granicę (do tej pory o to nie poprosił) to nie podpisze umowy na kolejny rok.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Nie ma czegoś takiego stricte jak cofnięcie zgody na szkołę. Ex mąż musiałby podjąć kroki w celu przeniesienia dziecka do innej szkoły - na to, będzie musiał mieć zgodę matki, a jeśli nie - zastępczą zgodę sądu opiekuńczego.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Może pora nałożyć jakieś ograniczenia na wzajemny kontakt z ex mężem. Jeśli zaś nie będzie dało się porozumieć z nim w istotnych sprawach dotyczących dziecka, będzie narzucał irracjonalne zakazy, które będą sprzeczne z dobrem dziecka, należy rozważyć ograniczenie jego władzy rodzicielskiej do określonej kategorii spraw.
Oczywiście Pani ze swojej strony również powinna być w porządku w tych kwestiach.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Może pora nałożyć jakieś ograniczenia na wzajemny kontakt z ex mężem. Jeśli zaś nie będzie dało się porozumieć z nim w istotnych sprawach dotyczących dziecka, będzie narzucał irracjonalne zakazy, które będą sprzeczne z dobrem dziecka, należy rozważyć ograniczenie jego władzy rodzicielskiej do określonej kategorii spraw.
Oczywiście Pani ze swojej strony również powinna być w porządku w tych kwestiach.


Szykuję się do sprawy sądowej w tej kwestii. Córka przynosi sporo niepokojących informacji o kontaktach z ojcem, typu że ma mi nic nie mówić, że ojciec się nią prawie wcale nie zajmuje (śpi, ogląda albo gra), ostatnio opowiadała, że tato grał w strzelankę a ona to oglądała. Ma dopiero 6 lat. Ze swojej strony staram się być w porządku. Kontaktu wzajemnego prawie nie mamy, córką "wymieniamy się" w placówce, więc nawet się nie spotykamy, oprócz sporadycznych okazji typu dzień rodzica. Ścięcia są głównie jeśli chodzi o kwestie wychowywania i opieki nad dzieckiem.
 
anonim cytuj
11-08-2023
W świetle polskiego prawa rodzinnego, wspólna władza rodzicielska nad dzieckiem polega na tym, że oboje rodzice wspólnie podejmują decyzje dotyczące istotnych spraw dziecka. Wycofanie się z wcześniej podjętej decyzji, zwłaszcza bez istotnego powodu, może być trudne do przeforsowania, jeśli drugi z rodziców nie wyrazi na to zgody. W przypadku braku porozumienia co do wyboru szkoły, decyzję może podjąć sąd.


Sąd na pewno się mocno zainteresuje tym, że ex próbuje ograniczyć dziecku naukę poprzez szantaż na Pani.

Sąd opiekuńczy, rozpatrując kwestie dotyczące dobra dziecka, zawsze kieruje się jego najlepszym interesem. Dowody komunikacji z byłym małżonkiem mogą być przydatne w postępowaniu sądowym, zwłaszcza jeśli dokumentują próby szantażu lub manipulacji.


Czy w ogóle umowa ze szkołą przewiduje wypowiedzenie umowy przed czasem?

Jeżeli umowa ze szkołą została podpisana na określony czas i nie przewiduje wcześniejszego rozwiązania bez ważnych przyczyn, wówczas jednostronne działanie jednego z rodziców (w tym przypadku ojca) w celu wypowiedzenia umowy może skutkować odpowiedzialnością odszkodowawczą.


Rzeczywiście, w świetle polskiego prawa rodzinnego, jeżeli oboje rodziców mają wspólną władzę rodzicielską, żadne z nich nie może samodzielnie podejmować decyzji o przeniesieniu dziecka do innej szkoły bez zgody drugiego rodzica. Jeżeli jeden z rodziców chce dokonać takiej zmiany bez zgody drugiego, musi uzyskać zastępczą zgodę sądu opiekuńczego.


Może pora nałożyć jakieś ograniczenia na wzajemny kontakt z ex mężem.

W sytuacjach, gdy komunikacja między rodzicami jest utrudniona lub prowadzi do konfliktów, które wpływają na dobro dziecka, sąd może rozważyć wprowadzenie pewnych ograniczeń w kontaktach między rodzicami. Jeśli dowie się o zachowaniach jednego z rodziców, które są niekorzystne dla dziecka, może podjąć decyzję o ograniczeniu jego praw rodzicielskich w określonym zakresie.

Ostateczna decyzja będzie zawsze zależała od konkretnej sytuacji i okoliczności oraz dowodów przedstawionych sądowi. Ważne jest, aby działania podejmowane przez rodziców były kierowane dobrem dziecka i miały na celu zapewnienie mu jak najlepszych warunków rozwoju i wychowania.
 
anonim cytuj
11-08-2023

Sugerowane Tematy

trudno usuwalne naklejki
Dzień dobry, pod jaki paragraf podchodzi przyklejenie komuś trudno usuwalnej naklejki na samochód (szybę) zaparkowany w niewłaściwym miejscu?...
Przepisanie majątku na jedno z dzieci.
Dzień dobry mam pytanie. W jaki sposób mama powinna przepisać na mnie mieszkanie, aby rodzeństwo nie miało co do tego żadnych praw do spłaty....
Czy nasłuchiwanie kanałów kolejowych na radiotelefonie jest legalne?
Hej! Przychodzę do was z pytaniem czy nasłuchiwanie kanałów kolejowych na radiotelefonie jest legalne? Czy trzeba mieć jakieś pozwolenie. Jak to wygląda z litery prawa? ...
Zmiana nazwy stanowiska.
Dzień dobry, od 1.12.2023 pracodawca wdrożył nowy regulamin wynagradzania, porządkując i zmieniając tym samym nazwy stanowisk. Np. pracownik na kategorii zaszeregowania 10 do tej pory miał nazwe stanowiska Starszy Specjalista ds. ..., od 1.12 będzie miał nazwe stanowiska Specjalista ds. .... . Regulamin został ogłoszony. Jak w tej sytuacji nalezy wdrożyć nowe nazwy stanowisk? Czy ogłoszenie samego regulaminu jest wystarczające czy trzeba podpisyw...

Wyszukiwarka