Znajoma dostała dziś w pracy zawiadomienie o zajęciu wynagrodzenia za pracę. Czy jest szansa żeby się z tego wybroniła?

Znajoma dostała dziś w pracy zawiadomienie o zajęciu wynagrodzenia za pracę.
Wierzycielem jest firma xxx...
Sprawa prowadzona na podstawie tytułu wykonawczego przez sąd w xxx z dn. 19-01-2011 zaopatrzonego w klauzule wykonalności z dn. 03-03-2011
Czy ten dług jest jeszcze ważny?
Czy jest szansa żeby się z tego wybroniła?
anonim cytuj
02-12-2022
Wg mnie przedawnione w zeszłym roku. Ale niech się wypowie ktoś mądrzejszy w tym temacie. Nic nie przerwało biegu przedawnienia w międzyczasie? Dostała zawiadomienie o wszczęciu egzekucji?
 
anonim cytuj
02-12-2022
Dopytam ale z tego co wiem nie dogadywała się z nikim choć best podobno wysyłał jakieś pisma na jej stary adres. Nigdy nie zawitał tam komornik ani nikt z tej ani innej firmy windykacyjnej. Wygląda to tak jakby best kupił stary dług i zgłosił się przez radcę prawnego do komornika ale, że się nie znam a chce pomoc to napisałem.
 
anonim cytuj
02-12-2022
Wydaje mi się, że przed zajęciem wynagrodzenia o pracę, powinna dostać od komornika zawiadomienie o wszczęciu egzekucji. Może dostała je przed przedawnieniem długu?
 
anonim cytuj
02-12-2022
Proponuję jej zadzwonić do komornika i zapytać, czy dług nie jest przypadkiem przedawniony, bo 10 lat już minęło. Kiedy wszczęli egzekucję, i czy wierzyciel zmieścił się w terminie.
 
anonim cytuj
02-12-2022
Mówiła, że nic takiego nie pamięta. Gdyby wszczął postępowanie to teoretycznie wcześniej powinien jej wejść na wypłatę a tego nie zrobił.
 
anonim cytuj
02-12-2022
No tak sporo czasu minęło. Dlatego zadzwoniłabym i zapytała, kiedy została wszczęta egzekucja.
 
anonim cytuj
02-12-2022
Przekaże jutro żeby tak zrobiła. Lepiej to zrobić telefonicznie czy mailem?
 
anonim cytuj
02-12-2022
To czy jest przedawnione czy nie zależy od wielu czynników?
Czy znajoma otrzymała sądowy nakaz zapłaty? Czy to pierwsze wszczęcie egzekucji?
Ponadto komornik powinien z urzędu zbadać czy złożony mu do egzekucji tytuł jest przedawniony.
 
anonim cytuj
02-12-2022
Otrzymać osobiście nie otrzymała ponieważ wszystko przychodzi na adres jej rodziców z którymi nie utrzymuje kontaktów. Myślę, że to pierwsze wszczęcie egzekucji ponieważ od ponad 10 lat pracuje legalnie, odprowadza podatki i wcześniej zająłby jej część pensji.
 
anonim cytuj
02-12-2022
To przede wszystkim zawnioskować do komornika o udostępnienie nakazu i w ciągu 7 dni złożyć do sądu wniosek o prawidłowe doręczenie nakazu wraz ze sprzeciwem od niego
 
anonim cytuj
02-12-2022
Skąd wziąć taki wniosek do sądu i czy do komornika wnioskować listownie czy wystarczy mailowo?Podobno mają 7 dni na dostarczenie tego do kadr a te będą musiały coś zrobić więc pewnie utną pensję przed świętami
 
anonim cytuj
02-12-2022
Znajoma dostała dziś w pracy zawiadomienie o zajęciu wynagrodzenia za pracę. Sprawa prowadzona na podstawie tytułu wykonawczego przez sąd w xxx z dn. 19-01-2011 zaopatrzonego w klauzule wykonalności z dn. 03-03-2011. Czy ten dług jest jeszcze ważny? Czy jest szansa żeby się z tego wybroniła?


Biorąc pod uwagę przedstawione informacje oraz opierając się na polskim prawie:

Termin przedawnienia zależy od rodzaju roszczenia. W większości przypadków roszczenia związane z działalnością gospodarczą przedawniają się po 3 latach, jednak są pewne wyjątki. Natomiast roszczenia z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy przedawniają się po 10 latach. Wskazane daty sugerują, że od momentu uzyskania klauzuli wykonalności minęło ponad 10 lat, co może sugerować przedawnienie długu, chyba że zaszły okoliczności przerywające bieg przedawnienia.

Ważne jest, aby ustalić, czy w ciągu tych 10 lat nie zostały podjęte żadne czynności egzekucyjne, ponieważ te mogłyby przerwać bieg przedawnienia.

Zgodnie z art. 155 Kodeksu postępowania cywilnego, doręczenie pisma na adres zamieszkania jest skuteczne, nawet jeśli adresat nie mieszka tam faktycznie, pod warunkiem, że nie był znany inny adres jego zamieszkania lub pobytu. Jeśli znajoma od dawna nie mieszkała pod adresem, na który przysyłano korespondencję, mogą być podstawy do zakwestionowania skuteczności doręczenia.

W przypadku wątpliwości dotyczących przedawnienia roszczenia, komornik powinien z urzędu zbadać, czy przedstawiony mu do egzekucji tytuł wykonawczy nie uległ przedawnieniu.

To czy jest przedawnione czy nie zależy od wielu czynników?


Dokładnie, przedawnienie długu zależy od wielu czynników, w tym od okoliczności przerwania biegu przedawnienia.

Otrzymać osobiście nie otrzymała ponieważ wszystko przychodzi na adres jej rodziców z którymi nie utrzymuje kontaktów.


Jeśli pisma nie były doręczane bezpośrednio znajomej, mogą być podstawy do zakwestionowania skuteczności doręczenia i tym samym podstawy egzekucji.

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, proponuję podjęcie następujących kroków:

Skontaktować się z komornikiem w celu uzyskania informacji na temat wszczęcia postępowania egzekucyjnego oraz okoliczności doręczenia tytułu wykonawczego.
W razie potrzeby, złożyć do sądu wniosek o prawidłowe doręczenie nakazu oraz ewentualny sprzeciw od tytułu wykonawczego.
Jeśli dług jest przedawniony, złożyć stosowne oświadczenie do komornika o przedawnieniu roszczenia.
Mam nadzieję, że te informacje pomogą Twojej znajomej w rozwiązaniu problemu.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Ubezwłasnowolnienie.
Cześć, mam takie pytanie, składając wniosek o ubezwłasnowolnienie, można wnioskować o wyłączenie ze sprawy osobę, której wniosek dotyczy? Nie chodzi o pominięcie biegłych, a brak konieczności bycia na sprawie, dla tej osoby będzie to bardzo duży stres, co potwierdza sam wniosek, nie chciałbym musieć targać tej osoby po sądach i tak nachodzi się po biegłych, z resztą już nie pierwszy raz....
Zatrudnienie
Dzień dobry. Pracodawca zatrudnia na podstawie umowy zlecenie lub lub działalność gospodarcza. Na czym polega to drugie? I czy jest to zgodne z prawem ...
Poinformowałam pracodawcę że podjęłam leczenie. Czy kadrowa ma prawo dzwonić do kliniki w celu pozyskania informacji?
Dzień dobry, drugi tydzień przebywam na oddziale dziennym w klinice psychiatrycznej. Poinformowałam pracodawcę o tym zanim podjęłam leczenie. W takiej sytuacji psychiatra wystawia zwolnienie wsteczne Po dwóch tygodniach uczęszczania na terapie. Moje pytanie brzmi czy kadrowa ma prawo dzwonić do kliniki w celu pozyskania informacji na mój temat i mojego zwolnienia? Nie informowałam jej o moim leczeniu bezpośrednio. Powiedziałam tylko dyrekcji i ko...
kto moze przejrzec akta w prokuraturze?
Moja siostra jest podejrzana o popelnienie przestępstwa. Nie ma jej aktualnie w kraju, ale rozmawialem z nią przez WhatsApp, i ona nie wie czego oni w ogole moga od niej chciec z tej prokuratury. W zwiazku z tym moje pytanie. Czy moge ja pojsc do prokuratury i czy udostepnia mi akta sprawy do przejrzenia?...

Wyszukiwarka