Podatek od kopert ślubnych, jak to wygląda?

Podatek ,,od kopert ślubnych" - otrzymaliśmy z małżonką w ramach prezentów ślubnych ok. 45 000 zł - grupa podatkowa 0.
Jak to wygląda z podatkiem, wpłaceniem tego na konto, aby nie mieć przyjemności z fiskusem i nie odprowadzać podatku z tego tytułu.
anonim cytuj
30-11-2022
Najlepiej chyba nie wpłacać
 
anonim cytuj
30-11-2022
Jeśli od którejś z osób dostaliście kwotę powyżej wolnej od podatku to powinniście zgłosić. I skoro to grupa 0 to będzie zwolnienie z podatku.
 
anonim cytuj
30-11-2022
Ale warunek musiał by to być przelew bo tak wymaga us
 
anonim cytuj
30-11-2022
No fakt. Wypadło mi z głowy:)
 
anonim cytuj
30-11-2022
Ale jak bym gotówkę wpłacił to inna sprawa taka ilość? I zgłoszenie darowizny już inaczej postrzegane, ze dostałem z żoną z oszczędności bliskich
 
anonim cytuj
30-11-2022
Żeby nie płacić podatku najbezpieczniej (obowiązkowo potwierdzenie przelewu us wymaga ) jest przelewem od osoby najbliższej i wtedy w ciągu 14 dni złożenie deklaracji
 
anonim cytuj
30-11-2022
Ale dostałeś bądź żona od kogoś kwotę przekraczającą 10 tyś?
 
anonim cytuj
30-11-2022
Tak
 
anonim cytuj
30-11-2022
Jaka to kwota? Ogólnie należy zgłosić i od kwoty przekroczone będzie naliczony podatek.
 
anonim cytuj
30-11-2022
Kwota 40 000 złotych, grupa podatkowa 0 to jaki podatek?
 
anonim cytuj
30-11-2022
Jaka to kwota? To była darowizna dla ciebie, żony czy dla was obojga?
 
anonim cytuj
30-11-2022
Ale te 40 tyś to od jednej osoby dla ciebie?
 
anonim cytuj
30-11-2022
Obojga. Od dwóch osób z rodziny.
 
anonim cytuj
30-11-2022
Kwota wiarygodna taka jaka teoretycznie osoba obdarowywująca mogła mieć. Resztę sobie dopowiedz
 
anonim cytuj
30-11-2022
Czyli dwa przelewy i zgłoszenie dwóch darowizn? Reasumując już?
 
anonim cytuj
30-11-2022
A skąd 14 dni się wzięło?
 
anonim cytuj
30-11-2022
Pół roku tak mi się wydaje.
 
anonim cytuj
30-11-2022
To prawda. 6 miesięcy, ale kolega twardzi inaczej.
 
anonim cytuj
30-11-2022
Za darowane pieniądze będzie zakupiony pojazd, najprawdopodobniej przelewem będzie wykonany, wiec przy samym zakupie US się zainteresuje, dlatego chciałbym, aby to było prawnie rozwiązane kwotę podana.
 
anonim cytuj
30-11-2022
Zadzwoń do swojego US i zapytaj jak to ma wyglądać
 
anonim cytuj
30-11-2022
Prawo podatkowe reguluje kwestie darowizn, w tym także tzw. "kopert ślubnych". Przede wszystkim warto zaznaczyć, że kwoty darowizn, które otrzymałeś na ślub, nie są automatycznie zwolnione z podatku. Wszystko zależy od relacji pomiędzy darczyńcą a obdarowanym oraz od kwoty darowizny.

Na mocy art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2020 r. poz. 471), darowizny otrzymane od małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki), wstępnych (rodzice, dziadkowie), pasierba, zięcia, synowej, rodzeństwa, ojczyma, macochy są zwolnione od podatku do kwoty 9637 zł od każdego darczyńcy w ciągu pięciu lat.

Jeżeli otrzymałeś darowiznę od jednej osoby przekraczającą łącznie 9637 zł w ciągu pięciu lat, zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn powinieneś złożyć zeznanie podatkowe (formularz SD-3) w ciągu 6 miesięcy od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło zdarzenie podlegające opodatkowaniu (otrzymanie darowizny).

Czyli, jeśli darowizny, które otrzymałeś od poszczególnych osób, nie przekraczały tej kwoty, nie jesteś zobowiązany do ich zgłoszenia. Jeśli jednak od któregoś z darczyńców otrzymałeś więcej, powinieneś to zgłosić i uregulować ewentualny podatek.

Podkreślę, że powyższe stwierdzenia dotyczą przede wszystkim sytuacji, gdy darowizna jest udokumentowana i może być udowodniona przed organami skarbowymi. W przypadku darowizny w formie gotówki, bez potwierdzenia jej przelewem bankowym, może być trudniejsze udowodnienie, że pieniądze pochodzą z darowizny, a nie np. z nieudokumentowanego źródła, co mogłoby skutkować koniecznością zapłaty podatku dochodowego.

Należy również pamiętać, że podatek od darowizn jest naliczany od kwoty przekraczającej wolną od podatku. Oznacza to, że jeżeli darowizna przekracza kwotę 9637 zł, to podatek nalicza się tylko od kwoty przekraczającej ten limit.

Co do terminu zgłoszenia darowizny, zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, jest to 6 miesięcy od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło zdarzenie podlegające opodatkowaniu.

Jeśli planujesz zakupić pojazd za te pieniądze, to faktycznie warto zgłosić darowiznę i uregulować ewentualny podatek, aby uniknąć problemów z Urzędem Skarbowym w przyszłości.
 
anonim cytuj
05-08-2023
Chciałbym podziękować za odpowiedzi na moje poprzednie pytania. Wasza pomoc okazała się nieoceniona, ale muszę się przyznać, że nadal nie jestem pewien co do kilku kwestii. Pozwólcie, że wyjaśnię je poniżej:

Sposób zgłoszenia darowizny: Zrozumiałem, że najlepiej zgłosić darowiznę przelewem, ale co w przypadku, gdy otrzymaliśmy część środków w gotówce? Czy mogę to jakoś zgłosić, czy lepiej prosić darczyńców o przelanie pieniędzy, aby mogli być potwierdzone przez bank?

Grupa podatkowa 0: W przypadku darowizn od rodziny, czy mogę zakładać, że cała kwota wpisuje się w ramy zwolnienia od podatku? Czy mogą wystąpić jakieś wyjątki, o których powinienem wiedzieć?

Zakup pojazdu: Planuję zakupić samochód za otrzymane środki. Czy są jakieś dodatkowe kroki, które powinienem podjąć, aby uniknąć problemów z Urzędem Skarbowym?

Dokumentacja darowizny: Jeśli darczyńca potwierdzi darowiznę przelewem, to czy muszę posiadać dodatkową dokumentację, taką jak umowę darowizny, czy wystarczy sam przelew?

Chciałbym podkreślić, że zależy mi na uczciwym i zgodnym z prawem rozwiązaniu tej sytuacji. Oczywiście, zgłoszę się również bezpośrednio do Urzędu Skarbowego, ale chciałem najpierw zrozumieć, co mogę oczekiwać.

Dziękuję za poświęcony czas i wsparcie. Oczekuję na Wasze odpowiedzi.
 
anonim cytuj
05-08-2023
Sposób zgłoszenia darowizny: Jeśli otrzymaliście część darowizny w gotówce, nadal możecie zgłosić to jako darowiznę. Jednakże, bez potwierdzenia przelewem bankowym, może być trudniej udowodnić źródło tych funduszy. Jeśli to możliwe, poproszenie darczyńców o przelanie środków jest najbezpieczniejszym i najłatwiejszym do udokumentowania rozwiązaniem.

Grupa podatkowa 0: Darowizny od najbliższej rodziny (małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synowej, rodzeństwa, ojczyma, macochy) są zwolnione od podatku do kwoty 9637 zł od każdego darczyńcy w ciągu pięciu lat. Jeśli kwota darowizny przekroczyła ten limit, musisz zgłosić to do urzędu skarbowego i zapłacić podatek od kwoty przekraczającej limit.

Zakup pojazdu: Jeśli planujesz zakupić samochód za te środki, powinieneś zgłosić darowiznę i zapłacić ewentualny podatek. Po uregulowaniu wszelkich obowiązków podatkowych, możesz bez obaw wykorzystać otrzymane środki na zakup pojazdu.

Dokumentacja darowizny: Przelew bankowy jest dobrą formą dokumentacji, ponieważ zawiera imiona i nazwiska obu stron oraz kwotę przelanych środków. Nie jest konieczne posiadanie formalnej umowy darowizny, ale może to być dodatkowe zabezpieczenie. Wszystko zależy od szczegółów konkretnej sytuacji i najlepiej byłoby skonsultować to z prawnikiem lub doradcą podatkowym.
 
anonim cytuj
05-08-2023

Sugerowane Tematy

spis powszechny
Znajomy nie spisał się w powszechnym spisie. Nie dzwonił do niego rachmistrz, więc nie odmówił bezpośrednio. Dzisiaj próbował naprawić swój błąd, ale nie ma opcji aby spisać się po terminie. Czy ma jakies opcje żeby uniknąć kary?...
Sprzedaż udziału w spadku.
Moja mama jest jedynym z ok. 35 spadkobierców (dokładnej ilości nie jestem pewien) 2 działek bo jej dziadkach, którzy zmarli ok 30 lat temu. Mamie prawnie przysługuje 1/5 części tego spadku. Jako, że nikt z rodziny nie chce doprowadzić do podziału tego spadku, a podatek przez tyle lat jest płacony bez sensu, mama postanowiła skorzystać z usług firm, która skupuje udziały w spadkach. Moje pytanie jest takie, czy ktoś z obecnych tu na forum osób k...
Uciążliwy sąsiad.
Witam. Mam bardzo uciążliwego sąsiada, pali śmieciami, podpieprza każdego możliwego sąsiada o cokolwiek. Mieszka w domu, który odziedziczył po ojcu na pół ze swoją siostrą(mieszka tam sam, siostra się wyprowadziła) Człowiek ten jest chory psychicznie, jest zbieraczem. Sprowadza do domu bezdomnych, gromadzi śmieci. Przychodzę z następującym pytaniem. Nasze domy ze sobą sąsiadują. Okna z jego garażu są niecałe pół metra od ogrodzenia ( czy to jes...
Stypendium na studiach.
Czy jeżeli skorzystam ze stypendium na studiach dla osób niepełnosprawnych ale nie będę uczęszczać na zajęcia to po skreśleniu z listy studentów między 1 a 2 semestrem poniosę jakieś konsekwencje? Będzie należało zwrócić kwotę stypendium do uczelni bądź ponieść karę za to?...

Wyszukiwarka