Czy mogę uniknąć płacenia alimentów na ojca z racji jego niezdolności do pracy??

Witam, mam ojca, który ma zasądzone na mnie 200 zł alimentów. Poza tym nigdy nie zapytał czy czegoś potrzebuję i jak tylko dzwoni, to często narzeka, że musi płacić mi pieniądze:(. Nienawidzę go za to i nie chcę mieć z nim nic wspólnego...
Aktualnie jeszcze się uczę, ale obawiam się, że jak już zakończę edukację to ja będę musiała płacić alimenty na niego z racji jego niezdolności do pracy. Stąd moje pytanie czy przez zerwanie z nim kontaktu mogłabym uniknąć alimentacji na rodzica? Chętnie poznam inne propozycje jak można poradzić sobie z tym problemem.
anonim cytuj
29-11-2022

Rozumiem, że sytuacja jest trudna i dlatego warto znać swoje prawa oraz obowiązki. Polskie prawo reguluje kwestię alimentów na rodziców w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Alimenty na rodziców można zasądzić, gdy spełnione są określone warunki, takie jak niezdolność do pracy i utrzymania się.

Kodeks rodzinnym i opiekuńczym (art. 128) - Dzieci są obowiązane do świadczeń alimentacyjnych na rzecz swoich rodziców, jeżeli ci nie są w stanie utrzymać się z innych źródeł i własnej pracy.
Warto jednak zauważyć, że zerwanie kontaktu z ojcem nie zwalnia z obowiązku alimentacyjnego, jeżeli sąd uzna, że istnieje prawo do alimentów. Sąd może uwzględnić okoliczności, w jakich doszło do zerwania kontaktu, ale niekoniecznie będą one decydujące dla uznania obowiązku alimentacyjnego.

Jeżeli będziesz musiała płacić alimenty na swojego ojca, warto wiedzieć, że istnieją sytuacje, które mogą ograniczyć lub wyłączyć ten obowiązek:

Kodeks rodzinnym i opiekuńczym (art. 129) - Jeżeli świadczenie alimentacyjne byłoby nadmiernym obciążeniem dla dłużnika alimentacyjnego (czyli Ciebie), sąd może ograniczyć lub wyłączyć obowiązek alimentacyjny.

Kodeks rodzinnym i opiekuńczym (art. 130) - Jeżeli osoba uprawniona do alimentów (ojciec) dopuściła się rażącego zachowania wobec osoby zobowiązanej do alimentacji (Ciebie), sąd może wyłączyć obowiązek alimentacyjny.

Jeśli chcesz uniknąć obowiązku alimentacyjnego, warto zasięgnąć porady prawnej, która pomoże w indywidualnej analizie Twojej sytuacji. W niektórych przypadkach może to być możliwe, ale decyzja będzie zależała od sądu i konkretnej sytuacji.
 
anonim cytuj
29-04-2023
Czy istnieją jakieś okoliczności, które mogą ograniczyć lub wyłączyć obowiązek alimentacyjny na rzecz rodziców, jeżeli nie chcę mieć z nimi kontaktu?




 
anonim cytuj
29-04-2023
Tak, istnieją okoliczności, które mogą ograniczyć lub wyłączyć obowiązek alimentacyjny na rzecz rodziców. Zgodnie z art. 128 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, obowiązek alimentacyjny między krewnymi w linii prostej (np. między rodzicami a dziećmi) może ulec ograniczeniu lub wyłączeniu, jeżeli uprawniony do alimentów (w tym przypadku rodzic) dopuścił się wobec zobowiązanego do alimentów (w tym przypadku dziecko) rażącego naruszenia obowiązków rodzicielskich lub uporczywie zaniedbywał tych obowiązków.

Jeżeli Twój ojciec rażąco naruszył lub uporczywie zaniedbywał swoje obowiązki rodzicielskie wobec Ciebie, możesz wnieść do sądu wniosek o ograniczenie lub wyłączenie obowiązku alimentacyjnego na jego rzecz. Sąd rozważy konkretne okoliczności sprawy i zadecyduje, czy obowiązek alimentacyjny powinien zostać ograniczony lub wyłączony. Zerwanie kontaktu z rodzicem samo w sobie nie jest wystarczającym powodem do wyłączenia obowiązku alimentacyjnego, jednak może być brane pod uwagę przez sąd w ocenie całokształtu sytuacji.
 
anonim cytuj
29-04-2023
Czy istnieją jakieś inne okoliczności, oprócz rażącego naruszenia obowiązków rodzicielskich lub ich uporczywego zaniedbywania, które mogą wpłynąć na zmniejszenie lub wyłączenie obowiązku alimentacyjnego wobec rodzica?


 
anonim cytuj
29-04-2023

Tak, istnieją inne okoliczności, które mogą wpłynąć na zmniejszenie lub wyłączenie obowiązku alimentacyjnego wobec rodzica. Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym (art. 128 § 2), sąd może uwzględnić inne ważne okoliczności, takie jak stopień pokrewieństwa między stronami, stopień potrzeby osoby uprawnionej do alimentów oraz możliwości zarobkowe i majątkowe osoby zobowiązanej do ich płacenia.

W przypadku obowiązku alimentacyjnego wobec rodziców, sąd może uwzględnić takie czynniki jak długość trwania zerwanych kontaktów, zachowanie rodzica wobec dziecka przez cały okres wychowania, a także inne okoliczności mające wpływ na relacje między rodzicem a dzieckiem. Jeśli sąd uzna, że te okoliczności są na tyle istotne, może to skutkować zmniejszeniem lub nawet wyłączeniem obowiązku alimentacyjnego wobec rodzica.
 
anonim cytuj
29-04-2023
Dzień dobry,

Po pierwsze, warto zauważyć, że zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym w art. 128, dzieci są obowiązane do świadczeń alimentacyjnych na rzecz swoich rodziców, jeżeli ci nie są w stanie utrzymać się z innych źródeł i własnej pracy. Jednakże to, czy rzeczywiście dojdzie do takiego obowiązku alimentacyjnego, zależy od kilku istotnych czynników.

Po drugie, zgodnie z art. 129 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli świadczenie alimentacyjne byłoby nadmiernym obciążeniem dla dłużnika alimentacyjnego (w tym przypadku Ciebie), sąd może ograniczyć lub wyłączyć obowiązek alimentacyjny. Na to, czy świadczenie jest nadmiernym obciążeniem, składają się różne okoliczności, np. Twoja sytuacja materialna, zawodowa, rodzina, której musisz zapewniać utrzymanie itp.

Po trzecie, art. 130 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego mówi, że jeżeli uprawniony do świadczeń alimentacyjnych (w tym przypadku Twój ojciec) dopuścił się wobec zobowiązanego do ich świadczenia (Ciebie) rażącego zachowania, to sąd może wyłączyć obowiązek alimentacyjny. To oznacza, że jeśli Twój ojciec traktował Cię w sposób, który sąd uzna za rażący, to na tej podstawie sąd może zwolnić Cię z obowiązku płacenia mu alimentów.

Po czwarte, zerwanie kontaktów z ojcem nie jest samo w sobie wystarczającym argumentem do wyłączenia obowiązku alimentacyjnego, ale może być jednym z elementów ocenianych przez sąd przy podejmowaniu decyzji o ewentualnym obciążeniu Cię alimentami na rzecz ojca.

Niemniej jednak, decyzję w tej sprawie podejmuje sąd, który oceni wszystkie okoliczności danej sprawy.

 
anonim cytuj
02-08-2023
Dziękuję za obszerną odpowiedź, to naprawdę pomogło mi zrozumieć moją sytuację. Ale mam jeszcze jedno pytanie. Co zrobić, jeśli nie wiem, czy zachowanie mojego ojca można uznać za 'rażące'? Czy są jakieś konkretne przykłady lub wytyczne, które pomogłyby mi zrozumieć, co sąd mógłby uznać za 'rażące zachowanie'?
 
anonim cytuj
02-08-2023
"Rażące zachowanie" to pojęcie dość szerokie i zależy od konkretnych okoliczności każdej sytuacji. Sądy oceniają to na podstawie dowodów przedstawionych w danym postępowaniu, analizując całość relacji i zachowań, które miały miejsce pomiędzy rodzicem a dzieckiem.

Po pierwsze, "rażące naruszenie obowiązków rodzicielskich" może obejmować przemoc fizyczną i emocjonalną, zaniedbanie (na przykład brak opieki, troski czy wsparcia emocjonalnego), a także wykorzystywanie dziecka do celów finansowych lub innych celów niezgodnych z dobrem dziecka.

Po drugie, "uporczywe zaniedbanie obowiązków rodzicielskich" może obejmować długotrwałe ignorowanie potrzeb dziecka, na przykład niezapewnianie odpowiedniej edukacji, niezaspokajanie podstawowych potrzeb życiowych (np. jedzenie, odzież), czy też brak zainteresowania życiem dziecka i jego problemami.

Ważne jest jednak, aby zrozumieć, że każda sytuacja jest inna i to, co dla jednego sądu może być rażącym naruszeniem, dla innego może nie być. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z prawnikiem, który może pomóc Ci ocenić Twoją sytuację i przygotować odpowiednie argumenty oraz dowody.

Pamiętaj, że to sąd decyduje, czy dane zachowanie jest rażące na podstawie dowodów i argumentów przedstawionych w trakcie procesu. Dlatego ważne jest, aby zgromadzić jak najwięcej dowodów na nieodpowiednie zachowanie rodzica, takie jak wiadomości e-mail, wiadomości tekstowe, nagrania, zeznania świadków itp.
 
anonim cytuj
02-08-2023

Sugerowane Tematy

Kupiłem samochóz zajetu przez komornika
Witam.Kupiłem samochodów poszedłem do wydziału komunikacji w celu przerejestrowania go, okazało się że jest jest zajęty przez komornika ,to starą z przed 5 lat ,poprzedni właściciel nie odbiera a zadłużenie jest na jeszcze wcześniejszego właściciela .Co powinienem zrobić żeby to wyjaśnić?...
Mieszkanie otrzymane w darowiźnie
Witam, Mam mieszkanie otrzymane w darowiźnie (3 lata temu) - czy mogę dopisać męża do mieszkania przed upływem 5 lat? I czy w sytuacji sprzedaży mieszkania mąż będzie musiał zapłacić podatek od wzbogacenia się od części którą otrzyma ode mnie w formie darowizny jeśli nie minie okres 5 lat? ...
Ustalenie miejsca pobytu dziecka
Kolejny raz w tym roku tata zabrał dziecko na weekend i nie oddał. Mamy postanowienie o zabezpieczeniu pieczy przy mnie. Nie wiem gdzie jest syn. Nie został zawieziony do przedszkola. Tata napisał tylko, że wyjeżdża z Nim na kilka dni. Kuratorka poinformowana. W jaki sposób mam ustalić miejsce pobytu dziecka? Dziecko w spektrum, bez terapii ze względu na to, co się stało- gdyby to miało znaczenie. Proszę, powiedzcie mi co ja mogę zrobić w takie...
Utrudnianie kontaktów z dzieckiem.
Czy matka może zablokować nr telefonu ojca? Dziecko ma 5 lat. Matka zablokowała nr ojca po tym, jak ten nie zgodził się na odwołanie kolejnego kontaktu z dzieckiem, matka dziecka zasłaniała się tym, że jej matka jest w szpitalu i nie ma teraz głowy do tego a ojciec ma nie przyjeżdżać bo dziecka nie dostanie i koniec. Ojciec się nie zgodził, bo według niego to żaden powód i mógł przyjechać po dziecko. Jeśli wydarzy się coś nieoczekiwanego i ojc...

Wyszukiwarka