Co ma zrobić gdy osoba została potrącona przez samochód? Była w szoku nie zgłosiła tego od razu

Dzień dobry, dwa tygodnie temu moją mamę na chodniku potrącił samochód, z całego stresu nie wezwała pogotowia bo była w szoku wezwała tylko policję. Policja która przyjechała na miejsce chciała kierowcy dać mandat wysokości 500 zł bo jak się okazało on nie ma w ogóle uprawnień do prowadzenia pojazdu. Tego samego dnia mama cała poobijana pojechała na ostry dyżur gdzie lekarz stwierdził silne obicia i dał mamie zwolnienie niestety cały czasu nie przechodzi jej ból i 2 tydzień chodzi po lekarzach. Jak załatwić sprawę czy trzeba zakładać osobną sprawę czy będzie o a powiązana z tym że kierowca nie przyjął mandatu. Mama była na policji zawiozła wszystkie dokumenty i zeznawała w tej sprawie tylko dwóch policjantów udzieliło jej sprzeczne informacje i nie wie czy sama ma zakładać sprawę czy idzie ona z urzędu.
anonim cytuj
24-11-2022
Jeżeli uszczerbek na zdrowiu był powyżej 14 dni to chyba z automatu jest jakaś sprawa ale nie jestem pewien.
 
anonim cytuj
25-11-2022
177 kk z urzędu i nie ma znaczenia czy do 7 czy więcej dni - jeśli powyżej 7 są wyższe widełki kary.
 
anonim cytuj
26-11-2022
Postępowanie wobec sprawcy bedzie ze 177 kk - prawdopodobnie bEdzie propozycja ugody i zadośćuczynienia. Dostaniesz propozycje od prokuratory i oskarżonego. W przypadku braku porozumienia sad rozstrzygnie. Wyższe odszkodowanie na drodze cywilnej idzie
 
anonim cytuj
26-11-2022
Coś tu nie gra. Najniższy mandat za jazdę bez uprawnień wynosi 1500 zł. Dodatkowo potrącenie
 
anonim cytuj
27-11-2022
Jazda bez uprawnień, potrącenie na chodniku i jeszcze facet nie chce przyjąć mandatu ? I po policjantach spływa to jak woda po ulewnym deszczu?
 
anonim cytuj
28-11-2022
Dwa tyg temu 500 zł za jazdę po chodniku, potrącenie pieszego i jazdę bez uprawnień, no normalnie anioły nie policja.
 
anonim cytuj
29-11-2022
Dzień dobry, dwa tygodnie temu moją mamę na chodniku potrącił samochód...

W związku z przedstawioną sytuacją, warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii:

Postępowanie karno-sądowe wobec sprawcy może być wszczęte z art. 177 § 1 Kodeksu karnego, który mówi, że kto spowoduje wypadek komunikacyjny, w wyniku którego inna osoba odniosła obrażenia ciała, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli obrażenia ciała stanowią uszczerbek na zdrowiu trwający powyżej 7 dni, kara może być surowsza - do lat 5.
Jeśli chodzi o sprawę cywilną i odszkodowanie, może Pani samodzielnie wystąpić z roszczeniem o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę oraz ewentualnie inne straty. Może to być związane z kosztami leczenia, utraconymi korzyściami czy kosztami rehabilitacji.
Jeżeli uszczerbek na zdrowiu był powyżej 14 dni to chyba z automatu jest jakaś sprawa ale nie jestem pewien.

Dokładnie, jeżeli uszczerbek na zdrowiu trwał dłużej niż 7 dni, możliwa jest surowsza kara dla sprawcy. Jednak konkretna długość uszczerbku na zdrowiu może wpłynąć na wysokość ewentualnego odszkodowania w postępowaniu cywilnym.

Postępowanie wobec sprawcy bedzie ze 177 kk - prawdopodobnie bEdzie propozycja ugody i zadośćuczynienia.

To prawda, często w tego typu sprawach strony dochodzą do ugody. Jednak nawet jeśli doszłoby do ugody w sprawie karnej, wciąż można dochodzić odszkodowania na drodze cywilnej.

Coś tu nie gra. Najniższy mandat za jazdę bez uprawnień wynosi 1500 zł. Dodatkowo potrącenie

Rzeczywiście, mandat za jazdę bez uprawnień wynosi co najmniej 1500 zł. Może to sugerować, że w opisanej sytuacji doszło do pewnej pomyłki ze strony funkcjonariuszy lub nie zostały uwzględnione wszystkie naruszenia przepisów przez sprawcę.

Jazda bez uprawnień, potrącenie na chodniku i jeszcze facet nie chce przyjąć mandatu ?

Jeśli sprawca odmówił przyjęcia mandatu, sprawa zazwyczaj trafia do sądu. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu przez sprawcę, postępowanie karne będzie prowadzone w normalnym trybie, co może oznaczać, że Pani mama zostanie wezwana na rozprawę jako świadek.

Dwa tyg temu 500 zł za jazdę po chodniku, potrącenie pieszego i jazdę bez uprawnień, no normalnie anioły nie policja.

Rzeczywiście, kwota mandatu wskazuje na pewne nieścisłości. Jeśli Pani ma wątpliwości co do działań policji, warto skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w tego rodzaju sprawach w celu uzyskania dodatkowej pomocy i wsparcia.
 
anonim cytuj
23-08-2023

Sugerowane Tematy

Podatek od nieruchomości.
Jestem udziałowcem w nieruchomości w której orzeczona jest współwłasność, a zarząd tymczasowy pełni bratanek. Wyliczył on wg mnie nieprawidłowy podział kosztów podatku na współwłaścicieli, natomiast w piśmie urzędowym o podatku, jest tylko nota, że są podatnicy opodatkowani w ramach konta, czyli współwłaściciele. Nie ma konkretnej kwoty na osobę. Dzwoniąc do urzędu pani powiedziała, cytuje: Urzędu nie interesuje kto ile zapłaci, a suma ma być opł...
Jak złożyć wniosek o odzyskanie prawa jazdy?
Dzień dobry, chciałbym zapytać jak powinien wyglądać i co zawierać wniosek do sądu o odzyskanie prawa jazdy i do jakiego sądu go złożyć. Prawo jazdy zabrane zostało na 3 lata....
Wyrok w sprawie zadłużenia.
Chciałbym zapytać na jakiej podstawie i kierując się jakimi dowodami, lub dodatkowymi informacjami mogę odwołać się od wyroku zasądzajacego mi zadłużenie?...
Wypłata
Na umowie mam zapis, że do 5tego każdego miesiąca jest wypłata, a od kilku miesięcy jest ona 6 lub 7 dnia miesiąca. Gdy 5 wypada w dzień wolny wypłatę mamy spozniona. Pracodawca w odpowiedzi na zapytania o czasie wypłaty odp, że on robi przelew 5tego i jest kryty bo z jego konta wypłata wychodzi, tylko, że robi to 5 ale o godz 20. Czy wypłata powinna być 5tego na koncie pracownika?...

Wyszukiwarka