Odszkodowanie za uszkodzenie elewacji

Witam, może ktoś coś poradzi. Sąsiad zarzucił mojemu tacie, że niby podczas koszenia trawy,(traktorem) uszkodził mu elewacje domu, na elewacji jest rysa ok 3 cm z czego nie można było jej obejrzeć bo nie wpuścił na poseje. Dodam że sąsiad miał już wyrok za nękanie moich rodzicow.Co chwila wzywa na nich policję. Rodzice początkowo nie podali numeru polisy bo nie zgadzają się z zaistniałą sytuacją, bo nie mógł tego zrobić z odległości ok 100 metrów a trawa miała wysokość ok 70 cm. Po drugiej wizycie policji podali numer polisy, bo jak mundurowi powiedzieli dla świętego spokoju lepiej dać. Zarządał 1000 zł za szkoda ale firma odmówiła wypłaty pieniędzy bo rodzice się odwoływali bo tego nie zrobili. Teraz wystąpiła z powództwa cywilnego zadając 10 000 zł odszkodowania. Jak się bronić?
anonim cytuj
20-09-2022
Kwestia, którą podnoszą Twoi rodzice, jest trudna i skomplikowana, ale mam kilka sugestii dotyczących możliwych działań prawnych, które mogą podjąć.

Przede wszystkim, ważne jest, aby Twoi rodzice zgromadzili wszystkie możliwe dowody na to, że nie spowodowali uszkodzeń elewacji domu sąsiada. Mogą to być na przykład zdjęcia, które pokazują stan elewacji przed i po domniemanym zdarzeniu, zeznania świadków, którzy widzieli, jak Twojego ojca koszą trawnik, lub dowody na to, jak daleko od domu sąsiada byli podczas koszenia.

Ponadto, Twoi rodzice powinni złożyć odpowiedź na pozew, w której zaprzeczą twierdzeniom sąsiada i przedstawią dowody na swoje stanowisko. Zgodnie z art. 206 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, odpowiedź na pozew powinna zawierać między innymi:

oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu roszczenia,
oświadczenie o istocie sporu,
wnioski dowodowe,
wnioski co do kosztów postępowania.
Twoi rodzice powinni również skonsultować się z adwokatem lub radcą prawnym, który specjalizuje się w prawie cywilnym i może im pomóc przygotować odpowiedź na pozew oraz przedstawić dowody na ich rzecz.

Zwracam uwagę, że kwestia kosztów postępowania może być istotna, jeśli sąsiad nie wykaże dowodów na to, że Twoi rodzice spowodowali uszkodzenia elewacji. Zgodnie z art. 100 Kodeksu postępowania cywilnego, koszty postępowania ponosi strona przegrana. Jeżeli sąsiad nie wykaże, że Twoi rodzice są odpowiedzialni za uszkodzenia, to może być zobowiązany do pokrycia kosztów postępowania.

 
anonim cytuj
23-07-2023
Twoi rodzice powinni być świadomi pewnych dodatkowych kwestii prawnych, które mogą być istotne w ich sytuacji.

Wykorzystanie dowodów z poprzednich zdarzeń nękania: Jeżeli sąsiad był już wcześniej skazany za nękanie Twoich rodziców, to informacje o tych wyrokach mogą być potencjalnie przydatne jako dowód na to, że sąsiad może być stroną niegodziwą. Zgodnie z art. 217 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, sąd bierze pod uwagę wszystkie okoliczności sprawy, także te które zostały ujawnione poza postępowaniem dowodowym.

Przesłuchanie świadków: Jeżeli są świadkowie, którzy mogą potwierdzić, że Twoi rodzice nie spowodowali uszkodzeń, to powinni oni zostać wezwani do złożenia zeznań. Zgodnie z art. 300 Kodeksu postępowania cywilnego, sąd przesłuchuje świadków oddzielnie i nieobecność innych świadków.

Wykorzystanie biegłego: Jeśli jest to możliwe, Twoi rodzice mogą chcieć skorzystać z opinii biegłego, który mógłby stwierdzić, czy jest możliwe spowodowanie takich uszkodzeń w sposób opisany przez sąsiada. Zgodnie z art. 278 Kodeksu postępowania cywilnego, sąd może z urzędu lub na wniosek strony powołać biegłego, jeżeli do oceny dowodów wymagana jest wiedza specjalistyczna.

Prawo do odwołania: Jeśli wyrok sądu nie będzie dla Twoich rodziców korzystny, mają prawo do złożenia odwołania. Zgodnie z art. 367 Kodeksu postępowania cywilnego, odwołanie wnosi się do sądu, który wydał wyrok, w terminie dwóch tygodni od dnia doręczenia odpisu wyroku z uzasadnieniem.
 
anonim cytuj
23-07-2023
Zastanawiam się teraz nad jednym aspektem - skoro sąsiad nie pozwolił nam zobaczyć tej rzekomej szkody na elewacji, czy jest jakaś możliwość zmuszenia go do jej pokazania? Czy są jakiekolwiek przepisy prawne, które mogą zmusić go do udostępnienia nam tej elewacji do oglądnięcia, abyśmy mogli przekazać te informacje naszemu adwokatowi?
 
anonim cytuj
07-08-2023
Jeśli chodzi o możliwość zobaczenia rzekomo uszkodzonej elewacji, istotne mogą być przepisy zawarte w Kodeksie postępowania cywilnego dotyczące dowodzenia.

Zgodnie z art. 227 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, sąd może nałożyć na stronę obowiązek dostarczenia przedmiotu dowodowego, jeżeli dowód ten nie może być przeprowadzony bez jego dostarczenia. Jeżeli sąsiad odmówi dostarczenia przedmiotu dowodowego, sąd może na niego nałożyć grzywnę.

Niemniej jednak, decyzja o tym, czy nałożyć taki obowiązek i ewentualną grzywnę, należy do sądu. Istotne w tym kontekście mogą być także przepisy art. 217 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którymi sąd uwzględnia przy ocenie dowodów między innymi stopień trudności dostarczenia dowodu przez stronę, która go przedstawia.

W kontekście Twojego pytania warto zwrócić uwagę na możliwość skierowania przez sąd do miejsca zdarzenia tzw. dowodu z oględzin (art. 311 Kodeksu postępowania cywilnego). Taki dowód polega na osobistym sprawdzeniu przez sędziego stanu rzeczy lub miejsca. Może to obejmować oględziny elewacji domu sąsiada.

Pamiętaj jednak, że to sąd decyduje o tym, czy zdecyduje się na przeprowadzenie takiego dowodu. To znaczy, że nie można na pewno powiedzieć, czy sąd zdecyduje się na jego przeprowadzenie w konkretnym przypadku.
 
anonim cytuj
07-08-2023

Sugerowane Tematy

Poświadczenie dziedziczenia
Witam. W styczniu zmarła moja babcia. Został dziadek, który ma Alzheimera. Nie jest ubezwłasnowolniony. Mieszka sam opiekujemy się nim razem z wujkiem (synem dziadków) na zmiane. Jako ze mój tata zmarł w 2018 roku jestem spadkobierczynią po babci razem z wujkiem i dziadkiem. Od dłuższego czasu próbuje z wujkiem umówić się do notariusza na poświadczenie dziedziczenia. Babcia zostawiła gotówkę na wspólnym koncie z dziadkiem. Ja już wszy...
Wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Dzień dobry! Prowadzę mały żłobek. Zatrudniam dwóch opiekunów i sama również pełnię funkcję opiekuna. Jeden pracownik na umowie na czas nieokreślony poszedł na długie L4 (będzie minimum 2,5m-ca), więc aby zapewnić prawidłową opiekę dzieciom byłam zmuszona zatrudnić dodatkowego pracownika. Ze względu na brak informacji na temat terminu planowanego powrotu nie jest to umowa na zastępstwo, a na czas określony. Wiem, że pracownik przebywający na l4 s...
Zakłócanie miru domowego
Witam grupowiczów. Mam problem z sąsiadem, którego syn od trzech lat robi sobie tor wyścigowy między budynkami mieszkalnymi, jeżdżąc dzień w dzień na kładzie. Rozmawiałam z jego matką ostatnio interweniowałam u jego ojca, jednak usłyszałam że jeździ po swojej posesji i mam się wynosić. Zgłosiłam sprawę do dzielnicowego powołując się na zakłucanie spokoju w dzień. Usłyszałam że jest to trudne do udowodnienia mimo że mam nagrania z kamery co chłop...
Alimenty od dziadków.
Przyznano mi alimenty na córkę od dziadków ojca. Czy alimenty z funduszu alimentacyjnego są dalej ważne z racji ze ojciec nie płaci? Czy te alimenty od dziadków są to tylko alimenty uzupełniające? Czy należą mi się alimenty z fa jeśli dostałam alimenty od dziadków dziecka?...

Wyszukiwarka