Witam, może ktoś coś poradzi. Sąsiad zarzucił mojemu tacie, że niby podczas koszenia trawy,(traktorem) uszkodził mu elewacje domu, na elewacji jest rysa ok 3 cm z czego nie można było jej obejrzeć bo nie wpuścił na poseje. Dodam że sąsiad miał już wyrok za nękanie moich rodzicow.Co chwila wzywa na nich policję. Rodzice początkowo nie podali numeru polisy bo nie zgadzają się z zaistniałą sytuacją, bo nie mógł tego zrobić z odległości ok 100 metrów a trawa miała wysokość ok 70 cm. Po drugiej wizycie policji podali numer polisy, bo jak mundurowi powiedzieli dla świętego spokoju lepiej dać. Zarządał 1000 zł za szkoda ale firma odmówiła wypłaty pieniędzy bo rodzice się odwoływali bo tego nie zrobili. Teraz wystąpiła z powództwa cywilnego zadając 10 000 zł odszkodowania. Jak się bronić?
Kwestia, którą podnoszą Twoi rodzice, jest trudna i skomplikowana, ale mam kilka sugestii dotyczących możliwych działań prawnych, które mogą podjąć.
Przede wszystkim, ważne jest, aby Twoi rodzice zgromadzili wszystkie możliwe dowody na to, że nie spowodowali uszkodzeń elewacji domu sąsiada. Mogą to być na przykład zdjęcia, które pokazują stan elewacji przed i po domniemanym zdarzeniu, zeznania świadków, którzy widzieli, jak Twojego ojca koszą trawnik, lub dowody na to, jak daleko od domu sąsiada byli podczas koszenia.
Ponadto, Twoi rodzice powinni złożyć odpowiedź na pozew, w której zaprzeczą twierdzeniom sąsiada i przedstawią dowody na swoje stanowisko. Zgodnie z art. 206 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, odpowiedź na pozew powinna zawierać między innymi:
oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu roszczenia,
oświadczenie o istocie sporu,
wnioski dowodowe,
wnioski co do kosztów postępowania.
Twoi rodzice powinni również skonsultować się z adwokatem lub radcą prawnym, który specjalizuje się w prawie cywilnym i może im pomóc przygotować odpowiedź na pozew oraz przedstawić dowody na ich rzecz.
Zwracam uwagę, że kwestia kosztów postępowania może być istotna, jeśli sąsiad nie wykaże dowodów na to, że Twoi rodzice spowodowali uszkodzenia elewacji. Zgodnie z art. 100 Kodeksu postępowania cywilnego, koszty postępowania ponosi strona przegrana. Jeżeli sąsiad nie wykaże, że Twoi rodzice są odpowiedzialni za uszkodzenia, to może być zobowiązany do pokrycia kosztów postępowania.
anonim cytuj
23-07-2023
Twoi rodzice powinni być świadomi pewnych dodatkowych kwestii prawnych, które mogą być istotne w ich sytuacji.
Wykorzystanie dowodów z poprzednich zdarzeń nękania: Jeżeli sąsiad był już wcześniej skazany za nękanie Twoich rodziców, to informacje o tych wyrokach mogą być potencjalnie przydatne jako dowód na to, że sąsiad może być stroną niegodziwą. Zgodnie z art. 217 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, sąd bierze pod uwagę wszystkie okoliczności sprawy, także te które zostały ujawnione poza postępowaniem dowodowym.
Przesłuchanie świadków: Jeżeli są świadkowie, którzy mogą potwierdzić, że Twoi rodzice nie spowodowali uszkodzeń, to powinni oni zostać wezwani do złożenia zeznań. Zgodnie z art. 300 Kodeksu postępowania cywilnego, sąd przesłuchuje świadków oddzielnie i nieobecność innych świadków.
Wykorzystanie biegłego: Jeśli jest to możliwe, Twoi rodzice mogą chcieć skorzystać z opinii biegłego, który mógłby stwierdzić, czy jest możliwe spowodowanie takich uszkodzeń w sposób opisany przez sąsiada. Zgodnie z art. 278 Kodeksu postępowania cywilnego, sąd może z urzędu lub na wniosek strony powołać biegłego, jeżeli do oceny dowodów wymagana jest wiedza specjalistyczna.
Prawo do odwołania: Jeśli wyrok sądu nie będzie dla Twoich rodziców korzystny, mają prawo do złożenia odwołania. Zgodnie z art. 367 Kodeksu postępowania cywilnego, odwołanie wnosi się do sądu, który wydał wyrok, w terminie dwóch tygodni od dnia doręczenia odpisu wyroku z uzasadnieniem.
anonim cytuj
23-07-2023
Zastanawiam się teraz nad jednym aspektem - skoro sąsiad nie pozwolił nam zobaczyć tej rzekomej szkody na elewacji, czy jest jakaś możliwość zmuszenia go do jej pokazania? Czy są jakiekolwiek przepisy prawne, które mogą zmusić go do udostępnienia nam tej elewacji do oglądnięcia, abyśmy mogli przekazać te informacje naszemu adwokatowi?
anonim cytuj
07-08-2023
Jeśli chodzi o możliwość zobaczenia rzekomo uszkodzonej elewacji, istotne mogą być przepisy zawarte w Kodeksie postępowania cywilnego dotyczące dowodzenia.
Zgodnie z art. 227 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, sąd może nałożyć na stronę obowiązek dostarczenia przedmiotu dowodowego, jeżeli dowód ten nie może być przeprowadzony bez jego dostarczenia. Jeżeli sąsiad odmówi dostarczenia przedmiotu dowodowego, sąd może na niego nałożyć grzywnę.
Niemniej jednak, decyzja o tym, czy nałożyć taki obowiązek i ewentualną grzywnę, należy do sądu. Istotne w tym kontekście mogą być także przepisy art. 217 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którymi sąd uwzględnia przy ocenie dowodów między innymi stopień trudności dostarczenia dowodu przez stronę, która go przedstawia.
W kontekście Twojego pytania warto zwrócić uwagę na możliwość skierowania przez sąd do miejsca zdarzenia tzw. dowodu z oględzin (art. 311 Kodeksu postępowania cywilnego). Taki dowód polega na osobistym sprawdzeniu przez sędziego stanu rzeczy lub miejsca. Może to obejmować oględziny elewacji domu sąsiada.
Pamiętaj jednak, że to sąd decyduje o tym, czy zdecyduje się na przeprowadzenie takiego dowodu. To znaczy, że nie można na pewno powiedzieć, czy sąd zdecyduje się na jego przeprowadzenie w konkretnym przypadku.
Witam!
Proszę o pomoc. Jestem właścicielem nieruchomości była to darowizna od mamy. Podzieliliśmy dużą działkę na 3 mniejsze. Musze dojechać do swojej działki nr 2 przez działkę nr 1. Do swojej działki mam ustaloną nieodpłatnie i na czas nieokreślony objętych Księgą Wieczystą służebność gruntową polegającą na prawie przechodu i przejazdu przez działkę nr 1 pasem szerokości 4m.
Jak wygląda to w perspektywie czasu i prawa jeśli w przyszłości dzia...
Witam.
Mam motocykl kupiony na umowę kupna sprzedaży, koleś który chce go ode mnie kupić chce żebym go najpierw zarejestrował na siebie bo są 3 umowy i boi się że coś będzie nie tak i teraz pytanie czy mogę go sprzedać tego samego dnia co zarejestruje na siebie np jutro rano a po polodniu go sprzedac?...
Cześć. Moja babcia sama spisała w domu testament, przepisując cały spadek na mnie. Nie wie tylko, czy musi go zanieść do notariusza? Musi być on jakoś formalnie sporządzony, mieć jakąś pieczątkę aby być po jej śmierci ważnym?...
Mam umowę najmu instytucjonalnego (na firmę) i najemcę, który do 10go dnia każdego miesiąca ma regulować opłaty i czynsz. Umowa na rok, zostało 9 okresów miesięcznych, czyli minęły 3 okresy. Dość nieterminowo płacił, a za grudzień wpłaty nie było. Otrzymałem waśnie telefon, że najemca rezygnuje z najmu i nie zapłaci mi za grudzień. W umowie jest zapis:
"W każdym wyżej wymienionym przypadku rozwiązania umowy na skutek winy Najemcy kaucja w...
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka pozwala szybko dostać się do poszukiwanego miejsca na stronie. Przykładowe frazy: