Sprzedawca miga się od wystawienia faktury

Witam.W zeszłym tygodniu zakupiłem felgi do samochodu przez olx,w ogłoszeniu (wystawione jako firma)sprzedający podał informację,że wystawia fakturę-na tej opcji mi zależało.Zamówiłen felgi,podałem informację,że chcę otrzymać fakturę-podałem dane do jej wystawienia.Sprzedawca poinformował,że faktura będzie przypięta do opakowania.Felgi dotarły(zapłaciłem przy odbiorze),niestety faktury ani jakiegokolwiek dowodu zakupu nie otrzymałem.Skontaktowałem się ze sprzedającym,przyznał że miał jakiś problem z kasą i poinformował,że fakturę wyśle na maila.Niestety tak się nie stało,jak dzwoniłem to mówił,że ma jakiś problem z komputerem,to pracownik czegoś tam nie dopilnował,później że coś nie może się faktura wygenerować itp.Generalnie cały czas jakiś problem,ale ostatecznie faktury nie otrzymałam,a sprzedawca przestał odbierać moje telefony.
Pytanie brzmi:jak w tej sytuacji mogę "nakłonić" sprzedawcę do wystawienia dokumentu.Gdzie ewentualnie mogę zgłosić takie praktyki sprzedawcy?
anonim cytuj
04-10-2021
Poinformować sprzedającego o istnieniu przepisu stanowiącego jak poniżej :
Art. 62. § 1. Kto wbrew obowiązkowi nie wystawia faktury lub rachunku za wykonanie świadczenia, wystawia je w sposób wadliwy albo odmawia ich wydania, podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych. "
W przypadku nie otrzymania faktury po upływie 7 dni od żądania /dostawy można poinformować RPK oraz Urząd Skarbowy.
 
anonim cytuj
04-10-2021
Witam.W zeszłym tygodniu zakupiłem felgi do samochodu przez olx,w ogłoszeniu (wystawione jako firma)sprzedający podał informację,że wystawia fakturę-na tej opcji mi zależało.Zamówiłen felgi,podałem informację,że chcę otrzymać fakturę-podałem dane do jej wystawienia.Sprzedawca poinformował,że faktura będzie przypięta do opakowania.Felgi dotarły(zapłaciłem przy odbiorze),niestety faktury ani jakiegokolwiek dowodu zakupu nie otrzymałem.Skontaktowałem się ze sprzedającym,przyznał że miał jakiś problem z kasą i poinformował,że fakturę wyśle na maila.Niestety tak się nie stało,jak dzwoniłem to mówił,że ma jakiś problem z komputerem,to pracownik czegoś tam nie dopilnował,później że coś nie może się faktura wygenerować itp.Generalnie cały czas jakiś problem,ale ostatecznie faktury nie otrzymałam,a sprzedawca przestał odbierać moje telefony.


Niewystawienie faktury jest naruszeniem obowiązku wynikającego z przepisów prawa podatkowego. Sprzedawca, będący przedsiębiorcą, jest zobowiązany do wystawienia faktury za świadczoną usługę lub dostarczony towar.

Poinformować sprzedającego o istnieniu przepisu stanowiącego jak poniżej :

Art. 62. § 1. Kto wbrew obowiązkowi nie wystawia faktury lub rachunku za wykonanie świadczenia, wystawia je w sposób wadliwy albo odmawia ich wydania, podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych. "


Dokładnie, można powołać się na powyższy przepis z Kodeksu karnego skarbowego. Sprzedawca, naruszając ten obowiązek, naraża się na konsekwencje prawne.

Jeśli chodzi o konkretne działania, które możesz podjąć:

W pierwszej kolejności warto wysłać do sprzedawcy pismo, w którym ponowisz żądanie wystawienia faktury, powołując się na wspomniany przepis. Wskazane jest, aby pismo zostało wysłane poleconym z potwierdzeniem odbioru.

Jeżeli sprzedawca nadal nie zareaguje, możesz zgłosić jego działalność do odpowiedniego Urzędu Skarbowego. Urząd Skarbowy jest uprawniony do przeprowadzenia kontroli w zakresie prawidłowości wystawiania faktur.

Dodatkowo, możesz również zgłosić problem na platformie OLX, gdzie dokonano zakupu, wskazując, że sprzedawca nie dopełnił swoich obowiązków.
 
anonim cytuj
09-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy obecna żona może złożyć wniosek o podwyższenie alimentów?
Witam. Mam 2 dzieci, żona mnie zdradziła i jest w ciąży z obecnym partnerem. Mieszka z nim i z dziecmi. Ja mieszkam w domu rodzinnym z ojcem który utrzymuje z się tylko z emerytury i dwiema siostrami które pracują. Wniosek o rozwód za porozumieniem stron już jest złożony, zarówno został podany wniosek o alimenty w kwocie 600 zl na dziecko. Rozprawy zadnej jeszcze nie było. Zarabiam 4 tys/msc brutto. Do pracy dojeżdżam 5 dni w tygodniu 20 ...
Wykup mieszkania komunalnego.
Moi rodzice ze względu na długi okres wynajmu mają prawo wykupu mieszkania komunalnego(tzw. zasiedlenie). Miasto daje jednak warunek. Miasto ponosi koszty ekspertyzy tylko w przypadku jeżeli zainteresowany wykupi mieszkanie. W przeciwnym wypadku koszt ekspertyzy w tym przypadku poniosą rodzice. I tutaj moje pytanie. Czy miasto może wymagać od zainteresowanych poniesienia kosztów ekspertyzy w przypadku, gdy nie zdecydują się na wykup? W końcu nie ...
Wyrok bez dowodów.
Witam mam krótkie pytanie. Za kilka dni ma zostać ogłoszony wyrok w sprawie o zapłatę. Zostałem pozwany o zapłatę. Powód nie miał żadnych dowodów na rzekoma pożyczkę. Sprawa ciągnęła się 3 miesiące. Byli wzywani świadkowie moi oraz powoda. Obie strony były tez przesłuchiwane. Powód gubił się w zeznaniach a mimo wszystko Sędzia patrzy na mnie dziwnie jak na złodzieja. Wyrok miał zostać ogłoszony już w ubiegłym miesiącu ale Sędzia zdecydowała ze og...
Brak możliwości zażalenia.
Odbywając kare pozbawienia wolności odbyła się sprawa zaoczna bez mojego udziału i powiadomienia mnie o terminie sprawy! Nie otrzymałem postanowienia sądu, dlatego też nie mogłem się od decyzji odwołać. Od służby więziennej dowiedziałem się, że doszło mi następne 4 miesiące odsiadki z art178. To było około 2 miesięcy po wydaniu wyroku. Co najlepsze Nigdy nie zostałem zatrzymany pod wpływem prowadząc pojazd mechaniczny. Myślałem, że żyjemy w pańs...

Wyszukiwarka