Sprzedawca miga się od wystawienia faktury

Witam.W zeszłym tygodniu zakupiłem felgi do samochodu przez olx,w ogłoszeniu (wystawione jako firma)sprzedający podał informację,że wystawia fakturę-na tej opcji mi zależało.Zamówiłen felgi,podałem informację,że chcę otrzymać fakturę-podałem dane do jej wystawienia.Sprzedawca poinformował,że faktura będzie przypięta do opakowania.Felgi dotarły(zapłaciłem przy odbiorze),niestety faktury ani jakiegokolwiek dowodu zakupu nie otrzymałem.Skontaktowałem się ze sprzedającym,przyznał że miał jakiś problem z kasą i poinformował,że fakturę wyśle na maila.Niestety tak się nie stało,jak dzwoniłem to mówił,że ma jakiś problem z komputerem,to pracownik czegoś tam nie dopilnował,później że coś nie może się faktura wygenerować itp.Generalnie cały czas jakiś problem,ale ostatecznie faktury nie otrzymałam,a sprzedawca przestał odbierać moje telefony.
Pytanie brzmi:jak w tej sytuacji mogę "nakłonić" sprzedawcę do wystawienia dokumentu.Gdzie ewentualnie mogę zgłosić takie praktyki sprzedawcy?
anonim cytuj
04-10-2021
Poinformować sprzedającego o istnieniu przepisu stanowiącego jak poniżej :
Art. 62. § 1. Kto wbrew obowiązkowi nie wystawia faktury lub rachunku za wykonanie świadczenia, wystawia je w sposób wadliwy albo odmawia ich wydania, podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych. "
W przypadku nie otrzymania faktury po upływie 7 dni od żądania /dostawy można poinformować RPK oraz Urząd Skarbowy.
 
anonim cytuj
04-10-2021
Witam.W zeszłym tygodniu zakupiłem felgi do samochodu przez olx,w ogłoszeniu (wystawione jako firma)sprzedający podał informację,że wystawia fakturę-na tej opcji mi zależało.Zamówiłen felgi,podałem informację,że chcę otrzymać fakturę-podałem dane do jej wystawienia.Sprzedawca poinformował,że faktura będzie przypięta do opakowania.Felgi dotarły(zapłaciłem przy odbiorze),niestety faktury ani jakiegokolwiek dowodu zakupu nie otrzymałem.Skontaktowałem się ze sprzedającym,przyznał że miał jakiś problem z kasą i poinformował,że fakturę wyśle na maila.Niestety tak się nie stało,jak dzwoniłem to mówił,że ma jakiś problem z komputerem,to pracownik czegoś tam nie dopilnował,później że coś nie może się faktura wygenerować itp.Generalnie cały czas jakiś problem,ale ostatecznie faktury nie otrzymałam,a sprzedawca przestał odbierać moje telefony.


Niewystawienie faktury jest naruszeniem obowiązku wynikającego z przepisów prawa podatkowego. Sprzedawca, będący przedsiębiorcą, jest zobowiązany do wystawienia faktury za świadczoną usługę lub dostarczony towar.

Poinformować sprzedającego o istnieniu przepisu stanowiącego jak poniżej :

Art. 62. § 1. Kto wbrew obowiązkowi nie wystawia faktury lub rachunku za wykonanie świadczenia, wystawia je w sposób wadliwy albo odmawia ich wydania, podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych. "


Dokładnie, można powołać się na powyższy przepis z Kodeksu karnego skarbowego. Sprzedawca, naruszając ten obowiązek, naraża się na konsekwencje prawne.

Jeśli chodzi o konkretne działania, które możesz podjąć:

W pierwszej kolejności warto wysłać do sprzedawcy pismo, w którym ponowisz żądanie wystawienia faktury, powołując się na wspomniany przepis. Wskazane jest, aby pismo zostało wysłane poleconym z potwierdzeniem odbioru.

Jeżeli sprzedawca nadal nie zareaguje, możesz zgłosić jego działalność do odpowiedniego Urzędu Skarbowego. Urząd Skarbowy jest uprawniony do przeprowadzenia kontroli w zakresie prawidłowości wystawiania faktur.

Dodatkowo, możesz również zgłosić problem na platformie OLX, gdzie dokonano zakupu, wskazując, że sprzedawca nie dopełnił swoich obowiązków.
 
anonim cytuj
09-08-2023

Sugerowane Tematy

Odrzucenie spadku.
Witam. Brat mojej mamy umarł i zostawił spadek, 100 tys. długu. Ponoć połowa rodziny już się zrzekła. Mama moja nie dostała żadnego pisma o spadku. Mówi że trzeba jechać do notariusza i się zrzec. Jak to wygląda od strony prawa? Czy faktycznie przechodzi on z automatu jak się uprzednio nie zrzekniesz?...
Zmiana terminu wykonania.
Czy zapis w umowie że prace mogą być przesunięte ze względu na złe warunki atmosferyczne, które są typowe dla danej pory roku (firma się tłumaczy ujemnymi temperaturami w zimie) ma moc prawną. Czy można rozwiązać umowę z taką firmą? Ta zima raczej odbiega od typowych zim bo jest cieplejsze. Z góry dziękuję za odpowiedzi....
Prawo do widzenia z dzieckiem a inni domownicy.
Moja starsza siostra, mieszkająca wiele lat w Niemczech wzięła ślub we wrześniu 2022 roku. Rok wcześniej urodziła córkę. Miesiąc po ślubie odkryła, że jej mąż ma raka, którego ukrywał przez ponad rok czasu. Nie chce się poddać leczeniu i zaczął się psychicznie znęcać nad siostrą. Postanowiła czasowo wrócić do rodzinnego domu w Polsce, w którym mieszkam ja oraz moja mama. Oczywiście moja mama mieszka w sąsiednim mieście, więc praktycznie mieszkamy...
Zalecenie pracy zdalnej.
Jestem zatrudniony na umowę o prace na czas nieokreślony, w systemie pracy hybrydowej, dwa dni w tygodniu muszę pracować z biura. Pracodawca uznaje całkowitą prace z domu w przypadku opieki nad dzieckiem do lat 3, opieki nad osobą niepełnosprawną oraz po zaleceniu od lekarza aby wykonywać prace zdalnie. Jak rozumiem w zgodzie z prawem pracy Rz. Polskiej. Chciałem postarać się o zalecenie lekarskie o wykonywaniu pracy zdalnej, Czy może to zrobić ...

Wyszukiwarka