Kara za niezawiadomienie policji o przestępstwie.

Ponad 3 msce temu u mnie w domu na imprezie jeden z gości pod wpływem alkoholu zabrał moje auto pokryjomu przejechał dosyć spory kawałek i się nim rozbił. Pojechałem ze znajomymi go wyratować czyli zamówiliśmy lawetę i nie zgłaszaliśmy tego na policje. Spisałem z nim umowę że w ciągu 3mscy ma mi spłacić samochód. Niedługo po tym wydarzeniu on i tak poszedł siedzieć tyle tylko że za alimenty. I tak 3msce minęły w ciągu których miałem być spłacony lecz on dalej siedzi za te alimenty i co by było lepszą opcją iść na policję i zgłosić całą prawdę czy iść po prostu z tą umową sprzedaży auta gdzie został przekroczony termin spłacenia? Podejrzewam że jak teraz to zgłoszę to może mi coś grozić za to że zawiadomiłem policji od razu jeśli tak to co?
anonim cytuj
18-07-2020
1 Zgłosić na policję przywłaszczenie i spowodowanie zagrożenia w ruchu lądowym
2) Ubezpieczalnia i tak nie pokryje kosztów naprawy
3) Zgodnie z art 304 KPK ma Pan obowiązek zgłoszenia przestępstwa organom ścigania tak samo w art 240 KK. nie zrobienie tego to również przestępstwo.
 
anonim cytuj
18-07-2020
Ponad 3 msce temu u mnie w domu na imprezie jeden z gości pod wpływem alkoholu zabrał moje auto pokryjomu przejechał dosyć spory kawałek i się nim rozbił.


Z opisu wynika, że doszło do przywłaszczenia mienia oraz potencjalnie do nieumyślnego spowodowania zagrożenia w ruchu lądowym.

Zgodnie z Art. 284 § 1 Kodeksu karnego (KK) przywłaszczenie cudzej rzeczy podlega karze pozbawienia wolności do lat 5.
Jeżeli dodać do tego potencjalne spowodowanie zagrożenia w ruchu lądowym (Art. 177 § 1 KK), grozi to dodatkową karą pozbawienia wolności do lat 2.
Spisałem z nim umowę że w ciągu 3mscy ma mi spłacić samochód.


Umowa, którą spisałeś z tą osobą, jest dla Ciebie pewnym zabezpieczeniem. Jednak jej skuteczność w praktyce będzie zależała od treści umowy oraz od okoliczności. W przypadku niezastosowania się do warunków umowy przez drugą stronę, masz prawo dochodzić swoich roszczeń przed sądem cywilnym.

Zgodnie z art 304 KPK ma Pan obowiązek zgłoszenia przestępstwa organom ścigania tak samo w art 240 KK. nie zrobienie tego to również przestępstwo.


Art. 304 Kodeksu postępowania karnego (KPK) nakłada obowiązek zgłoszenia organom ścigania o przestępstwie ściganym z urzędu. Natomiast Art. 240 § 1 KK mówi, że kto nie zawiadomi odpowiednich organów o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

Podsumowując, w obliczu powyższych informacji:

Jeśli zdecydujesz się zgłosić sprawę na policję, przyznanie się do niewykonania obowiązku zawiadomienia o przestępstwie może narazić Cię na odpowiedzialność karną. Z drugiej strony, jeśli skorzystasz z umowy, którą spisałeś z osobą, która przywłaszczyła sobie samochód, masz szansę odzyskać należne Ci pieniądze przez drogę sądową. Wybór odpowiedniej drogi zależy od Twojej oceny ryzyka oraz korzyści płynących z każdego z tych rozwiązań.
 
anonim cytuj
12-08-2023
co jeśli podpis w tej umowie jest niewyraźny i ciężko jest go zidentyfikować? Bo podpisywaliśmy się na szybko w nocy przy słabym świetle, i teraz zastanawiam się czy ta umowa w ogóle będzie miała jakąkolwiek wartość przed sądem? Czy są jakieś inne metody potwierdzenia, że to on brał auto, poza tą umową? Bo zastanawiam się teraz nad tym, czy nie mam innych dowodów na to co się stało tamtej nocy.
 
anonim cytuj
12-08-2023
W przypadku niewyraźnego podpisu na umowie oraz ewentualnych problemów z identyfikacją podpisującego, ważność umowy może być kwestionowana przed sądem. Jednak ważność umowy nie zależy wyłącznie od podpisu. W skład umowy wchodzi wiele elementów, w tym treść, okoliczności jej zawarcia oraz ewentualne dowody świadczące o jej wykonaniu.

W odpowiedzi na Twoje pytanie:

co jeśli podpis w tej umowie jest niewyraźny i ciężko jest go zidentyfikować?


Podpis jest jednym z dowodów zawarcia umowy, ale nie jedynym. Jeśli podpis jest niewyraźny, ale istnieją inne dowody potwierdzające zawarcie i treść umowy, może to być wystarczające w sądzie.

Czy są jakieś inne metody potwierdzenia, że to on brał auto, poza tą umową?


Tak, są inne metody potwierdzenia:

Świadkowie: Jeśli były osoby, które widziały, jak osoba brała samochód lub były obecne podczas podpisywania umowy, mogą one zaświadczyć przed sądem.

Komunikacja: Jeśli między Tobą a osobą, która wzięła samochód, miała miejsce jakakolwiek komunikacja (np. wiadomości tekstowe, e-maile, rozmowy telefoniczne) dotycząca sytuacji z samochodem, może to być uznane za dowód.

Materiał dowodowy: Jakiekolwiek zdjęcia, nagrania lub inne materiały z miejsca wypadku lub związane z sytuacją mogą być pomocne.

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy masz inne dowody, warto przemyśleć wszystkie okoliczności i zdarzenia z tamtej nocy oraz późniejsze interakcje z osobą, która wzięła samochód. Każdy szczegół może być kluczowy.
 
anonim cytuj
12-08-2023

Sugerowane Tematy

Wyłudzenie na blika.
Dzień dobry, zostałem oszukany na blika, dostałem email od olx z fałszywym likiem i potwierdzeniem danych, zalogowałem się do banku zostałem poproszony o numer blik, podałem go i w tej samej chwili pobrało mi 3tys ,zgłosiłem sprawę na policję i olx, bank nie uznał mi reklamacji, napisali, że ja wszystko potwierdziłem a oni w niczym nie zawinili . Czy mogę się jakoś odwołać i jest szansa na to ze bank odda mi stracone pieniądze ? Blik został wysł...
Mandat z fotoradaru.
Witam, Otrzymałem zdjęcie z fotoradaru z GITD za przekroczenie prędkości. Z racji sytuacji - chcę wskazać w odpowiedzi innego kierowcę jako sprawcę wykroczenia, jednak osoba ta nie posiada prawa jazdy. Proszę o informację jakie konsekwencje prawne poniesie wskazana osoba? Tj. czy dostanie mandat za popełnione wykroczenie przekroczenia prędkości, czy może też za brak prawa jazdy dodatkowo?...
Właściciel wyrzucił mnie z mieszkania podstępem.
Mieszkanie wynajęte na podstawie umowy najmu na rok czasu, w lutym tego roku. Właściciel przyszedł z niezapowiedziana wizyta, twierdząc, że chce zmienić w umowie, to o co prosiłam dwa tygodnie wcześniej tj. usunięcie z niej innego lokatora, który w tymże mieszkaniu już nie zamieszkuje. Nadmienię tylko, że wizyta odbyła się w sobotni poranek, we wczesnych godzinach, nazywając rzeczy po imieniu, wyciągnął mnie z łóżka. Dał mi do podpisania "...
kaucja przy rozwiązaniu umowy
Witam wszystkich. Czy wynajmujacy ma prawo zabrać kaucję za mieszkanie przy rozwiązaniu umowy najmu okazjonalnego przed końcem trwania umowy? W umowie są zawarte tylko sytuacje opisane w k.c oraz za porozumieniem stron. My doszliśmy do porozumienia ale w ramach kary zabrano nam kaucję. Czy jest sens walczyć o kaucję w sądzie? Dodam, że wynajmujący na piśmie zaznaczył, że nie wnosi uwag do stanu mieszkania a na poczet wcześniejszego rozwiązania u...

Wyszukiwarka