Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie szczegółowych warunków i trybu postępowania leczniczego, rehabilitacyjnego i reintegracyjnego w stosunku do osób uzależnionych umieszczonych w okręgowych ośrodkach wychowawczych, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 5 września 2022 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu postępowania leczniczego, rehabilitacyjnego i reintegracyjnego w stosunku do osób uzależnionych umieszczonych w okręgowych ośrodkach wychowawczych, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich

Obowiązuje
Paragrafy 7
Wejście w życie brak
Ostatnia zmiana 14.03.2024
§
Widoczne: 7 z 7 paragrafów
czesc

Treść rozporządzenia

§ 1-7
§ 1
1. Leczenie, rehabilitację i reintegrację osób uzależnionych umieszczonych w okręgowych ośrodkach wycho- wawczych i zakładach poprawczych prowadzi się w okręgowych ośrodkach wychowawczych i zakładach poprawczych, w których realizuje się system wychowawczy resocjalizacyjno-terapeutyczny. 2. Leczenie, o którym mowa w ust. 1, nie obejmuje detoksykacji, leczenia substytucyjnego oraz postępowania wymagają- cego leczenia prowadzonego przez podmiot leczniczy lub lekarza wykonującego zawód w ramach praktyki zawodowej.
§ 2
Leczenie, rehabilitację i reintegrację osób uzależnionych umieszczonych w okręgowych ośrodkach wychowaw- czych i zakładach poprawczych prowadzi się metodami i środkami o naukowo udowodnionej skuteczności, w tym przez:
1) indywidualne i grupowe oddziaływania psychoterapeutyczne;
2) udzielanie wsparcia;
3) zajęcia edukacyjne oraz socjoterapeutyczne;
4) programy zapobiegające nawrotom;
5) dialog motywujący;
6) programy promujące zdrowy tryb życia;
7) oddziaływania uwzględniające pracę nad sobą, rozumianą jako samopoznanie, tworzenie nowej jakości życia bez środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych lub nowych substancji psychoaktywnych oraz odnajdywanie alternatywnych do dotychczas stosowanych sposobów samorealizacji;
8) współpracę z rodzinami.
§ 3
§ 4
1. Jeżeli osoba uzależniona wymaga natychmiastowej detoksykacji, lekarz kieruje ją do podmiotu leczniczego. 2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, dyrektor okręgowego ośrodka wychowawczego, zakładu poprawczego lub schroniska dla nieletnich zawiadamia sąd rodzinny albo organ, do dyspozycji którego pozostaje nieletni na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego (Dz. U. z 2022 r. poz. 1375 i 1855).
§ 5
W zakresie leczenia, rehabilitacji i reintegracji osób uzależnionych okręgowe ośrodki wychowawcze i zakłady poprawcze współdziałają z podmiotami wymienionymi w art. 5 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narko- manii.
§ 6
W okręgowych ośrodkach wychowawczych, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich prowadzi się działalność edukacyjną oraz profilaktyczną w celu informowania nieletnich o szkodliwości wszystkich rodzajów uzależ- nienia, w tym narkomanii, oraz podejmuje się działania zmierzające do zmotywowania osób uzależnionych do podjęcia leczenia, a wobec osób uzależnionych, które pomyślnie zakończyły proces leczenia, organizuje się formy pomocy w utrzymywaniu abstynencji.
§ 7
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.2) Minister Sprawiedliwości: wz. M. Woś
2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 maja 2007 r. w sprawie szczegó- łowych warunków i trybu postępowania leczniczego, rehabilitacyjnego i reintegracyjnego w stosunku do osób uzależnionych umieszczonych w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich (Dz. U. poz. 627), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 415 pkt 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich (Dz. U. poz. 1700).
Brak wyników