Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie sposobu dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 lutego 2022 r. w sprawie sposobu dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów

Obowiązuje
Paragrafy 10
Wejście w życie brak
Ostatnia zmiana 14.03.2024
§
Widoczne: 10 z 10 paragrafów
czesc

Treść rozporządzenia

§ 1-10
§ 1
§ 2
1. Lekarz albo lekarz dentysta przedstawia okręgowej radzie lekarskiej do wglądu dokumenty potwierdzające realizację obowiązku doskonalenia zawodowego za dany okres rozliczeniowy. 2. Lekarz albo lekarz dentysta realizujący obowiązek doskonalenia zawodowego w ramach programu przyjętego przez towarzystwo naukowe lub kolegium specjalistów może wystąpić do okręgowej izby lekarskiej, której jest członkiem, o wpisanie do okręgowego rejestru lekarzy i lekarzy dentystów liczby punktów uzyskanych w okresie rozliczeniowym, zgodnej z załącznikiem do rozporządzenia, na podstawie zaświadczenia wydanego przez to towarzystwo lub kolegium specjalistów. 3. Liczba punktów edukacyjnych odpowiadających poszczególnym formom doskonalenia zawodowego oraz doku- menty potwierdzające odbycie tego szkolenia są określone w załączniku do rozporządzenia.
§ 3
1. Za równoważne z uzyskaniem 50 punktów edukacyjnych uważa się odbycie każdego roku szkolenia specjali- zacyjnego, przy czym punkty otrzymuje się wyłącznie za minimalny okres danego szkolenia specjalizacyjnego określony w programie specjalizacji. Dokumentem potwierdzającym odbycie szkolenia specjalizacyjnego jest zaświadczenie wydane przez kierownika specjalizacji. Przepis § 2 ust. 1 stosuje się odpowiednio. 2. Za równoważne z uzyskaniem 50 punktów edukacyjnych uważa się uzyskanie certyfikatu potwierdzającego posia- dane umiejętności zawodowe. Przepis § 2 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
§ 4
1. Za dopełnienie obowiązku doskonalenia zawodowego uznaje się uzyskanie przez lekarza i lekarza dentystę 200 punktów edukacyjnych w każdym następującym po sobie okresie rozliczeniowym. 2. Okres rozliczeniowy, o którym mowa w ust. 1, obejmuje 48 miesięcy. 3. Punkty edukacyjne uzyskane przez lekarza i lekarza dentystę w okresie rozliczeniowym nie są przenoszone na ko- lejny okres rozliczeniowy. 4. Jeżeli lekarz lub lekarz dentysta pełni służbę w ramach misji poza granicami kraju w polskich kontyngentach woj- skowych, każdy rozpoczęty miesiąc tej służby w danym okresie rozliczeniowym obniża liczbę punktów niezbędnych do dopełnienia obowiązków, o których mowa w ust. 1 i w § 5, o 2 % wymaganej liczby punktów. Przepis § 2 ust. 1 stosuje się odpowiednio. Dziennik Ustaw –3– Poz. 464
§ 5
W przypadku obowiązywania w okresie rozliczeniowym stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii za dopełnienie obowiązku doskonalenia zawodowego uznaje się uzyskanie przez lekarza i lekarza dentystę w tym okresie rozliczeniowym 100 punktów edukacyjnych.
§ 6
W przypadku:
1) opublikowania referatu naukowego wygłoszonego na krajowym lub zagranicznym kongresie lub zjeździe, krajowej lub zagranicznej konferencji lub krajowym lub zagranicznym sympozjum naukowym nie dolicza się punktów eduka- cyjnych, które przysługują za wygłoszenie referatu;
2) uzyskania w zakresie nauk medycznych stopnia naukowego doktora, doktora habilitowanego – nie dolicza się punk- tów edukacyjnych za opublikowanie rozprawy doktorskiej lub habilitacyjnej;
3) kilkukrotnego wygłoszenia wykładu krajowego lub zagranicznego o tej samej treści – punkty edukacyjne uzyskuje się tylko raz.
§ 7
Jeżeli w okresie rozliczeniowym lekarz i lekarz dentysta zostaje członkiem innej okręgowej izby lekarskiej, okrę- gowa rada lekarska tej izby uwzględnia uzyskane przez niego dotychczas punkty edukacyjne.
§ 8
Do ustalenia liczby zdobytych i wymaganych do zdobycia punktów edukacyjnych w okresie rozliczeniowym, któ- ry rozpoczął się przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, stosuje się przepisy dotychczasowe oraz § 5 i § 9 niniejszego rozporządzenia.
§ 9
§ 10
Brak wyników