Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie współdziałania komisji lekarskich podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych z jednostkami organizacyjnymi służby medycyny pracy
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 maja 2019 r. w sprawie współdziałania komisji lekarskich podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych z jednostkami organizacyjnymi służby medycyny pracy
Rozporządzenie określa sposób i tryb współdziałania komisji lekarskich podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, zwanych dalej „komisjami lekarskimi”, z jednostkami organizacyjnymi służby medycyny pracy, zwanymi dalej „jednostkami medycyny pracy”.
W ramach wymiany informacji o stanie zdrowia funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Służby Więziennej, zwanych dalej „funkcjonariuszami”, zwłaszcza o stanach chorobowych mogących mieć związek z zagrożeniami środowiska służby lub sposobem jej pełnienia:
1) jednostki medycyny pracy przekazują właściwej terytorialnie rejonowej komisji lekarskiej, na jej wniosek, zbiorcze, zanonimizowane informacje dotyczące:
a) długotrwałej niezdolności do służby funkcjonariuszy oraz jej przyczyn,
b) rozpoznania choroby zakaźnej u funkcjonariuszy, przy której istnieje ryzyko przeniesienia zakażenia na inne osoby,
c) badań profilaktycznych;
2) jednostki medycyny pracy przekazują właściwej terytorialnie rejonowej komisji lekarskiej, na jej wniosek, zbiorcze informacje dotyczące czynników szkodliwych występujących w środowisku służby oraz wniosków zmierzających do ich likwidacji;
3) rejonowa komisja lekarska przekazuje jednostkom medycyny pracy działającym na obszarze jej właściwości teryto- rialnej, na ich wniosek, zbiorcze, zanonimizowane informacje dotyczące:
a) problemów zdrowotnych i chorób z zakresu zdrowia psychicznego występujących u funkcjonariuszy,
b) stwierdzenia choroby zakaźnej u funkcjonariuszy, przy której istnieje ryzyko przeniesienia zakażenia na inne osoby.
W ramach udostępniania dokumentacji dotyczącej stanu zdrowia funkcjonariuszy lub warunków pełnienia służby:
1) jednostki medycyny pracy przekazują właściwej terytorialnie rejonowej komisji lekarskiej, na jej wniosek, w celu oceny stanu zdrowia funkcjonariuszy, z uwzględnieniem warunków pełnionej przez nich służby, dokumentację obej- mującą kopie:
a) karty badań profilaktycznych,
b) dokumentacji przebiegu służby w zakresie dotyczącym warunków jej pełnienia,
c) dokumentacji związanej z podejrzeniem albo rozpoznaniem choroby pozostającej w związku ze szczególnymi warunkami lub właściwościami służby; Dziennik Ustaw –2– Poz. 1027
2) rejonowa komisja lekarska przekazuje jednostkom medycyny pracy działającym na obszarze jej właściwości teryto- rialnej, na ich wniosek, w celu sprawowania profilaktycznej opieki zdrowotnej nad funkcjonariuszami, z uwzględnie- niem całokształtu informacji o stanie ich zdrowia, dokumentację obejmującą kopie:
a) orzeczenia o stopniu uszczerbku na zdrowiu doznanego wskutek wypadku pozostającego w związku z pełnieniem służby lub choroby pozostającej w związku ze szczególnymi warunkami lub właściwościami służby,
b) orzeczenia ustalającego zdolność do służby albo zdolność do służby z ograniczeniem,
c) orzeczenia o potrzebie udzielenia urlopu zdrowotnego,
d) protokołów powypadkowych.
1. Komisje lekarskie na wniosek jednostek medycyny pracy:
1) prowadzą wspólną działalność szkoleniową obejmującą organizowanie szkoleń z zakresu medycyny pracy oraz orzecznictwa lekarskiego celem wymiany wiedzy i doświadczeń;
2) podejmują działania w zakresie współpracy z kierownikami jednostek organizacyjnych Policji, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Służby Więziennej. 2. Wytyczne dotyczące współdziałania komisji lekarskich z jednostkami medycyny pracy są określone na wniosek komisji lekarskich albo jednostek medycyny pracy.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 2014 r. w sprawie współdziałania komisji lekar- skich podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych z jednostkami organizacyjnymi służby medycyny pracy (Dz. U. poz. 1958).