1. Gospodarowanie wodami prowadzi się z zachowaniem zasady
racjonalnego i całościowego traktowania zasobów wód powierzchniowych
i podziemnych, z uwzględnieniem ich ilości i jakości.
2. W gospodarowaniu wodami uwzględnia się zasadę wspólnych interesów
i wymaga się współdziałania administracji publicznej, użytkowników wód
i przedstawicieli lokalnych społeczności w zakresie pozwalającym uzyskać
maksymalne korzyści społeczne.
3. Gospodarowanie wodami opiera się na zasadzie zwrotu kosztów usług
wodnych, uwzględniających koszty środowiskowe i koszty zasobowe oraz analizę
ekonomiczną.
4. Gospodarowanie wodami prowadzi się w zgodzie z interesem publicznym, nie
dopuszczając do wystąpienia możliwego do uniknięcia pogorszenia ekologicznych
funkcji wód oraz pogorszenia stanu ekosystemów lądowych zależnych od wód.