1. Zwolnienie nieletniego z zakładu leczniczego następuje na podstawie orzeczenia sądu i wydanego przez sąd nakazu zwolnienia, chyba że zwolnienie następuje w związku z ustaniem wykonywania środka leczniczego z mocy prawa. 2. Dokumenty stwierdzające tożsamość, środki pieniężne, przedmioty wartościowe oraz przedmioty, których nieletni nie może posiadać w zakładzie leczniczym, przekazane przez nieletniego do depozytu w dniu przyjęcia do zakładu leczni- czego, są mu zwracane w dniu zwolnienia z tego zakładu.