1. Starosta (prezydent miasta na prawach powiatu) po otrzymaniu informacji o zagrożeniu przekazuje alarm lub komunikat ostrzegawczy organom ochrony ludności i podmiotom ochrony ludności właściwym dla miejsca wystąpienia zagrożenia w celu ogłoszenia alarmu lub komunikatu ostrzegawczego dla ludności przebywającej na terenach zarządzanych lub administrowanych przez te podmioty, za pomocą systemu powiadamiania, ostrzegania i alarmowania o zagrożeniach, o którym mowa w art. 71 ust. 1 ustawy, uwzględniając ustalenia z komendantem powiatowym (miejskim) Państwowej Straży Pożarnej. 2. Jeżeli ze względu na rodzaj i skalę zagrożenia starosta (prezydent miasta na prawach powiatu) po ogłoszeniu komu- nikatu ostrzegawczego uzna za zasadne wnioskowanie do wojewody o skierowanie żądań, o których mowa w art. 73 ust. 1–3 ustawy, przekazuje wojewodzie informację o zagrożeniu w celu wystąpienia, za pośrednictwem Rządowego Cen- trum Bezpieczeństwa, z tymi żądaniami odpowiednio do nadawcy programu radiowego i telewizyjnego, operatora ruchomej publicznej sieci telekomunikacyjnej, redaktorów dzienników oraz wydawców stron internetowych. 3. W przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 2, gdy zagrożenie może oddziaływać na obszar właściwości innego orga- nu ochrony ludności, starosta (prezydent miasta na prawach powiatu) przekazuje informację o alarmie lub komunikacie ostrzegawczym wszystkim organom ochrony ludności właściwym dla miejsca wystąpienia zagrożenia, jego rodzaju i skali.