1. Rada naukowa i dyrektor instytutu badawczego, po zasięgnięciu opinii zakładowych organizacji związkowych, mogą złożyć do ministra nadzorującego ten instytut wniosek o połączenie go z innym instytutem badawczym albo z innymi instytutami badawczymi albo o podział instytutu badawczego. Wniosek zawiera uzasadnienie merytoryczne, organizacyjne i finansowe połączenia albo podziału, w tym odnoszące się do spełnienia warunków, o których mowa w § 5 ust. 1. 2. W przypadku planowanego połączenia instytutu badawczego z innym instytutem badawczym albo z innymi instytu- tami badawczymi minister nadzorujący instytut badawczy, którego organy złożyły wniosek, o którym mowa w ust. 1, wy- stępuje o opinie w tej sprawie do organów pozostałych instytutów badawczych, które mają zostać połączone.