1. Wniosek o przyznanie nagrody, zwany dalej „wnioskiem”, może złożyć:
1) rektor;
2) prezydent federacji podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki;
3) Prezes Polskiej Akademii Nauk;
4) Prezes Polskiej Akademii Umiejętności;
5) dyrektor instytutu naukowego Polskiej Akademii Nauk;
6) dyrektor instytutu badawczego;
7) Prezes Centrum Łukasiewicz;
8) dyrektor instytutu działającego w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz;
9) dyrektor międzynarodowego instytutu naukowego utworzonego na podstawie odrębnej ustawy działającego na teryto- rium Rzeczypospolitej Polskiej;
10) dyrektor międzynarodowego instytutu naukowego utworzonego na mocy umowy międzynarodowej, której Rzecz- pospolita Polska jest stroną;
11) osoba kierująca innym podmiotem, jeżeli do ustawowych lub statutowych zadań tego podmiotu należy organizowanie, planowanie lub prowadzenie badań naukowych. 2. Osoba pełniąca funkcję, o której mowa w ust. 1, zwana dalej „wnioskodawcą”, może zgłosić jednego kandydata w danej dyscyplinie naukowej lub artystycznej, w której kierowany przez nią podmiot systemu szkolnictwa wyższego i na- uki posiada uprawnienia do nadawania stopnia doktora lub doktora habilitowanego, do każdej z nagród, o których mowa w § 3 i § 4, albo posiadał takie uprawnienia w roku, w którym stopień został nadany, oraz jednego kandydata do nagrody, o której mowa w § 5. 3. W przypadku nagrody, o której mowa w § 5, wnioskodawca zgłasza do nagrody osobę zatrudnioną w kierowanym przez niego podmiocie. 4. W przypadku wniosku o przyznanie nagrody zespołowej wnioskodawcą jest osoba reprezentująca podmiot zatrudnia- jący osobę kierującą pracami zespołu.
Treść przepisu