Lekarz i lekarz dentysta będący funkcjonariuszem Służby Więziennej lub zatrudniony w podmiocie leczniczym utworzonym przez Ministra Sprawiedliwości lub organy Służby Więziennej odbywa szkolenie specjalizacyjne zgodnie z przepisami wydanymi odpowiednio na podstawie art. 16x ust. 1–3 ustawy.