Lekarz odbywa szkolenie specjalizacyjne po zawarciu pisemnej umowy z kierownikiem jednostki organizacyjnej Służby Więziennej, w której pełni służbę lub jest zatrudniony, określającej wzajemne prawa i obowiązki stron.