1. Jeżeli w terminie 10 lat od dnia dokonania zamiany cel określony w umowie zamiany nie został zrealizo- wany, podmiot, o którym mowa w art. 2 ust. 1 albo 2, może żądać:
1) zwrotu nieruchomości od każdoczesnego jej właściciela, przy czym zwrot ten dokonuje się przez ponowną zamianę nieruchomości będących przedmiotem zamiany, albo
2) zapłaty przez podmiot, z którym zawarto umowę zamiany, określonej w tej umowie różnicy między wartością nie- ruchomości będących przedmiotem zamiany, jeżeli wartość nieruchomości, o których mowa w art. 1, będących przed zamianą własnością Skarbu Państwa była wyższa niż wartość nieruchomości, które Skarb Państwa otrzymał w wyniku zamiany. 2. Roszczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, podlega ujawnieniu w księdze wieczystej nieruchomości należącej do Skarbu Państwa, o której mowa w art. 1, na wniosek złożony w umowie zamiany. 3. Roszczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, może być wykreślone na jednostronny wniosek właściciela nierucho- mości po upływie 10 lat od dnia wpisu w księdze wieczystej, chyba że Skarb Państwa wykaże, że wystąpił do sądu o powrotne przeniesienie własności nieruchomości. W takim przypadku bieg terminu do wykreślenia roszczenia liczy się od dnia zakończenia postępowania, a w razie nieuwzględnienia żądania roszczenie może być wykreślone z chwilą zakoń- czenia postępowania. 4. Do wpisu i wykreślenia roszczenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, przepisu art. 19 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. z 2019 r. poz. 2204 oraz z 2021 r. poz. 1177) nie stosuje się.
Treść przepisu