1. Wysokość dodatku służbowego ustala się kwotowo. Kwota dodatku służbowego nie może przekroczyć 60% otrzymywanego uposażenia zasadniczego i dodatku za stopień, z zastrzeżeniem ust. 2–4. 2. Funkcjonariuszom pełniącym służbę w jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej wysokość dodatku służ- bowego w wysokości do 50% otrzymywanego uposażenia zasadniczego i dodatku za stopień ustala właściwy przełożony w sprawach osobowych. 3. Funkcjonariuszom pełniącym służbę w jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej zgodę na ustalenie dodatku służbowego w wysokości przekraczającej 50% otrzymywanego uposażenia zasadniczego i dodatku za stopień wyraża Dyrektor Generalny Służby Więziennej. 4. Dyrektorowi Generalnemu Służby Więziennej dodatek służbowy w wysokości przekraczającej 50% otrzymywane- go uposażenia zasadniczego i dodatku za stopień ustala Minister Sprawiedliwości. 5. Wysokość dodatku służbowego, z zastrzeżeniem § 7 ust. 2, nie może być niższa niż:
1) 100 zł miesięcznie ‒ w okresie służby przygotowawczej;
2) 200 zł miesięcznie ‒ w okresie służby stałej;
3) 400 zł miesięcznie ‒ w okresie służby stałej po złożeniu egzaminu na pierwszy stopień podoficerski;
4) 500 zł miesięcznie ‒ w okresie służby stałej po złożeniu egzaminu na pierwszy stopień chorążego;
5) 600 zł miesięcznie ‒ w okresie służby stałej po złożeniu egzaminu na pierwszy stopień oficerski.