1. Z wnioskiem o mianowanie na wyższy stopień wojskowy występuje:
1) na stopnie wojskowe w korpusie szeregowych oraz podoficerów – przełożony żołnierza zajmujący stanowisko służ- bowe co najmniej dowódcy kompanii albo szef wojskowego centrum rekrutacji właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego (zamieszkania);
2) na stopień wojskowy w korpusie oficerów – dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni czynną służbę woj- skową albo szef wojskowego centrum rekrutacji właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego (zamieszkania). 2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach z wnioskiem o mianowanie na wyższy stopień wojskowy może wystąpić kierownik komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw kadr. 3. Wniosek o mianowanie, o którym mowa w ust. 1, przedstawia się drogą służbową przełożonemu uprawnionemu do mianowania na dany stopień wojskowy.