Podwyższenie emerytur i rent oraz wypłata należności nastąpi z urzędu, a jeżeli wy- płata świadczeń była wstrzymana - po jej wznowieniu lub na wniosek osoby zainte- resowanej, z uwzględnieniem wszystkich kolejnych waloryzacji przypadających w okresie wstrzymania wypłaty.