1. Nagrody wypłaca się po ujęciu faktu ich przyznania w formie dokumentu wydawanego dla celów ewidencyj- nych przez dowódcę jednostki wojskowej zajmującego stanowisko służbowe dowódcy batalionu lub równorzędne albo wyższe, zwanego dalej „dowódcą”, w stosunku do wszystkich żołnierzy odbywających służbę w podległej mu jednostce wojskowej. 2. Dowódca oraz każdy przełożony tego dowódcy mogą przyznać w ramach środków z funduszu nagród i zapomóg pozostających w ich dyspozycji nagrodę każdemu żołnierzowi odbywającemu służbę w podległych im jednostkach woj- skowych oraz każdemu żołnierzowi skierowanemu do wykonywania obowiązków służbowych w podległych im jednost- kach wojskowych. W przypadku gdy przełożonym jest Minister Obrony Narodowej, wniosek o przyznanie nagrody prze- syła się za pośrednictwem kierownika komórki organizacyjnej właściwej do spraw kadr.