1. W skład komisji wchodzą przedstawiciele:
1) ministra właściwego do spraw zdrowia – 2 osoby;
2) Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie – 2 osoby;
3) Sekcji Psychiatrii Sądowej Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego – 1 osoba;
4) Krajowego Ośrodka Psychiatrii Sądowej dla Nieletnich w Garwolinie – 1 osoba;
5) Komisji do spraw Szpitalnictwa Psychiatrycznego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego – 1 osoba;
6) konsultanta krajowego w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży – 1 osoba. 2. Członków komisji, w tym przewodniczącego, zastępcę przewodniczącego oraz sekretarza, powołuje na okres 5 lat minister właściwy do spraw zdrowia. 3. Podmioty, o których mowa w ust. 1 pkt 2–5, zgłaszają kandydatów na członków komisji na wniosek ministra właś- ciwego do spraw zdrowia. 4. Minister właściwy do spraw zdrowia odwołuje członka komisji:
1) na podstawie jego pisemnej rezygnacji;
2) na wniosek podmiotu, który zgłosił jego kandydaturę, albo z własnej inicjatywy w przypadku osób, o których mowa w ust. 1 pkt 1;
3) na wniosek przewodniczącego – w przypadku systematycznego nieuczestniczenia w realizacji zadań komisji okreś- lonych w art. 216 ust. 3 ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, zwanej dalej „ustawą”.
1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej – zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 sierpnia 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. z 2021 r. poz. 932). Dziennik Ustaw –2– Poz. 2389