1. Opłata za egzamin eksternistyczny z zakresu jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych oraz opłata za każ- dą część egzaminu eksternistycznego dyplomowego wynosi 8% minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczy- ciela dyplomowanego posiadającego tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym, określonego na podsta- wie art. 30 ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2018 r. poz. 967 i 2245 oraz z 2019 r. poz. 730 i 1287), zwanej dalej „stawką”. 2. Osoba zdająca wnosi opłatę w wysokości ustalonej zgodnie z ust. 1 na rachunek bankowy wskazany przez dyrektora szkoły artystycznej przed przystąpieniem do każdego z egzaminów eksternistycznych. 3. Dyrektor szkoły artystycznej, za zgodą organu prowadzącego, może zwolnić z całości lub z części opłat za egzami- ny eksternistyczne z zakresu obowiązkowych zajęć edukacyjnych ze wszystkich lub niektórych tych zajęć lub z opłat za części egzaminu eksternistycznego dyplomowego osobę zdającą o niskich dochodach, na jej wniosek. 4. Osoba zdająca ubiegająca się o zwolnienie z całości lub z części opłat za egzaminy eksternistyczne dołącza do wniosku, o którym mowa w ust. 3, dokumenty potwierdzające wysokość dochodów. Wniosek i dokumenty składa się od- rębnie w każdym roku szkolnym. 5. Osoba, która przystąpiła do egzaminu eksternistycznego i go nie zdała lub przerwała jego zdawanie, przed ponow- nym przystąpieniem do tego egzaminu, wnosi opłatę w pełnej wysokości. 6. Opłata, o której mowa w ust. 1, podlega zwrotowi, jeżeli osoba zdająca nie przystąpiła do egzaminu eksternistycznego.