1. Ustanowienie prawa do działki następuje na podstawie umowy
dzierżawy działkowej.
2. Umowa, o której mowa w ust. 1, zawierana jest pomiędzy stowarzyszeniem
ogrodowym a pełnoletnią osobą fizyczną. Umowa może być również zawarta
z małżonkiem działkowca, jeżeli żąda ustanowienia prawa do działki wspólnie ze
swoim współmałżonkiem. Umowa nie może być zawarta w celu ustanowienia
prawa do więcej niż jednej działki.
3. Przy ustanowieniu prawa do działki uwzględnia się w szczególności
ustawowe funkcje ROD i działki, a także miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o działkę.
4. Na zasadach określonych w statucie, stowarzyszenie ogrodowe może oddać
działkę w bezpłatne używanie instytucjom prowadzącym działalność społeczną,
oświatową, kulturalną, wychowawczą, rehabilitacyjną, dobroczynną lub opieki społecznej.
Treść przepisu