Renta inwalidzka przysługuje funkcjonariuszowi zwolnionemu ze
służby, który stał się inwalidą wskutek stałego lub długotrwałego naruszenia
sprawności organizmu:
1) w czasie pełnienia służby albo
2) w ciągu 18 miesięcy po zwolnieniu ze służby, jeżeli inwalidztwo jest
następstwem urazów doznanych w czasie pełnienia służby lub chorób
powstałych w tym czasie;
3) w ciągu 3 lat po zwolnieniu ze służby, jeżeli inwalidztwo jest następstwem
wypadku pozostającego w związku z pełnieniem służby albo choroby powstałej
w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby.