Rada naukowa i dyrektor instytutu badawczego, po zasięgnięciu opinii zakładowych organizacji związkowych, mogą złożyć do ministra nadzorującego ten instytut wniosek o jego reorganizację, który zawiera:
1) wskazanie proponowanego sposobu reorganizacji;
2) uzasadnienie potrzeby jej dokonania, w tym odnoszące się do spełnienia odpowiednich warunków, o których mowa w § 16.